زنان قومیت ها در حاشیه گفتمان زنان فارس قرار گرفته اند-

سخنرانی مریم خراسانی برای نمایندگان زنان اقوام مختلف

“به گفته مریم خراسانی تلقی کردن زنان به عنوان جنس دوم و قتل های ناموسی از عمده ترین گلایه های زنان کرد است. همچنین زنان کرد از ازدواج های تحمیلی و پیش از موعد و بارداری های نا خواسته نیز اظهار نارضایتی کرده اند.

همچنین زنان ایلام از خودکشی و خود سوزی به عنوان مهم ترین مشکلشان یاد می کنند. مریم خراسانی روزی را به یاد می آورد که در ایلام دختر ۱۳ ساله ای توسط چهار پسر مورد تجاوز قرار می گیرد و برادران دختر برای حفظ آبرویشان دختر را از کوه به پائین پرت می کنند… ”

کانون زنان ایران – فریده غائب:

” زنان ترک، کرد، بلوچ، ترکمن، بختیاری و …. گروههای اقلیت شده ای هستند که در حاشیه گفتمان زنان فارس طبقه متوسط شهری قرار گزفته اند.”

این را مریم خراسانی در کارگاه آموزشی ” زنان و قومیت ها ” که در ۳۰ تیر ماه در مرکز آموزش های سیاسی وزارت کشور برگزار شده بود ‘ گفت.

به عقیده وی قوی ترین نقطه مشترکی که میان زنان قومیت های مختلف در ایران می تواند شروع حرکتی تازه باشد، مبارزه با مرد سالاری است.

در این کارگاه آموزشی ۳۰ دختر از استان های مختلف ایران در مرکز آموزش وزارت کشور جمع شدند تا درباره جایگاهشان در میان دیگر قومیت ها بگویند و بشنوند. این کارگاه از معدود کارگاه های آموزشی ای بود که تقریباً نمایندگانی از زنان همه قومیت های کشور وسیع ایران در آن حضور داشتند. مریم خراسانی که یکی از زنان فعال در زمینه حقوق زنان است پیش از این پژوهشی را در باره مهمترین مسائل و مشکلات زنان قومیت های مختلف ایرانی انجام داده بود که در این کارگاه آموزشی به پاره ای از این مسائل اشاره کرد.

مریم خراسانی بر اساس تجربه های سفرش به شهرهای مختلف و شرکت در جلساتی که طیف های مختلف قومی و طبقاتی زنان در آن شرکت داشتند به ارائه مشکلات قومیت های خاص زنان هر منطقه پرداخت.

به گفته وی تلقی کردن زنان به عنوان جنس دوم و قتل های ناموسی از عمده ترین گلایه های زنان کرد است. همچنین زنان کرد از ازدواج های تحمیلی و پیش از موعد و بارداری های نا خواسته نیز اظهار نارضایتی کرده اند.

همچنین زنان ایلام از خودکشی و خود سوزی به عنوان مهم ترین مشکلشان یاد می کنند. مریم خراسانی روزی را به یاد می آورد که در ایلام دختر ۱۳ ساله ای توسط چهار پسر مورد تجاوز قرار می گیرد و برادران دختر برای حفظ آبرویشان دختر را از کوه به پائین پرت می کنند.

خشونت علیه زنان به عنوان مشکلی است که در اکثر قومیت های ایران وجود دارد. خراسانی در این باره می گوید: تحقیقات نشان داده است که خشونت علیه زنان هیچ ارتباطی با تحصیلات ندارد. خشونت علیه زن هم در تحصیلات بالا و هم پائین مردان دیده شده است. همچنین زنان تحصیل کرده نیز به همان نسبت تحصیل نکرده ها تحت خشونت واقع می شوند.

زنان کرمانشاه از سنگسار دو زن در سال گذشته و زنان جنوبی درباره سنت های غلطی که بر آنها تحمیل شده است، یاد کردند. به گفته خراسانی زنان جنوبی که دریا، جان شوهر ان ماهیگیرشان را گرفته است، باید سال ها در انتظار جنازه آنها صبر کنند و اگر دریا جنازه های آنها را به ساحل باز نگرداند، حق شوهر کردن ندارند.

خراسانی در ادامه با شاره به مسائل خاص زنان گیلان خاطر نشان کرد: تعداد ساعت های کار در منزل و نیز شالیزارها به ضرر زنان است. زنان این منطقه کار بیشتری از مردان انجام می دهند.

زنان کارگر نیز اعتراضات خود را مبنی بر اخراج آنها از کارخانه ها بیان کردند. اینکه به دنبال برنامه های جهانی سازی اولین گروهی که از کارخانه ها اخراج می شوند زنان کارگر هستند.

خراسانی در ادامه خواستار هویت بخشی مستقل به قومیت ها می شود و این امر را از طریق مدارس و کتاب های درسی موثر می داند. به عقیده او باید کودکان قومیت ها در مدارس برای حفظ سنت و زبانشان در مدارس با زبان و ادبیات خود آموزش ببینند و فارسی را می توان به عنوان زبان دوم به آنان آموخت.

وی در پایان می گوید که یکی از وظایف فارس ها حمایت از قومیت های مختلف کشور و دوری از هرگونه ستم به آنهاست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.