زینب پیغمبرزاده در بند عمومی زندان اوین

کانون زنان ایرانی :

زینب پیغمبرزاده، فعال حقوق زنان در بند عمومی (اتاق نوجوانان) زندان اوین به سر می‌برد و شنیده می‌شود به داروهای درمان ناراحتی قلبی خود دسترسی ندارد.

زینب پیغمبرزاده یکی از اعضای کمپین جمع‌آوری یک میلیون امضا برای تغییر قوانین و خبرنگار گروه اجتماعی و زنان روزنامهء «سرمایه» است. او صبح سه‌شنبه برای رسیدگی به پرونده‌اش در دادگاه انقلاب حضور یافت و باوجود صدور قرار وثیقهء ۲۰ میلیون تومانی او را به زندان اوین منتقل کردند.

محمود پیغمبرزاده، پدر زینب به همراه نسیم غنوی، وکیل او برای دومین بار به دادگاه انقلاب مراجعه کردند اما باز هم دادگاه وثیقهء آن‌ها را نپذیرفت.پدر زینب می‌گوید: «قبل از احضار کتبی، دو بار دخترم احضار تلفنی شده بود که قاضی خطاب به من گفت که چرا آن زمان دخترم به دادگاه مراجعه نکرده است.»

زینب پیغمبرزاده در جریان دستگیری سیزدهم اسفندماه مقابل دادگاه انقلاب به همراه ۳۲ تن از فعالان جنبش زنان بازداشت شد و چند روزی هم در زندان اوین به سر برد.

محمود پیغمبرزاده تا ساعت دو بعدازظهر دیروز با مسوولان پروندهء دخترش صحبت کرد تا آنان را به دادن اجازهء ملاقات یا رساندن داروی بیماری قلبی به زینب پیغمبرزاده متقاعد کند.وی تاکید کرد که اگر داروها را به موقع مصرف نکند سلامتی دخترش به خطر می‌افتد اما مسوولان از پذیرفتن داروها خودداری کردند.

دادگاه انقلاب وثیقه آزادی زینب پیغمبر زاده را نپذیرفت.”

نسیم غنوی،وکیل زینب پیغمبر زاده این را می گوید. او به همراه پدر زینب با در دست داشتن وثیقه ۲۰ میلیون تومانی اجازه ورود به دادگاه را پیدا نکردند و پاسخ روشنی درباره وضعیت زینب به آنها داده نشد.

نسیم غنوی، وکیل زینب معتقد است: «اگر قرار وثیقه صارد شده باشد، باید وثیقه آن‌ها پذیرفته شود.»

زینب پیغمبرزاده، دانشجوی ۲۳ ساله رشته علوم اجتماعی دانشگاه تهران است که مهرماه سال ۸۵ به دو ترم تعلیق از تحصیل محکوم شد. او به اتهام شرکت در تجمعات اردیبهشت‌و خردادماه و به ویژه تجمع کوی دختران فاطمیه که تجمعی صنفی بوده، از سوی کمیته انضباطی محکوم شده است.

همچنین او که یکی از فعالان کمپین جمع‌آوری یک میلیون امضا برای تغییر قوانین نابرابر است در پاییز سال ۸۵ در حال جمع‌آوری امضا در مترو، دستگیر شده بود.

سایت تغییر برای برابری هم در باره زینب نوشته است:

صبح ۱۹ اردیبهشت محمود پیغمبرزاده، پدر زینب به همراه وکیل او به دادگاه انقلاب، معاونت امنیت مراجعه کردند. نسیم غنوی وکیل او را راه ندادند اما به پدرزینب اجازه ورود دادند. دوستان زینب هم برای گذاشتن وثیقه به دادگاه آمدند.

بعد از حدود ۵ ساعت در حالی که وکیل و دوستان زینب منتظر بودند، پدر زینب پریشان و عصبانی از دادگاه خارج شد:« اول که رفتم با رئیس دفتر قاضی صحبت کردم ایشان گفت من با قاضی صحبت می کنم. اما بعد برخورد خوبی نداشتند. گفتند” چرا وقتی زنگ می زنیم نمی آیید؟ می دانید معنی کفالت یعنی چه ؟ یعنی وقتی زنگ زدیم گفتیم او را بیاورید باید بیاورید” من هم گفتم خب ما که چیزی نگفتیم گفتیم احضاریه بفرستید حالا هم اگر اشتباهی بوده ببخشید. اما قبول نکردند و گفتند:” هرچه ما می گوییم می روید رسانه ای اش می کنید.” من گفتم لااقل بگذارید داروهایش را ببرم ، برایش پول ببرم و ملاقاتش کنم .بازهم قبول نکردند».

از پدر زینب درباره وثیقه می پرسیم می گوید :« اصلا از وثیقه حرفی نزدند. فقط گفتند بروید و حتی اجازه ملاقات هم ندادند. کلی هم داد و بیداد کردند. آنها گفتند” پرونده اولش را هم دوباره به جریان انداختیم.”من واقعا نگران دخترم هستم اصلا جواب نمی دهند که چه کار می خواهند بکنند. آیا واقعا درخواست احضاریه کتبی جرم است؟ »

نسیم غنوی وکیل زینب هم می گوید :« کارشان کاملا غیرقانونی است. اگر قرار وثیقه صادر شده خب به اجرا بگذارند. اگر قرار بازداشت صادر شده بگویند به چه علت بوده است. اگر زینب هم گفته که در صورت احضار کتبی به دادگاه می رود کار غیر قانونی انجام نداده است.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.