روزنه‌های امید در پرونده شهلا جاهد

گفت‌وگو با عبدالصمد خرمشاهی، وکیل مدافع

آمنه شیرافکن

مقامات دیوان عالی کشور پنجشنبهء گذشته اعلام کردند که حکم اعدام شهلا جاهد متهم به قتل لاله سحرخیزان، همسر ناصر محمدخانی، تایید شده است. عبدالصمد خرمشاهی، وکیل شهلا در گفت‌وگو با «سرمایه» ضمن تاکید بر بی‌گناهی موکلش از وجود روزنه‌های امید در پروندهء‌شهلا خبر داد.

برای سومین بار حکم شهلا از سوی شعبهء تشخیص دیوان عالی کشور تایید شده است، آیا باز هم به پیگیری این پرونده امیدی هست؟

خودتان هم می‌گویید بار سوم، پس بار اول نبوده و ماجرا اندکی هم تکراری شده است. بله امید هست. من همیشه به پیگیری پروندهء موکلانم امیدوار بودم و این شرط فعالیت یک وکیل است.

اما گویی اندکی این امید رو به افول گذاشته است، در هر صورت سه بار تایید یک حکم آن هم حکم اعدام شاید دیگر شوخی بردار نباشد؟

در مراحل حقوقی و قانونی تا جایی که برای یک وکیل فضا و امکان دفاع از حقوق موکلش وجود دارد، باید تلاش کند تا روزنه‌ای برای خروج از بحران یافت و در پروندهء شهلا نیز من هم‌همچنان به دنبال آنم که روزنه‌ای پیدا کنم.

آیا شهلا را قاتل می‌دانید؟

خیر و برای گفتهء خودم استدلال و مستندات کافی دارم که البته گویا تاکنون محکمه‌پسند نبوده و شهلا را مباشر قتل نمی‌دانم و دلایل و مستندات را نیز همراه با پرونده به دادگاه ارایه کرده‌ام.

در برخی گزارش‌ها آمده است که شهلا از روی عشق اقدام به قتل کرد. بعضی‌ها هم معتقدند او به خاطر عشق چنین اتهامی را پذیرفته است شما چه می‌گویید؟

هر غائله‌ای از جنس قتل باشد، درحواشی‌اش کلی مطلب و شایعه شکل می‌گیرد، عده‌ای می‌گویند ماجرا عشقی بود. شهلا از سر فداکاری اتهام قتل را پذیرفته و هزار حدیث و روایت دیگر که پیرامون این موضوع گفته شده است اما آن‌چه برای من محرز است بی‌گناهی شهلاست و در تلاشم تا این موضوع را در دادگاه به اثبات برسانم.

چه‌قدر به پیگیری قضایی این موضوع امیدوارید؟

من تاکنون چند بار در پرونده‌های قضایی با آقای هاشمی شاهرودی مکاتبه داشتم و ایشان نیز پاسخ مثبت دادند که این رویکرد مثبت مقامات قضایی علاوه بر تعدیل برخی حکم‌ها رضایت عامهء مردم را نیز به همراه داشته، بنابراین در این مورد خاص نیز امیدوارم که چنین شود.

و گزینهء دیگرتان برای تبرئهء شهلا از اتهام به قتل چیست؟

فرصت پیش‌رو اقدام برای تعدیل و یا تغییر حکم از سوی دادستانی کل کشور است که این اقدام با درخواست موکل من انجام خواهد شد که امیدوارم در این مرحله بتوان یک‌بار دیگر دیدگاه مقامات قضایی را نسبت به بی‌گناهی شهلا تغییر داد.

دشواری‌های شما در دفاع از شهلا چه بود؟

تمام پروژه‌هایی از این جنس که موضوع قتل در آن موضوع پرونده باشد به هر حال دشواری‌های زیادی به همراه دارد و یکی از موضوع‌هایی که مرا خیلی نگران کرد این بود که بارها از جانب خانواده «لاله سحرخیزان»، من متهم به دفاع بی‌جا و بی‌خود از متهم شده‌ام. البته این اتهام تازه‌ای نبوده و بارها و بارها در خلال پیگیری‌هایم در پرونده‌های ارجاع شده چنین سخنانی را شنیده‌ام. اما در مورد پروندهء شهلا باید بگویم که من قتل و پدیدهء قتل را غیرقانونی، اخلاقی و انسانی می‌دانم اما نکته این است که من وکیل هستم و با ادبیات حقوقی سخن می‌گویم و زندگی می‌کنم. به قاعدهء زندگی من تا زمانی که بتوان برای بقا و تداوم زندگی نوع بشرتلاش کرد باید ادامه داد و چون این روش زندگی من است از نقدها و برخی اتهامات نگران نمی‌شوم.

در هر صورت خانوادهء مقتول نیز در این پرونده حقی دارند و انتقادهایی که به شما و موضوع پیگیری‌پرونده دارند، طبیعی است نه؟

طبیعی است. با این موضوع کاملا موافقم اما موکل من قطعا به اندازهء من با میزان پیگیری‌های حقوقی آشنا نیست و اصلا برای همین است که من وکیل ایشان شده‌ام. خانوادهء «لاله» نیز وکیل دارند من برای ایشان و خانواده‌شان احترام قایلم اما از آن‌ها می‌خواهم که اقدامات من را در جایگاه شغلی و حقوقی من قضاوت کنند.

اگر این پیگیری هم بی‌نتیجه ماند و حکم اعدام دوباره تایید و این بار لازم‌الاجرا شد چه می‌کنید؟

من خیلی از شما امیدوارترم . این پرونده پایان سفیدی به همراه دارد. اگر هم تمام درها به روی شهلا‌ بسته شد از خانوادهء لاله سحرخیزان تقاضا دارم تا از قصاص بگذرند همین قرآن نیز ما را به گذشت فراخوانده است

www.sarmayeh.net

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.