جنبش زنان ظرفیت تدوین خواسته های زنان را در قالب یک منشور دارد/فیروزه مهاجر

میدان زنان :در پی آغاز به کار طرح “منشوری از آن خود”، و برگزاری نخستین جلسه تدوین آن، سایت میدان نظر چند تن از فعالان جنبش زنان را در خصوص ضرورت تدوین منشور زنان، جویا شد.

فیروزه مهاجر در پاسخ به میدان یادداشتی نوشته، که در زیرمی آید:

به اعتقاد من جنبش زنان ایران با توجه به تجربه های فعلی اش، به خصوص می خواهم روی تجربه کمپین یک میلیون امضا تاکید کنم و نیرویی که روی آن گذاشته، باید و ظرفیت تدوین خواسته های زنان را در قالب یک منشور دارد.

همین نکته به تنهایی می تواند بیانگر ضرورت آن باشد. البته من از منشور زنان بازنویسی کنوانسیون رفع تبعیض را می فهمم.

به گمانم برای خیلی از شماها هم این سند کلیدی است. یا دست کم امیدوارم این طور باشد و نوشتن منشور نوعی بازنویسی سیدا و به هر دو مفهوم کلمه باشد: هم بازنویسی و هم باز کردن این سند عام و موارد کلی اش و خاص کردن آنها، یعنی تطبیق با شرایط نه به شکل حق تحفظ، بلکه با یافتن مصادیق محلی و تاکید روی آنها و ترویج آنها. چون، بدون این که بخواهم در مورد ارزش این سند غلو کنم، معتقدم که سیدا از جمله به این دلیل که همان طور که در اسناد منشور زنان هم آمده است، همان ساختار واحد و همان چارچوب تئوریک واحد همه اسناد بین المللی را دارد، بیش از هر چیز برنامه ای حداقلی است و باید باز شود.

این البته برداشت من است و همین باعث می شود، تدوین منشور را در آن واحد هم نویدبخش ارزیابی کنم و هم پرابهام. بسته به متدولوژی ای که انتخاب می شود و بسته به تعریفی که جمع تدوین کننده از “حداقلی بودن” و “بومی کردن” خواهند داشت. که این دومی را هم با توجه به تنوع شرایط ایران باید کاری کارستان شمرد و البته شدنی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.