ماده یک کنوانسیون رفع تبعیض علیه زنان با ‪ ۹۰‬درصد قوانین داخلی منافات دارد

ماده یک کنوانسیون رفع هرگونه تبعیض علیه زنان با ‪ ۹۰‬درصد قوانین داخلی و ‪ ۴۰‬مورد از قوانین کلی شرع منافات دارد.

ایرنا – پگاه حوزه”، مجله ویژه حوزه‌های دینی چاپ قم در مطلبی با عنوان ” حوزه و مطالعات حقوق زنان ” نوشت: پذیرش کنوانسیون حقوق زن یعنی دفاع از حقوق زن براساس ادبیات تشابه(تغییر فرهنگ ایرانی و برابری‌آن با قوانین کنوانسیون) ، مشکلات زنان را مضاعف می‌کند.

این نشریه درشماره ‪ ۳۵‬خود بااشاره به‌اینکه برای دفاع از حقوق زنان باید ادبیات “تناسب محور”را پیگیری کرد، افزود: پذیرش ادبیات تشابه،جلوی ایجاد یک جریان رقیب در کنار جریان بین‌المللی را می‌بندد.

حجت‌الاسلام ” زیبایی‌نژاد ” نویسنده این مطلب اضافه کرد: کنوانسیون تصریح می‌کند که رفتن به سمت برابری(حقوق زن و مرد)،تنها به از بین‌بردن نابرابری در بحث قوانین اختصاص ندارد، بلکه همه سنتها و فرهنگ‌ها باید اصلاح شود.

وی با اشاره به نمونه‌هایی از مشکلات پذیرش این کنفواسیون افزوده است:

خانواده در این کنوانسیون سرپرست ندارد و متشکل از افرادی است که فقط در کنار هم قرار دارند.

ادامه مطلب نشریه “پگاه حوزه” حاکیست: در این کنوانسیون مثلا زن دارای حق تابعیت مستقل و حق مسکن است و آزادی قبل و بعد از ازدواج، مساوی است.

نویسنده مطلب، وظایف زناشویی را در این کنوانسیون بدون قید و موجب سلب مسوولیت از مردان دانسته که نمونه آن سلب نفقه از مرد با قرار دادن حقوق و مسوولیتهای برابر است.

به اعتقاد زیبایی نژاد، این موارد با دین اسلام و قوانین داخلی دارای منافات است.

ادامه این مطلب حاکیست: این اصل، مشکلات زیادی را به زنان تحمیل می‌کند، مخصوصا در جامعه‌یی که امکان جذب همه زنان به بازار کار وجود ندارد.

نویسنده این نشریه افزوده است:بااین وضعیت،دیگر مرجع تقلید در درس خارج، حق ندارد مباحث ویژه زنان را تدریس کند ، احکام نماز جماعت و چیزهای دیگر که بر تفاوت استوار است نباید تدریس شود و مراکز تخصصی تحصیل زنان باید برچیده شود.

به نوشته “پگاه حوزه”، هیات دولت برای پیگیری این کنوانسیون، کمیسیونی تشکیل داد و مشخص شد که ماده یک این کنوانسیون با ‪ ۹۰‬درصد قوانین داخلی و ‪ ۴۰‬مورد از قوانین کلی شرع منافات دارد.

در ادامه این مطلب آمده است: هیات دولت با شرط در چارچوب شرع بودن این کنوانسیون، آن را پذیرفته است، یعنی هر جا بر خلاف شرع مقدس باشد، قابل پذیرش نیست.

زیبایی نژاد افزوده است: در این قانون اگر کودک (دختر ‪ ۱۷‬ساله) زنای محصنه هم انجام دهد، قوانین مربوط به زنا نباید در مورد او اجرا شود و شما حق ندارید به او آزار روحی برسانید.

وی ادامه داده است: تاکنون بیش از ‪ ۱۷۰‬کشور جهان به کنوانسیون (دفاع از حقوق زنان) پیوسته‌اند و ‪ ۸۰‬درصد کشورهای اسلامی نیز عضو آن می‌باشند.

بااین حال،نویسنده این نشریه نداشتن دغدغه دینی در برخی کشورهای اسلامی، انجام نشدن کار علمی روی موضوع و روبه‌رو شدن با فشارهای اقتصادی را از عواملی دانسته که موجب پیوستن کشورهای اسلامی به کنوانسیون دفاع از حقوق زنان شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.