نگاهی به دستاوردهای سیاسی زنان در سال ‪ ۲۰۰۵‬میلادی، از لیبریا تا آلمان

جهان در سال ‪ ۲۰۰۵‬میلادی شماری از دستاوردهای مهم زنان را در عرصه سیاست از برگزیده شدن نخستین رئیس جمهوری زن در قاره آفریقا گرفته تا برگزاری نخستین انتخابات با حضور کاندیداهای زن در عربستان سعودی، کشوری که زنان آن از رانندگی هم منع شده‌اند، به نظاره نشست.

به گزارش خبرگزاری “آسوشیتدپرس” از نیویورک، عراق و افغانستان نیز شاهد حضور پررنگ زنان در انتخابات و کاندیدا شدن آنها برای تصدی کرسی‌های اولین پارلمان‌های دائمی خود در دوره پس از جنگ بودند و در همین حال، لیبریا و آلمان نیز برای اولین بار یک زن را برای تصدی عالی‌رتبه‌ترین مقام سیاسی خود برگزیدند.

زنان در شهر “جده” عربستان سعودی از فرصت بی‌سابقه‌ای برای رای دادن و کاندیدا شدن در یک انتخابات برخوردار شدند و دو زن نیز به هیات رئیسه اتاق بازرگانی محلی راه یافتند.

از سوی دیگر، بنیان انتخاب اولین رئیس جمهوری زن در شیلی در جریان دور دوم رقابت‌ها ریخته شده است و در همین حال، ژاپن نیز در ماه ژانویه طرحی را مورد بازنگری قرار می‌دهد که زنان را از امکان اشغال تاج و تخت امپراطوری برخوردار می‌کند.

“کاویتا رامداس” رئیس “صندوق جهانی زنان” که مقر آن در”سان‌فرانسیسکو” است و وجوهی را در اختیار گروه‌های حقوق بشر در سراسر جهان قرار می‌دهد، گفت: “امسال، سالی بود که زنان در آن تلاش‌هایی اصولی را به عمل آوردند و از طریق توسعه یک راهبرد سیاسی به شدت مورد نظر، بر گستره و عظمت این تلاش‌ها افزودند.”

رامداس افزود: “ما ‪ ۱۰‬سال پیش خواستار قوانینی بودیم که از زنان مراقبت کند. اما اکنون می‌گوئیم که علاوه بر آن، می‌خواهیم زنان به عنوان قانونگذار به پارلمان راه یابند.”

بنا بر آمار ارائه شده از سوی “اتحادیه بین‌المجالس” مستقر در “ژنو”، شمار زنان قانونگذار در سراسر جهان در سال ‪ ۲۰۰۵‬میلادی به رقم بی‌سابقه شش هزار و ‪ ۹۶۰‬نفر و یا ‪ ۱۶/۱‬درصد رسید.

در ذیل به مهمترین دستاوردهای سیاسی زنان در سال ‪ ۲۰۰۵‬میلادی اشاره شده است:

لیبریا

“الن جانسون سرلیف” ماه نوامبر در دور دوم انتخابات به عنوان رهبر آینده لیبریا و همچنین اولین رئیس جمهوری زن منتخب در آفریقا، به پیروزی دست یافت.

جانسون سرلیف که یک وزیر سابق دارایی و کهنه‌کاری در زمینه بانکداری و در سازمان ملل است، در یک سخنرانی گفت که به دوره فساد و حاکمیت تحت امر مردان بر لیبریای درگیر جنگ پایان می‌دهد. سرلیف همچنین از زنان در سراسر آفریقا خواست تا به اداره کشورشان کمک کنند.

– افغانستان

زنان افغان ماه سپتامبر حضور خود در سیاست ملی را افزایش دادند و ‪۶۸‬ تن از کاندیداهای زن به مجلس قانونگذاری ‪ ۲۴۹‬نفره که اولین پارلمان این کشور در بیش از ‪ ۳۰‬سال گذشته بود، راه یافتند. براساس قانون اساسی دوران پس از جنگ در افغانستان، یک چهارم کرسی‌های پارلمان به زنان اختصاص می‌یابد.

“صفیه صدیقی” یکی از زنان به پارلمان راه یافته، گفت: “زنان در پارلمان صدای نیمی از جمعیت این کشور است که از مدت‌ها پیش خاموش بوده است.”

– عربستان سعودی

دو بازرگان زن ماه نوامبر به عنوان اولین مقامات زن در عربستان سعودی انتخاب شدند که این امر، گام مهمی در کشوری به شمار می‌آید که زنان آن نمی‌توانند رانندگی کنند و یا بدون اجازه سرپرست مرد خود به خارج از کشور سفر کنند.

مقامات عربستان سعودی در سی‌ام نوامبر تائید کردند که “لما السلیمان” و “نشوه طاهر” در انتخابات مربوط به اتاق بازرگانی “جده” پیروز شدند.

پس از مخالفت اولیه اتاق بازرگانی و صنعت جده با کاندیدا شدن ‪ ۱۰‬زن برای عضویت در هیات رئیسه این اتاق، سیل شکایت‌های بازرگانان زن عربستان سعودی، وزیر بازرگانی این کشور را بر آن داشت تا امکان کاندیدا شدن و رای دادن زنان را فراهم کند.

– آلمان

دو ماه پس از به پایان رسیدن انتخاباتی به شدت رقابتی در آلمان که هیچ حزب مهمی به اکثریت قاطع در پارلمان دست نیافت، “آنگلا مرکل” ماه نوامبر به عنوان اولین صدراعظم زن این کشور به قدرت رسید.

این دانشمند سابق که رهبری “اتحادیه دمکرات مسیحی” محافظه‌کار را برعهده دارد، اولین رهبر آلمان است که در آلمان شرقی سابق بزرگ شده است.

عراق

قانون اساسی جدید عراق، حقوق قانونی بنیادین مانند حق رای دادن و مالکیت اموال را برای زنان این کشور تضمین کرد، اما بنا بر گزارش رویترز، نگرانی‌هایی در این خصوص وجود دارد که برخی از قوانین در زمینه طلاق، ازدواج و ارث، احتمالا موجب سلب آزادی‌های زنان شود. با وجود آن که ترکیب دقیق پارلمان هنوز مشخص نشده است، دستکم ‪ ۲۵‬درصد از کرسی‌های پارلمان جدید و چهارساله عراق که اعضای آن ‪ ۱۵‬دسامبر انتخاب شدند، به زنان اختصاص یافته است.

– شیلی

“میشل باچلت” به عنوان اولین رئیس جمهوری زن در شیلی در آستانه پیروزی در دور دوم انتخاباتی قرار دارد که ‪ ۱۵‬ژانویه برگزار خواهد شد.

باچلت یک پزشک سابق و عضو ائتلاف حاکم چپ میانه، در اولین دور از انتخابات به ‪ ۴۶‬درصد از آرا دست یافت، اما آرای کافی و قاطعی را برای اجتناب از برگزاری دور دوم انتخابات کسب نکرد.

باچلت در دور دوم با “سباستین پینرا” محافظه‌کار میلیونر که نتایج نظرسنجی‌های هفته‌های اخیر حاکی از افزایش آرای موافق وی است، به رقابت می‌پردازد.

– ژاپن

دولت ژاپن در نظر دارد ماه ژانویه طرحی را به پارلمان ارائه کند که به فرزند اناث پادشاهان امکان به قدرت رسیدن را می‌دهد.

از سال ‪ ۱۹۴۷‬میلادی، تنها فرزندان ذکور امپراطورها امکان جانشینی و اشغال تاج و تخت امپراطوری را داشته‌اند. خاندان سلطنتی در ژاپن در حال حاضر به دلیل نبود وراث ذکور از سال‌های ‪ ۱۹۶۰‬میلادی تاکنون، با بحرانی در زمینه جانشینی مواجه هستند.

بنا بر نظرسنجی‌های اخیر، طرح دولت ژاپن از حمایت گسترده مردمی برخوردار است. حدود ‪ ۷۱‬درصد از شرکت‌کنندگان در نظرسنجی موافق شکستن و نقض سنت امپراطوری مردگرایانه هستند.

منبع:ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.