اعتیاد به مواد مخدر ، معضل زنان بیرجندی

کانون زنان ایرانی: اعتیاد به مواد مخدر در میان زنان بیرجندی به شدت افزایش یافته است.

به گفته ی مژگان شریفی مدیر کانون فرهنگی اجتماعی زنان خراسان جنوبی در سال های اخیر اعتیاد به مواد مخدر به ویژه در میان زنان حاشیه شهر و روستاهای بیرجند به شدت افزایش یافته تا آنجا که در آن نقاط معمولاً درهر خانواده یک تا دو نفر اعتیاد شدید دارند.

وی گفت: متاسفانه در زمینه کاهش اعتیاد به مواد مخدر و آموزش های مرتبط با آن اقدام خاصی توسط کانون یا دیگر ngoهای شهر بیرجند نشده است.

وی مشکل بیکاری و فقر و عدم آگاهی زنان از حقوقشان را از دیگر مسائل و مشکلات زنان بیرجندی دانست.

وی گفت: در حاشیه شهر و روستا ها دختران تحصیلکرده و فارغ التحصیل دانشگاهی زیادی وجود دارند تا آنجا که از هر ده بیرجندی یک نفر دانشجو است.

برگزاری کلاس های آموزشی در زمینه اشتغالزایی و کمک در جهت ایجاد صنایع کوچک خانگی از راه کارهایی است که شریفی برای حل معضل بیکاری به آنها اشاره می کند.

وی تاکید کرد: در روستاهای شهر بیرجند بهداشت باروری و تنظیم خانواده در سطح پایینی قرار دارد و بیشتر زنان روستایی معمولاً هشت تا ده فرزند به دنیا می آورند که البته در سالهای اخیر این وضعیت کمی بهتر شده است.

به گفته شریفی فقر مالی شدید خانواده ها موجب پایین آمدن کیفیت فرش های زنان بیرجندی شده، چون آنها قادر به تهیه مواد خام مرغوب نیستند.

ترویج و آموزش ایده های کار آفرینی، برگزاری کارگاه های آموزشی برابری جنسیتی، آموزش رابطان بهداشت و آشنایی آنان با بهداشت باروری و انتقال آن به جوامع محلی از مهم ترین عملکردهای کانون فرهنگی اجتماعی زنان این شهر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.