برخی سنت ها زنان روستایی زنجان را از بهداشت باروری محروم کرده است

کانون زنان ایرانی: بسیاری از زنان روستایی زنجان به دلیل تعصب های بیجا از رفتن به مراکز بهداشتی و درمانی محروم اند.

به گفته فرزانه اسدی مامای یکی از مراکز درمانی بهداشتی روستای دو تپه سفلی درزنجان به دلیل تعصبهای بی جا و احترام به سنت های گذشتگان از رفتن به مراکز درمانی بهداشتی به ویژه مراقبت های دوران بارداری محروم اند.

وی ادامه داد: برخی از ساکنان روستایی زنجان معتقدند که مراقبت های دوران بارداری، سونوگرافی و آزمایش بی موردند در نتیجه اجازه معاینه و رفتن به مراکز بهداشتی را به زنان نمی دهند.

بسیاری از مردان و زنان روستایی عنوان می کنند که زنان قدیمی از هیچ معاینه ای در حین بارداری استفاده نکرده اما فرزندان سالم به دنیا آورده اند. بنابراین سطح بهداشت فردی و باروری در روستاهای استان زنجان از سطح پایینی برخوردار است.

به گفته اسدی در مراکز بهداشتی درمانی دو تپه سفلی ۱۴هزار و ۲۰۰۰نفر جمعیت دارند که ۲هزار و ۲۶۲نفر را زنان همسر دار تشکیل می دهند.

وی بی توجهی مردان به زنان باردار روستایی را از دلایلی دانست که بسیاری از این زنان دچار مشکلات روحی و عصبی نیز شده اند که بسیاری از آنها از طریق مرکز به متخصص اعصاب دوران معرفی می شوند.

وی تاکید کرد: ۹۰درصد زنان باردار روستایی مشکل روحی دارند به ویژه زنانی که شوهرانشان برای کار به شهرهای دیگر مهاجرت کرده اند وی آموزش های مشاوره ای به زنان روستایی را در جهت مراقبت های بهداشتی دوران بارداری چندان موثر ندانست و گفت: عرف و نسب نقش برجسته تری در این باره دارد و بسیاری از زنان عنوان می کنند که چاره ای جز اطاعت از شوهرانشان ندارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.