محرومیت دختران خوزستانی از تحصیل و کاهش فعالیتهای زنان در این استان

کانون زنان ایران: محرومیت دختران استان خوزستان از امکانات تحصیلی موجب کمبود نیروهای متخصص زن در این استان شده است .

به گفته پری میربک کارشناس امور زنان استان خوزستان محرومیت دختران از تحصیل موجب کمبود تعداد نیروهای متخصص زن این منطقه نسبت به مردان شده است.

وی گفت: بازتاب این کمبود ها و محرومیت دختران از امور آموزشی و فرهنگی موجب کمبود نیروهای ماهر مورد نیاز ادارات و شرکت های این استان شده و جایگزینی نیروهای مرد را به دنبال داشته است.

وی با اشاره به رشد منفی اشتغال زنان استان خوزستان گفت: این مساله حضور زنان را در فعالیت های اجتماعی و سیاسی محدود ساخته چنانکه در فصل مبارزات انتخاباتی همچون شوراها یا مجلس شورای اسلامی نسبت حضور زنان به مردان کم و اعتقاد عمومی نسبت به توانایی آنان کم شده است.

پری میربک نرخ استفاده دانش آموزان دختر این استان از آموزش ابتدایی را حدود ۸/۸۷دانست که این عدد در دوره راهنمایی به ۸۶درصد و در مقطع متوسطه نیز به ۷/۵۰درصد کاهش می یابد.

وی گفت: نرخ حضور دانشجویان دختر این استان نیز در مقایسه با سایر استانهای کشور بسیار پائین است همچنین افت تحصیلی در استان ما به شدت بالاست.

وی این مشکلات را ناشی از شرایط آب و هوایی استان خوزستان، کوتاه بودن ماهها و فصول مناسب برای حضور فعال و همه جانبه دانش آموزان در مدارس عنوان کرد.

وی ادامه داد: قدیمی بودن ساختمان ها مدارس و تاسیسات جانبی آن مثل سالن های ورزشی و آزمایشگاه ها نیز بر این مشکلات افزوده است و این مدارس نیازمند مرمت و بازسازی هستند.

به گفته ی وی کمبود شدید امکانات رفاهی، تفریحی و ارتقای تحصیلی برای فرهنگیان نیز موجب اختلاف عمیق خدمات فرهنگیان در خوزستان با استانهای مرفه و خوش آب و هوای کشور شده و سطح رضایتمندی فرهنگیان را کاهش و تاثیرات منفی بر تعاملات آموزشی گذاشته است.

میربک مشکلات زنان استان خوزستان درحوزه آموزش را بسیار عمیق دانست و توسعه آموزشی و فرهنگی در این حوزه را مهم ارزیابی کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.