دخترها کمتر از پسرها مشروط می شوند.

نتایج تحقیقی که بر ۲۵۶ دانشجوی پزشکی صورت گرفته است، نشان می دهد که پسران با ۶/۵۸درصد بیش از دختران در رشته های پزشکی مشروط شده اند. فرشته بینش پور در این تحقیق به بررسی عوامل موثر در مشروط شدن دانشجویان دانشکده های پزشکی دانشگاه تهران پرداخته است. محقق در این بررسی به شناخت عوامل فردی، ارتباط خود پنداری دانشجویان و مشروط شدن آنها و شناخت عوامل دانشگاهی دخیل در مشروط شدن پرداخته است.

کانون زنان ایرانی : پسران بیش از دختران در رشته های پزشکی مشروط می شوند.

در تحقیقی که بر ۲۵۶ دانشجوی پزشکی صورت گرفته است، نتایج نشان می دهد که پسران با ۶/۵۸درصد بیش از دختران در رشته های پزشکی مشروط شده اند.

((photo1))

فرشته بینش پور در این تحقیق به بررسی عوامل موثر در مشروط شدن دانشجویان دانشکده های پزشکی دانشگاه تهران پرداخته است.

به طور کلی از میان ۳۳۰۷دانشجوی پزشکی در دانشکده های پزشکی دانشگاه تهران در یک سال تحصیلی، ۷۰۶ دانشجو مشروط شده اند.

محقق در این بررسی به شناخت عوامل فردی، ارتباط خود پنداری دانشجویان و مشروط شدن آنها و شناخت عوامل دانشگاهی دخیل در مشروط شدن پرداخته است.

در میان عوامل فردی مانند سن، جنس، وضعیت تاهل، سابقه مردودی و تجدیدی در دوران متوسطه، معدل دیپلم، سهمیه بودن، سن، اشتغال دانشجو و سابقه مردودی رابطه ای با مشروط شدن این دانشجویان نداشته است. ۵۶درصد دانشجویان در این پژوهش در گروه سنی ۲۴-۲۱ سال قرار داشتند و روند مشروطی در این سنین تفاوتی نداشت.

عامل موثر دیگر در مشروط شدن معدل دیپلم است. ۶/۶۳درصد دانشجویان این تحقیق معدل دیپلم بین ۲۰-۱۶ داشته اند و در میان دانشجویان مشروطی معدل زیر ۱۶فراوانی بسیار داشت.

تعداد دانشجویانی که سابقه تجدیدی در دوران متوسطه داشتند، در میان مشروط شدگان این تحقیق زیاد بود که حاکی از وجود رابطه بین مشروط شدن و سابقه تجدیدی است که این سابقه می تواند در تکوین خود پنداری دانشجویان تاثیر گذاشته و فرآیند مشروطی را برای آنها سهل تر کند.

یکی از نکات قابل توجه و با اهمیت پژوهش حاضر، تاثیر نقش خود پنداری تحصیلی و شغلی در وضعیت تحصیلی دانشجویان است.

نتایج نشان می دهد که دانشجویان مشروط نسبت به دانشجویان غیر مشروط از خود پنداری ضعیف تری برخوردارند. به عبارت دیگر از این لحاظ بین گروه دانشجویان مشروط و دانشجویان غیر مشروط تفاوت معناداری وجود دارد.

همچنین عواملی نظیر مشروط شدن و تجدیدی قبل از دانشگاه نیز در شکل گیری و تکوین این خود پنداری نقش مهمی را ایفا می کند. در تایید این ادعا باید گفت که دانشجویان پزشکی مشروط، از خود به عنوان دانشجوی خوب ارزیابی مثبتی ندارند.

محقق در توصیف این دسته از دانشجویان می نویسد مادام که دانشجو برای حل مشکلاتش فعالیتی نمی کند در معرض خطر مشروط شدن قرار می گیرد. اغلب دانشجویانی که در مسائل تحصیلی گرفتار می شوند، در اصل آنچنان که می پندارند فاقد خصایص مربوط نیستند ولی در نهایت به جای برداشتن گام هایی برای اصلاح مشکل، از احساس شکست انباشته می شوند و از کوشش های زیادتر فروگذار می کنند. از کلاس غیبت می کنند، برای انجام دادن تکالیف قدمی بر نمی دارند و غالباً از دریافت کمک امتناع می ورزند مگر زمانی که دیگر خیلی دیر است.

” دانشجویان پیش از مشروط شدن علائمی را بروز می دهند. علائم عمومی عبارتند از غیبت زیاد از کلاس درس، انجام ندادن تکالیف درسی، شرکت نکردن در امتحانات و پاسخ ندادن به آزمون ها”. لذا ضرورت پیشگیری با بروز علائم توجه خاص مسئولان دانشگاهی را می طلبد.

حال بحث بر سر این است که چگونه می توان از مشروط شدن دانشجویان پیشگیری کرد. تعلیم و تربیت دانشگاهی فرآیند “شدن ” است و این فرآیند مناسب “شدن” فرد را برای ایفای نقش های یک شغل نیز در بر می گیرد. دانشجویی که درباره مسیر شغلی آینده اش تصمیم می گیرد، بیش از دانشجویان بی تصمیم از لحاظ تحصیلی پیش می رود، زیرا اثرات تصمیم را در زندگی روزانه اش می بیند. از این رو برای آینده اش برنامه ریزی می کند. روشن است که چنین وضعی علاوه بر هزینه های تحصیل به صرف وقت و انرژی فراوان نیاز دارد و به خصوص با سیستم برنامه ریزی پذیرش دانشجو در کشور ما دانشجویان امکان گزینش رشته تحصیلی مورد علاقه خود را ندارد عده ای از دانشجویان نیز در مورد رشته تحصیلی انتخابی خود آگاهی ندارند و بدن اطلاع از رشته وارد دانشگاه می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.