لنکرانی: اجرای طرح انطباق جنسیتی در بیمارستانها

رجا نیوز: وزیر بهداشت گفت: به منظور حفظ شخصیت و کرامت بیماران، طرح انطباق جنسیتی به مرور در بیمارستانهای کشور اجرا می‌شود.

کامران باقری لنکرانی در گفت و گو با فارس افزود: در بحث فضاهای درمان قانون طرح انطباق را که مصوبه مجلس شورای اسلامی است ، داریم، شورای عالی انطباق فضاهای درمانی نیز با حضور دو نفر ناظر از نمایندگان مجلس تشکیل شده است.

وی ادامه داد: اضافه بر آن ما وظیفه داریم به حقوق بیماران در مراکز درمانی توجه کنیم، یکی از این حقوق احترام گذاشتن به اعتقادات بیماران است، هر کس با هر اعتقادی که دارد باید امکان گرفتن خدمت داشته باشد این جزء دستور کار دانشگاههای علوم پزشکی است که در اجلاس روسای دانشگاههای علوم پزشکی تاکید کرده‌ایم.

وزیر بهداشت گفت: به همه دانشگاهها تاکید شده است که با وجود کمبودهایی که داریم باید شخصیت و کرامت بیماران حفظ شود، الان نمی‌گویم در شرایط ایده‌آل هستیم اما جهتگیری به این سمت است و از همه امکاناتمان برای این منظور استفاده می‌کنیم.

باقری لنکرانی افزود: در ایجاد فضاهای جدید درمانی حتما حفظ کرامت بیماران و رعایت طرح انطباق مد نظر قرار می‌گیرد اما بسیاری از فضاهای ما قدیمی است، بیش از ۴۰درصد تختهای بیمارستانی ما بیش از ۲۵ سال قدمت دارند و در زمان طراحی آنها به این نکات توجه نشده است.

وی گفت: حتی مراکز درمانی که طی دهه گذشته تحویل گرفته شده است با این دید طراحی نشده است و این مراکز احتیاج به اصلاح دارند، در این زمینه بعضی دانشگاهها خوب کار کرده‌اند، اما بعضی دیگر عقب هستند و تاکید شده که بهتر این کار انجام شود.

وزیر بهداشت افزود: الان حدود ۶۷ درصد دانشجویان دانشگاههای علوم پزشکی خانم هستند و ما نگران این هستیم که طرح انطباق در آینده برای مردان اجرا شود، تعداد زیادی از مردان الان مجبورند خدمات را از خانمها بگیرند که داریم سعی می‌کنیم متعادل‌تر به پیش برویم.

باقری لنکرانی گفت: اعتبارات خاصی برای این منظور پیش‌بینی نشده است بلکه جهت‌گیری هزینه کرد اعتبارات وزارت بهداشت به این سمت است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.