طرح تعیین مهریه بر اساس شغل پدر باید بایگانی شود

یک قاضی دادگاه با اشاره به تاثیرات منفی تعیین مهریه بر اساس شغل پدر دختر، آن را ورود به حریم شخصی افراد دانست و بایگانی کردن این طرح را که از سوی یکی از نمایندگان مجلس پیشنهاد شده بود، خواستار شد.

حسینیان در گفت و گو با خبرنگار ایسنا با تاکید بر این‌که یکی از شرایط اساسی هر قراردادی قصد و رضایت طرفین است، افزود: طبق ماده ۱۰۸۰ قانون مدنی تعیین مقدار مهر نیازمند رضایت طرفین است و لزوم رضایت طرفین در قراردادها ناشی از اصل آزادی و حاکمیت اراده و اختیار طرفین در قراردادها بوده است.

وی با یادآوری این‌که تحقق این امر (رضایت طرفین در قراردادها) مبتنی بر اصول شریعت اسلامی است، افزود: مهریه پول یا مالی است که مرد هنگام ازدواج از روی صداقت و مهر و محبت به زوجه اهدا می‌کند یا به عنوان دین در ذمه خود قرار می‌دهد. لذا تعیین قبول و بر عهده گرفتن آن باید با رضایت کامل و از روی صداقت بوده کرامت و منزلت زن را حفظ کند.

قاضی حسینیان ادامه داد: طبق مقررات قانون مدنی مهریه در زمان ازدواج توسط طرفین و بر اساس معیارهای مورد نظر آنها تعیین می‌شود و در صورتی که ازدواج دائم مهر ذکر نشده یا عدم آن ثبت شده باشد طرفین می‌توانند بعد از عقد مهر را به تراضی معین کنند اما اگر قبل ازتراضی در مهر معین بین آنها ازدواج انجام شد زن مستحق مهرالمثل می‌شود.

وی در ادامه با استناد به ماده ۱۰۹۱ قانون مدنی ادامه داد: برای تعیین مهرالمثل باید حال زن از حیث شرافت خانوادگی و سایر صفات و وضعیت او نسبت به زنان مشابه و نزدیکان و هم‌چنین رویه معمول عرف جاری در نظر گرفته شود.

این قاضی دادگاه ادامه داد: بر این اساس تعیین سقف مهریه توسط مجلس با اصل تعیین مهریه که باید با تراضی طرفین انجام شود منافات دارد و علاوه بر این باعث دخالت بیشتر حکومت در حوزه‌ی روابط خصوصی و قراردادی طرفین می‌شود.

وی هم‌چنین طرح اخیر نمایندگان مجلس درباره‌ی مهریه را توهین به جامعه زنان برشمرد و گفت: شغل پدر تنها یکی از ملاک‌های تعیین مهریه در عرف و توسط دادگاه‌هاست؛ زیرا ممکن است به واسطه‌ی آن‌که خصوصیات خود دختر بیشتر ملاک است، مهریه دختر یکی از مسوولان و افراد ثروتمند جامعه به لحاظ خصوصیات خود دختر به مراتب پایین‌تر از مهریه فردی معمولی باشد.

وی، هم‌چنین اجرای طرح نمایندگان مجلس درباره‌ی تعیین مهریه بر اساس شغل پدر را زمینه‌ساز فراموش شدن ارزش‌ها نامید و ادامه داد: علاوه بر این طرح یاد شده تحقیر و پایین آمدن کرامت زنان و افزایش تمایزات را به دنبال خواهد داشت و با فراموش شدن ارزشها دختران خود را در طبقه سرپرست خانواده احساس می‌کنند.

حسینیان با اشاره به کثرت مشاغل اجتماعی دشواری اثبات کیفیت و ارزیابی و طبقه‌بندی این مشاغل را زمینه‌ساز شکست طرح تعیین مهریه دختران بر اساس شغل پدرانشان برشمرد.

این قاضی دادگاه در ادامه با پیشنهاد به نمایندگان مجلس در جهت بایگانی کردن این طرح گفت: به واسطه‌ی نقش معضل پیدا کردن مهریه‌های سنگین جهت ازدواج مجلس با ارایه‌ی طرحی حداکثری را برای مهریه تعیین و سالیانه نیز بر اساس شاخص بانک مرکزی و تورم درصدی به آن اضافه کند یا بر اساس طرحی به طرفین این حق اعطا شود که پس از ازدواج یا هنگام مطالبه مهریه چنان‌چه مهریه را متناسب با مهرالمثل ندانسته از دادگاه تقاضای تعدیل مهریه را بکنند تا دادگاه بعد از بررسی بر اساس تشخیص در جهت تعیین مهریه اقدام کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.