«سینا» به زودی آزاد می‌شود

بشنو از نی چون حکایت می‌کند

سرمایه_ ایمان پاک‌نهاد: «کل مبلغی که خانواده مقتول طلب کرده بودند، آماده شده و سینا آزاد خواهد شد.»

این را نسرین ستوده، وکیل دادگستری که وکالت سینا پایمرد را به عهده گرفته است، می‌گوید.

سینا پایمرد در ۱۶ سالگی مرتکب قتلی شد که موجب شد حکم قصاص برایش صادر شود. این حکم ۲۷ تیرماه سال گذشته به مدت یک‌سال به تعویق افتاده بود.

یک‌سال گذشت و موعد اجرای حکم قصاص فرا رسید. قرار بود «سینای نی‌نواز» که روزگاری نوای سازش دل خانواده‌ای را به چنگ گرفته و رضایت خانوادهء مقتولی را فراهم کرده بود، در سحرگاه چهارشنبه (دیروز) اعدام شود.

خانوادهء سینا به همراه جمعی از فعالان حقوق بشر جلوی زندان اوین ایستاده‌اند تا آخرین تلاش‌ها را برای جلب رضایت اولیای دم انجام دهند. ساعت از نیمه شب هم گذشته است.

خبر می‌رسد که نامه‌ای از طرف معاونت دادستانی به ریاست زندان اوین مبنی بر توقف حکم اعدام سینا ارسال شده است.

از مسوولان زندان صحت این خبر پرسیده شد: آن‌ها جواب دادند، «نه، چنین دستوری برای ما ارسال نشده است.»

مهتاب کرامتی هم به عنوان سفیر یونیسف برای مذاکره و لابی آمده بود اما با این وجود او را به داخل زندان راه نمی‌دهند; ساعت از دو بامداد گذشته و از شب هنوز مانده دودانگی.عمادالدین باقی، دبیر انجمن حمایت از حقوق زندانیان همراه با همسرش از راه می‌رسند تا شاید بتوانند رضایت اولیای دم را جلب کنند.

خانوادهء مقتول ۱۵۰ میلیون تومان درخواست کرده‌اند تا رضایت بدهند.

پدر سینا که از یک طرف مراقب حال نزار همسرش است و از سویی دیگر به فکر جلب رضایت خانوادهء مقتول، توانسته است تنها ۷۰ میلیون از کل مبلغ را تهیه کند.

قرار بود اولیای دم ساعت سه بیایند تا شاید بتوان در یک ساعت باقی مانده رضایت‌شان را جلب کرد اما آن‌ها یک ربع مانده به چهار صبح از راه می‌رسند. حالت و قیافه آن‌ها به صورتی است که می‌توان حدس زد حاضر به دادن رضایت نیستند.

کمالی، همسر عمادالدین باقی اصرار می‌کند تا با اولیای دم حرف بزند:«نمی‌خواهم رضایت شما را جلب کنم، فقط اجازه دهید پنج دقیقه با شما حرف بزنم.» چند دقیقه‌ای بیش‌تر به زمان اجرای حکم باقی‌نمانده است.

مادر سینا بیهوش شده است، یکی از سربازان زندان بیرون می‌آید، صدای ضجه‌های حاضران به گوش می‌رسد:«یک نفر که آدم می‌کشد، می‌تواند به همان راحتی کشته شود; چرا …»

سرباز زندان رو به جمع خبر ویژه‌ای را اعلام می‌کند: «حکم تا ۱۰ روز اجرا نخواهد شد.» نور آفتاب به دیوارهای کهنهء زندان اوین می‌تابد.

محبوبه رمضانی که صدای نی سینا را شنیده بود و برای عدم اجرای حکم قاتل برادرش رضایت داده بود هم در جمع دیده می‌شود.

چقدر فاصله‌ها کم شده است، دقایقی پیش گریهء ناراحتی و حالا اشک شوق…

پدر سینا به گفتهء خودش، همه زندگی‌اش را فروخته و ۷۰ میلیون تومان تهیه کرده است.

مشکل اصلی رفع و دغدغه‌ای جدید به میان می‌آید: «۸۰ میلیون باقی مانده باید تهیه شود.»

نسرین ستوده، علت تعویق حکم را دستور دادستانی می‌داند:«دستور دادستانی بود که اجرای حکم متوقف شد و مهلتی از طرف خانوادهء مقتول به ما داده نشد.»

اما تلاش برای تماس با اولیای دم به نتیجه نمی‌رسد، آن‌ها حاضر به حرف زدن نیستند.

نسرین ستوده در برابر این پرسش که «مبلغ باقی مانده در این ۱۰ روز چگونه تهیه خواهد شد؟» با قطعیتی که در کلامش موج می‌زند، پاسخ می‌دهد: «یکی از هموطنان، پس از آگاهی از این ماجرا با من تماس گرفت و پرداخت ۸۰ میلیون باقی‌مانده را به عهده گرفت.»

رسول گنجی، استاد دانشگاه و ساکن تهران دیروز با وکیل سینا تماس گرفته و این هزینه را پرداخت کرده است.

ستوده از داشتن چنین هموطنانی افتخار می‌کند: «افتخار می‌کنم، علاوه بر دکتر گنجی، مبالغ دیگری هم از طرف فعالان حقوق بشر و هموطنانمان پرداخت شده است.»ستوده از این‌که مشکل سینا حل شده، خوشحال است اما دغدغهء دیگری ذهن او را مشغول کرده: «قوهء قضاییه نباید تصمیم‌گیری در مورد کودکان را به اولیای دم بسپارد و این نقص قانون را نشان می‌دهد.»

وکیل سینا از مراحل اداری و نهایی این پرونده خبر می‌دهد: «شنبه کارهای اداری را انجام می‌دهیم تا این پرونده با سرانجامی خوش تمام شود.»

صدای ساز سینا، این بار بیرون از دیوارهای بلند زندان به گوش خواهد رسید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.