فریده غیرت: لایحه حمایت خانواده یک مصیبت است

میدان-سارا لقایی :

فریده غیرت، حقوقدان و وکیل پایه یک دادگستری لایحه اخیر حمایت از خانواده را یک مصیبت خواند و تاکید کرد این لایحه نیاز به کار کارشناسی و حقوقی دقیق دارد.

او درباره برداشته شدن قانون کسب اجازه از همسر اول برای ازدواج مجدد گفت: «یک عمر تجربه وکالت من شهادت می دهد که با وجود قانون قبلی مشکلات غیر قابل وصفی برای زنان متاهل به وجود می آمد، چه رسد به اینکه این قانون برداشته شود و مردان بتوانند تنها با کسی اجازه از دادگاه ازدواج مجدد کنند.»

غیرت درباره شرط احراز استطاعت مالی و عدالت از سوی دادگاه برای ازدواج مجدد مرد اظهار داشت: «قرآن مومنان را برحذر داشته از اینکه بدون اجرای عدالت ازدواج مجدد بکنند. قاضی شاید بتواند درباره استطاعت مالی نظر دهد اما درباره عدالت چه طور می خواهد نظر دهد؟ طبق تعریف فقها “عدالت” مفهومی گسترده تر از مادیات دارد و قاضی نمی تواند در این باره نظر دهد. از این لحاظ من معتقدم قانون گزار پا را از شرع فراتر نهاده است و این در واقع تعلیق به امر محال است.»

غیرت تصریح کرد که این قانون باید به حالت اولیه خود که کسب اجازه از همسر اول برای ازدواج مجدد است برگردد.

مطابق لایحه جدید لزوم حضور قاضی زن در مراحل دادرسی با کلمه “حتی المقدور” جایگزین شده است. وی در این باره گفت: «معتقدم علمای ما در تشیع باید قضاوت زن را بپذیرند که چه در دادگاه کیفری استانی، چه در دادگاه خانواده و چه در دادگاه انقلاب قاضی زن حضور داشته باشد. قاضی های زن هم اکنون علی رغم داشتن حکم قضایی نقشی در قضاوت ندارند و صرفا مشاورند، در صورتی که باید این نقش پذیرفته شود.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.