طول عمر زنان ژاپنی، دردسرساز شد

نتایج تحقیق دولت ژاپن نشان می‌دهد، بالا رفتن امید به حیات در میان زنان این کشور، اگرچه موهبتی است که دنیای توسعه نیافته آرزوی آن را دارد، ولی می‌تواند در آینده مشکلاتی را به وجود آورد.

به گزارش «بی.بی.سی»، بنا به نتایج این تحقیق، امروزه یک دختر نوزاد ژاپنی می‌تواند انتظار داشته باشد که ۵/۸۵ سال زندگی کند.

این میزان عمر بیش از هر جای دیگر در دنیا و سه ماه بیش از میانگین یک سال پیش است.

نزدیک ترین رقیب زنان ژاپنی، زنان هنگ کنگ هستند که به طور میانگین هشتاد و چهار سال عمر می‌کنند.

پس از اینها، زنان سوییسی بیشتر میزان طول عمر را دارند.

البته مقایسه دقیق مشکل است زیرا این اطلاعات از طرق مختلف در کشورهای مختلف به دست آمده است، اما الگوی کلی مشخص است و این باعث نگرانی رهبران ژاپن شده زیرا زنان ژاپنی بیش از پیش تشکیل خانواده را به تاخیر می اندازند.

تحقیقات نشان می‌دهد که آنها کودکان را باری بر دوش خود می‌دانند که به شیوه زندگی و چشم‌انداز پیشرفت شغلی‌شان صدمه می‌زند.

ژاپن تاکنون پایین‌ترین میزان زاد و ولد در جهان را داشته و پیش‌بینی می‌شود ظرف دو سال جمعیت این کشور برای نخستین بار از زمان جنگ جهانی دوم کاهش یابد.

این امر به همراه افزایش شمار جمعیت سالمندان ژاپن فشار بیشتری بر سیستم بازنشستگی این کشور وارد می‌آورد.

ژاپن به منظور یافتن راه حلی برای این مشکل تصمیم گرفته است به جای آن که روی مهاجران برای پر کردن خلا نیروی کار تمرکز کند، زنان بیشتری را وارد بازار کار کند.

ژاپن از آن بیم دارد که مهاجرت پیامدهای دراز مدتی از لحاظ جرایم و انسجام اجتماعی در بر داشته باشد.

درنقاط دیگر آسیا در جوامع صنعتی تر نظیر سنگاپور و هنگ کنگ مشکلات مشابهی وجود دارد.

اما سیاستگذاران ژاپنی هشدار می‌دهند که در ژاپن همانند هر جای دیگر کمبود تسهیلات و امکانات لازم برای نگهداری از کودک ممکن است دستیابی به شغل مناسب و ارتقای شغلی را برای زنان دشوار سازد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.