۷۰درصد زنان بندر کنگ هرمزگان ختنه می شوند

دختران شهر بندر کنگ بعد از ۴۰روزگی ختنه می شوند. که این کار به خاطر ویژگیهای های فرهنگی و سنتی این شهر کاملاً موجه و منطقی جلوه داده می شود و زنانی که از این کار انتقاد کنند سنت شکن و سرکش خوانده می شوند. عمل ختنه در بندر کنگ”تیغ سنت و فرهنگ” خوانده می شود و با روش های کاملاً غیر بهداشتی و غیر علمی و توسط قابله های محلی انجام می شود.

کانون زنان ایرانی – ترانه بنی یعقوب:

بندر کنگ یکی از شهر های کوچک استان هرمزگان در ۵ کیلومتری بندر لنگه واقع شده است.

این شهر ۱۳هزار نفر جمعیت دارد و هنوز با بافتی سنتی قواعد سختگیرانه ای را علیه زنان اجرا می کند.

عمل ختنه که یکی از مصادیق بارز خشونت علیه زنان محسوب می شود در این شهر رواج دارد و بیش از ۷۰درصد دختران این شهر ختنه می شوند.

یک فعال امور زنان بندر کنگ که به دلیل پایه محکم سنت ها و تابو بودن ابراز برخی از این سنت ها نخواست نامش را بگوید. از “ختنه زنان” این شهر به صورت وسیع خبر داد.

وی گفت: دختران شهر بندر کنگ بعد از ۴۰روزگی ختنه می شوند. که این امر بنا به پایه های فرهنگی و سنتی این شهر امری کاملاً موجه و منطقی جلوه داده می شود و زنانی که از این کار انتقاد کنند سنت شکن و سرکش خوانده می شوند.

به گفته این زن بومی بندر کنگ برخی از دختران این شهر در سنین ۴یا ۵ سالگی ختنه می شوند.

این کار با روش های کاملاً غیر بهداشتی و غیر علمی و توسط قابله های محلی انجام می شود.

عمل ختنه برای دختران این سن بسیار عذاب آور است، زیرا آنها تمام مراحل مثله شدن را با چشمان خود می بینند.

عمل ختنه در بندر کنگ با بریدن لبه های کلیتورس و به وسیله ی تیغ ریش تراشی انجام می شود.

این آگاه محلی همچنین گفت: هرگونه اعتراض به این عمل، سنت شکنی و سرپیچی از قواعد تعبیر می شود. آنگونه که برخی از دختران این شهر نیز عمل ختنه را پذیرفته و در موجه جلوه دادن آن می کوشند.

عمل ختنه در بندر کنگ”تیغ سنت و فرهنگ” خوانده می شود.

برخی از مردم بندر کنگ ختنه شدن مادران و مادربزرگ هایشان را دلیلی موجه برای این کار عنوان می کنند.

بیشتر اهالی بندر کنگ اهل تسنن هستند .گفته می شود در بندر جاسک نیز این عمل انجام می شود.

ممانعت از ادامه تحصیل دختران توسط پسران خانواده، مرد سالاری شدید، جلوگیری از رفت و آمد آزاد زنان و دختران، تعدد زوجات و اهمیت ندادن به تصمیم های زنان در مرود مسائل مهم زندگی از دیگر مشکلات زنان بندر کنگ است.

***

عمل ختنه روی صد و سی میلیون زن و دختر در جهان انجام شده است و دست کم هر ساله دو میلیون دختر در معرض خطر قربانی شدن قرار دارند یعنی روزی شش هزار دختر.

“این کار معمولاً در شرایط کاملاً ابتدایی به وسیله قابله یا زنی دهاتی انجام می شود. از هیچ داروی بیهوشی برای این کار استفاده نمی شود و دختران با هر ابزاری که در دسترس باشند مانند تیغ ریش تراشی، چاقو، شیشه شکسته، سنگ نوک تیز و در بعضی مناطق با دندان بریده می شوند…”

این قسمتی از کتاب “گل صحرا” خاطرات واریس دیری زن افریقایی است که در کودکی ختنه شده است.

وقتی چندی پیش این کتاب را می خواندم هرگز تصور نمی کردم در کشور من هم زنانی تحت این عمل وحشتناک قرار می گیرند. امروز با فهمیدن اینکه عمل ختنه در بعضی نقاط کشورم هم اتفاق می افتد. چنان شوکه شده ام که گویی هرگز انجام این عمل رابرای زنان کشورم تصور نمی کردم.

امروز همان قدر از شنیدن این عمل وحشیانه در کشورم متاثر و مغموم شدم که چند ماه پیش هنگام خواندن خاطرات واریس دیری درباره مثله شدنش.

امروز با زنی از اهالی بندر کنگ صحبت می کردم. “بندر کنگ” یکی از شهرهای کوچک استان هرمزگان ودر۵ کیلومتری بندر لنگه است.

این زن زیبا روی جنوبی با نجابت خاص زنان آن خطه از مسائل و مشکلات زنان برایم می گفت. اینکه ا وو دوستانش به تازگی موفق به تاسیس یک ngo برای زنان بندر کنگ شده اند.

به قول خودش هدف اصلی شان از تاسیس این نهاد غیر دولتی فقط فراهم کردن زمینه ای برای حضور زنان در جامعه است.

او رو به من گفت: کلاسهای خیاطی، گلسازی و کارگاههای آموزشی همه بهانه اند، بهانه ای برای حضور زنان در جامعه.

او از پدران، برادران و شوهران سخت گیر بندر کنگ برایم گفت و اینکه آنها به بهانه های مختلف از رفت و آمد آزادانه همسران و خواهرانشان در شهر جلوگیری می کنند و خواهران جوان خودرا نیز بدون هیچ دلیلی از ادامه تحصیل محروم می کنند.

این دوست عزیز هنگام صحبت هایش ناگهان مکثی طولانی کرد و در سکوتی عجیب فرو رفت…. سکوتی که انگار سالها طول کشید وقتی با کنجکاوی دلیل سکوتش را جویا شدم و او را تشویق به سخن گفتن کردم و خواستم تا مرا بیشتر در جریان مسائل و مشکلات زنان شهرش بگذارد.

با صدایی لرزان گفت:” می دانی خجالت می کشم مساله ای را برایت بگویم”… و باز مکثی طولانی، ” می دانی، مهم ترین مشکل زنان شهرمن مرد سالاری، آزار و اذیت مردان یا ممانعت از ادامه تحصیل دختران نیست. زنان شهرم مشکل بزرگ تری دارند…. آنها هنوز ختنه می شوند، من و دیگر زنان فعال شهرهم هرگز قادر به حل این معضل نیستیم. ما توانستیم در این شهر یک مدرسه دخترانه راهنمایی و یک انجمن شعر زنان تاسیس کنیم… اما چه فایده درباره این عمل وحشتناک هیچ کاری نکرده ایم و نمی توانیم هم بکنیم.

عمل ختنه در برخی دیگر از کشورهای جهان هم انجام می شود مثلاً در سومالی اعتقاد عمومی بر این است که چیزهای بدی میان ران های دختران وجود دارد که ناپاک و نجس است و باید از میان برداشته شود. جای آنها دوخته شود و فقط اثر زخمی در محلی که اندام های جنسی بوده اند باقی گذاشته شود. اما جزئیات واقعی این آئین همواره برای زنان به صورت معما باقی می ماند. ”

نوزادان دختر بندر کنگ نیز پس از ۴۰روزگی با تیغ ریش تراشی ختنه می شوند. اگر خانواده ای در این سن از عمل دخترش بگذرد، این عمل در سن ۴یا ۵سالگی انجام می شود. در این عمل لبه های کلتیورس با تیغ بریده می شود. تحمل این کار برای دختران ۴ یا ۵ ساله به مراتب سخت تر از نوزادان است چرا که آنها در تمام طول عمل شاهد مثله شدنشان هستند. که این مسئله در آینده برایشان عواقب روحی مخربی خواهد داشت.

از دخترک بومی بندر کنگ می پرسم: هیچوقت انجمن شما در جهت تغییر این نگرش ها گام برداشته است:” تو مردم شهر من را نمی شناسی آنها از ختنه به عنوان ” تیغ سنت و فرهنگ” نام می برند.تیغی که اگر بر بدن زنی ننشیند، آن زن نا پاک و نجس خواهد بود. حتی حرف زدن در این باره هم گناه محسوب می شود.”

شاید به همین خاطر است که از من قول می گیرد در نوشته هایم هرگز نامی از او نیاورم.

در بندر کنگ همچون سایر نقاطی که این سنت دست و پا گیر و شوم اجرا می شود. قابله های محلی در شرایط کاملاً غیر بهداشتی و ابتدایی این کار را انجام می دهند. این زنان این عمل را مفید و مجاز می شمارند. سرپیچی از آن را بر نمی تابند.

گفته می شود این سنت توسط مردان هرمزگان و از طریق سفر آنان به کشورهای دیگر همچون هند (کلکته) و سومالی به این دیار راه یافته است.

دوست عزیزم در این باره گفت: ” هنوز پیر مردانی را در در شهر می شناسم که زن و بچه ای در سومالی یا کلکته دارند و گاهی به آنها هم سر می زنند، ورود این سنت لعنتی هم لابد از همانجا بوده است.”

اعتقاد عمومی در بندر کنگ این است که زنان موجوداتی شهوتران هستند وفقط با عمل ختنه می توان شهوت را از آنها دور ساخت. زنان ختنه نشده در این منطقه موجوداتی ناپاک و پلید متصور می شوند.

واریس و دختران آفریقایی تنها دختران و زنانی نیستند که بی رحمانه مثله شده اند.” گل صحراهای” زیادی در کشور مان هستند که هنوز وحشیانه ختنه می شوند. اما صدایشان به جایی نمی رسد پس وظیفه من و توست که با این سنت های غلط و بیرحمانه مبارزه کنیم…

[email protected]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.