خودکشی و اقدام به خودکشی در میان زنان بیش از مردان است

کانون زنان ایرانی: میزان خودکشی و اقدام به خودکشی زنان استان ایلام بیش از مردان این استان است.

یافته های تحقیق ” روند خودکشی و اقدام به خودکشی در استان ایلام از سال ۷۳تا ۸۰″ نشان می دهد طی سال های ۷۳ تا ۸۰ زنان بیش از مردان خودکشی و اقدام به خودکشی کرده اند.

بیشترین میزان خودکشی در بین زنان در سال ۷۴ بوده است و ۳۲ نفر در هر صد هزار نفر در این سال خودکشی کرده اند. بیشترین میزان خودکشی در بین مردان نیز در سال ۷۸ بوده است. یعنی از هر صد هزار نفر ۱۴ نفر از مردان در سال ۷۸ خودکشی کرده اند.

این آمارها حاکی از آن است که هر چند میزان خودکشی زنان از مردان همواره بیش تر بوده، اما میزان خودکشی در بین مردان نیز روند افزایشی داشته است.

یافته های این پژوهش از روند افزایشی اقدام به خودکشی در بین زنان و نیز مردان خبر می دهد. اقدام به خودکشی در بین زنان طی این سال ها از ۳۷ نفر در صد هزار نفر به ۶۲ نفر در صد هزار نفر رسیده است و این میزان برای مردان از ۲۳ نفر در صد هزار نفر به ۴۹ نفر در صد هزار نفر افزایش پیدا کرده است.

همچنین این بررسی نشان می دهد میزان خودکشی و اقدام به خودکشی در افراد مجرد بیش از افراد متاهل است. سال ۷۹ بیشترین آمار اقدام به خودکشی در میان مجردها رخ داده است. یعنی در این سال از هر صد هزار نفر ۸۲ نفر از مجردهای این استان اقدام به خودکشی کرده اند در حالی که ییشترین میزان اقدام به خودکشی در میان افراد متاهل مربوط به سال ۷۶ است و از هر صد هزار نفر ۶۸ نفر از آنها اقدام به خودکشی کرده اند.

همچنین افراد بیکار وخانه دار بیش از سایر گروههای شغلی خودکشی و اقدام به خودکشی کرده اند.

میزان خودکشی در این گروه نشان می دهد که در نیمه ی اول دوره ی تحت بررسی یعنی سال های ۷۳ تا ۷۷ افراد خانه دار و در سال های ۷۸ تا ۸۰ افراد بیکار بیشترین خودکشی را داشته اند. به عبارت دیگر در سال ۷۷ روند خودکشی در زنان خانه دار به تدریج کاهش و در افراد بیکار افزایش چشمگیری یافته است.

یافته های تحقیق از میزان اقدام به خود کشی این گروه باز نشان می دهد که طی سال های ۷۷ تا ۷۹، اقدام به خودکشی زنان خانه دار با کاهش تدریجی روبرو بوده است.

پنج محقق این پژوهش از خودسوزی با نفت به عنوان شایع ترین روش خودکشی و پس از آن خوردن سم ودار زدن نام برده اند و قرص و سم نیز شایع ترین روش اقدام خودکشی بوده است.

بر اساس آمار ثبت شده از خودکشی و اقدام به آن در استان ایلام، بیشترین میزان خودکشی در شهرستان های دره شهر و آب دانان و کمترین میزان در شهرستان های دهلران و ایلام بوده است.

همچنین بیشترین میزان اقدام به خودکشی در شهرستان های ایوان و دره شهر و کمترین آنها در شهرستان های دهلران و مهران بوده است.

شرایط نامناسب زندگی و بیماری روانی به ترتیب با ۱/۳۷ و ۳/۲۱ درصد شایع ترین علل اظهار شده خودکشی هستند. فقر و شرایط بد اقتصادی و تهمت ناموسی از دیگر دلایل اظهار شده هستند.

شیوع خودکشی در ایلام روند فزاینده ای دارد. به طوری که از میزان دو مورد در هزار نفر در سال ۶۸ به ۶۳ مورد در ۱۰۰ هزار نفر در سال ۷۳ و به ۶۹ مورد در ۱۰۰هزار نفر در سال ۷۹ رسیده است. روند روبه رشد این آمار، روش های خشن استفاده شده برای خودکشی و افزایش میزان خودکشی در بین زنان این مشکل را بغرنج تر کرده است.

جامعه ی آماری این تحقیق تمامی موارد ثبت شده خودکشی و اقدام به خودکشی طی شال های ۷۳ تا ۸۰ در استان ایلام و در مجموع کل افراد بررسی شده دو هزار و ۵۱۸ نفر بوده اند.

جمع آوری داده های پژوهش بر اساس مطالعه پرونده های خودکشی و اقدام به خودکشی صورت گرفته است.

فرخ لقا جمشید زاده، حسن رفیعی، محمد تقی یاسمی، علی سینا رحیمی و کمال اعظم پژوهشگران این تحقیق هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.