شکل گیری هسته ی MDG در استان آذربایجان غربی

کانون زنان ایران: برای اولین بار هسته ی MDG در استان آذربایجان غربی تشکیل می شود.

شبنم علیزاده، عضو انجمن زنان کار آفرین این استان که به تازگی از دوره آموزشی MDG از کشور پاکستان بازگشته، از شکل گیری هسته ی MDG در این استان خبر داد.

MDG مخفف عبارت millenium development goal به معنای پیشرفت اهداف هزاره است. اهداف توسعه ی هزاره با رویکردی مبتنی بر فقر زدایی از نشست سران در پائیز ۱۳۷۹در دستور کار سازمان متحد قرارگرفت. این برنامه با هشت آمار کلی و ۱۸هدف طرح ریزی شد که در این میان سازمان ملل به عنوانرابطی موثر بین ارگان های غیر دولتی و جامعه نقشی ترویجی را بر عهده دارد.

علیزاده هدف از شکل گیری هسته ی mdg”” در استان آذربایجان غربی را سازماندهی تشکل ها عنوان کرد و گفت: با راه اندازی این هسته همه ی تشکل ها و انجمن هایی که در راستای هشت هدف تعیین شده توسعه ی هزاره فعالیت می کنند، دورهم جمع می شوند.

اهداف توسعه هزاره

ریشه کن کردن فقر، همگانی کردن آموزش ابتدایی، ارتقاء برابری جنسیتی، کاهش میزان مرگ و میر کودکان، بهبود وضعیت بهداشت مادران، مبارزه با گسترش بیماری هایی مثل ایدز و مالاریا، اطمینان از پایداری محیط زیست و ایجاد مشارکت جهانی برای دستیابی به توسعه، هشت هدف اصلی توسعه ی هزاره هستند که سازمان ملل تمامی کشورها را مقرر کرده تا سال ۲۰۱۵میلادی به اهداف جامه ی عمل بپوشانند.

علیزاده با اشاره به موفقیت ایران در سه شاخص از این اهداف گفت: طبق آخرین بررسی ها ایران در همگانی کردن آموزش ابتدایی، کاهش مرگ و میر کودکان و بهبود وضعیت بهداشت مادران نسبت به سایر کشورهایی که در اجلاس پاکستان حضور داشتند وضعیت بهتری داشت. اما وضعیت ایران در شاخص مبارزه گسترش بیماری هایی مثل ایدز نسبت به دیگر کشورها در وضعیت نا مطلوبی به سر می برد و به عقیده علیزاده احتمال اینکه این هدف تا سال ۲۰۱۵به طور کامل انجام شود، بسیار بعید به نظر می رسد.

پاکستان ، افغانستان، ایران، بنگلادش، هندوستان، سریلانکا و نپال کشورهای شرکت کننده در دوره آموزشی mdg”” بودند که تیر ماه گذشته در دهکده ایوبیای پاکستان برگزار شد، ضمن آموزش دوره mdg””، به بحث و بررسی شاخص ها و آمار های کشورشان پرداختند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.