میزان مشارکت زنان اردبیل در فعالیت های اقتصادی با میزان زمین ، سن ، وضعیت اقتصادی و تعداد اعضای خانوار رابطه مستقیم دارد

کانون زنان ایران : نتایج پژوهش به عمل آمده درخصوص «نقش دختران و زنان روستایی استان اردبیل در فعالیت های اقتصادی» نشان می دهد که بین میزان مشارکت زنان در این فعالیت ها با میزان زمین زراعی، سن زنان، وضعیت اقتصادی و تعداد اعضای خانوار رابطه ای مستقیم و جود دارد. این پژوهش همچنین از وجود رابطه ای معکوس بین میزان فعالیت های اقتصادی زنان با سطح تحصیل و فاصله روستای محل سکونت تا شهر نیز حکایت می کند.

در انجام این پژوهش که به سفارش کمیته بانوان و جوانان استانداری اردبیل، با نظارت دکتر اصغر باقری و توسط فریبا محمدلو صورت گرفته، ابتدا از بین نه شهرستان استان، پنج شهرستان پارس آباد، گرمی، مشکین شهر، خلخال و اردبیل به صورت خوشه ای انتخاب و سپس از هر شهرستان با توجه به ویژگی های اقتصادی و اجتماعی، به روش مطبق دو روستا جهت بررسی در نظر گرفته شده است. مجموع افرادی که در این پژوهش مورد سوال قرار گرفته اند ۵۰۰ نفر و محدوده سنی آنها بین ۱۰ تا ۴۹ سال بوده که به صورت تصادفی انتخاب شده اند.

نتایج بدست آمده از پژوهش فوق در روستاهای استان اردبیل به شرح زیر است:

– مشارکت زنان در سنین بالاتر بیشتر از مشارکت آنها در سنین پایین است.

– بین میزان زمین زراعی و کار زنان رابطه ای مستقیم وجود دارد.

– هرچه تعداد اعضای خانوار بیشتر باشد، مشارکت زنان در امور اقتصادی هم بیشتر می شود.

– بین نگرش به فعالیت های زنان و مشارکت آنها در امور اقتصادی رابطه ای مستقیم وجود دارد.

– هرچه وضعیت اقتصادی خانوار بهتر باشد، میزان مشارکت زنان در فعالیت های اقتصادی نیز کاهش می یابد.

– بین میزان تحصیلات و مشارکت زنان در امور اقتصادی رابطه ای معکوس برقرار است.

– مشارکت زنان در کارهای اقتصادی با افزایش ارتباط آن روستا با شهر رو به کاهش می گذارد که این مورد بر خلاف تئوری های ارائه شده درخصوص مسایل ارتباط جمعی است.

– میزان مشارکت زنان در کارهای اقتصادی با پایگاه اجتماعی آنها نیز نسبت عکس دارد و بیشترین میزان مشارکت بین زنانی دیده می شود که به طبقه پایین تعلق دارند.

– بین وضعیت تاهل و مشارکت زنان در فعالیت های اقتصادی رابطه معنی داری مشاهده نشده است. این نتیجه نشان می دهد که زنان به طور طبیعی، فارغ از وظایف زناشویی خود، در کارهای اقتصادی مشارکت می کنند.

اما از بین ۵۰۰ نفری که در این پژوهش به صورت تصادفی مورد سوال قرار گرفته اند، ۳۶ درصدشان متعلق به طبقه پایین بوده اند و سهم هر یک از طبقه های بالا و متوسط نیز ۳۲ درصد بوده است. ۲/۴۵ درصد زنان بی سواد، ۴/۲۹ درصدشان صاحب تحصیلات دوره راهنمایی و ۲/۱ درصدشان نیز مشغول تحصیل در دبیرستان یا دیپلمه بوده اند. ۸/۳۳ درصد زنان ارتباط کمی با شهر داشته اند، ۶/۳۴ درصدشان دارای ارتباطی متوسط با شهر بوده اند و ۶/۳۱ درصد زنان روستایی به صورت مرتب به شهر رفت و آمد داشته اند. در بین مشاغل روستایی نیز به ترتیب کشاورزی ۷۳ درصد، دامداری ۶۲ درصد و صنایع دستی و … ۴۴ درصد زنان روستایی را به سمت خود کشانده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.