محمود پیغمبر زاده ، پدر زینب:این بار هم به استقبال دخترم می روم

کانون زنان ایرانی:«در احضار تلفنی زینب،به من گفته شد که او را با خودم به دادگاه ببرم وگرنه دستگیرش می کنیم.»

این را محمود پیغمبر زاده ،پدر زینب ، ختر ۲۴ ساله ، فعال حقوق زنان و خبرنگار صفحه زنان روزنامه سرمایه می گوید که از دوشنبه گذشته در زندان اوین است. محمود پیغمبرزاده خود برای گفت وگو اعلام آمادگی کرده بود.البته گفت و گو با او بیشتر شبیه درد دل بود تا مصاحبه.

در میان حرف هایش دایما تاکید می کند که زینب دانشجوی جامعه شناسی است و اگر او با آسیبها و مسائل برخورد نکند ،چه کسی باید این حرفها را بگوید؟

او بعدازظهر جمعه به میان همکاران فرزندش در روزنامه سرمایه آمد . از نبودن دخترش دلتنگ بود:”شاید زینب در زندان روحیه خوبی داشته باشد اما خواهر و برادرش زندانی ترند. چون خیلی نگرانش هستند”

می گوید:« من به زینب و همفکرانش حق می دهم و مخالف فعالیت هایشان نیستم.شعور نسل امروز بیشتر از نسل ماست.»

«فکرم اینقدر مشغول است که نمی توانم مطالب را طبقه بندی کنم.»پدر زینب با گفتن این جمله ادامه می دهد :«به زینب گفتم کار را پیچیده نکن و به دادگاه برو.اما او گفت احضار تلفنی قانونی نیست تا اینکه چند روز بعد بالاخره احضاریه کتبی آمد.»

زینب به همراه ۳۲ تن از فعالان جنبش زنان روز ۱۳ اسفند مقابل دادگاه انقلاب تجمع کردند و خواسته شان هم تنها حمایت از همفکران شان بود که آن روز به دادگاه احضار شده بودند.این ۳۳ نفر دستگیر شدند و حالا یک به یک به دادگاه احضار می شوند.۱۸ اردیبهشت هم زینب احضار شد و مستقیم به بند عمومی زندان اوین برده شد ؛تنها به بهانه نداشتن وثیقه… اما پدر تاکید می کند که مانند دفعه پیش به استقبالش می رود و با آغوش باز پذیرای دختری می شود که به خاطر آرمان هایش هزینه می دهد.

پدر از صبح سه شنبه و زمان دادگاه خبر نداشت:«فردای روزی که احضاریه کتبی آمد ،زینب بدون اینکه به من بگوید به دادگاه رفته بود و همان روز دستگیر ش کردند. به من نگفت چون نمی خواست که به نگرانی های من اضافه کند»

او در مورد سپردن وثیقه برای آزادی زینب می گوید:«به دادگاه گفتم وثیقه ندارم و اجاره نشین هستم ضمن اینکه زینب جرمی مرتکب نشده است که برای آزادی اش وثیقه گذاشته شود ؛آنها فیش حقوقی مرا دیده اند می توانند مبلغ دریافتی من را ببینند. من توانایی این را ندارم که وثیقه بگذارم تا زینب آزاد شود. اگر از سهام عدالت وعده داده شده توسط دولت احمدی نژاد چیزی به من پرداخت کنند آماده هستم.»

پدر زینب از دغدغه های خود و فرزندانش می گوید:«برای بچه هایم هم پدر بوده ام هم مادر.فقط این را می دانم که در ایران زندگی می کنم و نباید با ما اینگونه برخورد شود.»

او با انتقاد از فضای نا امن موجود می گوید:«زندان از خیابان های این شهر امن تر است.با این اوضاع ممکن است دوباره قتل های زنجیره ای تکرار شود و فرزندان ما سر به نیست شوند.»

او درباره ی برخوردقاضی پرونده زینب توضیح می دهد:«قاضی به من گفت چرا جلوی کارهای دخترت را نمی گیری ؟ که من پاسخ گفتم اگر دانشجوی رشته جامعه شناسی که با رتبه زیر صد وارد دانشگاه شده به فکر مشکلات جامعه خود نباشد ،چه کسی باید این کار را بکند؟ ماست بندها به فکر تغییر و بهبود وضعیت جامعه باشند؟»

او از رفتار مسئولان دانشگاه نیز گله می کند:«یک بار از حراست دانشگاه به من زنگ زدند گفتند حیف دخترت نیست که عضو تشکل های دانشجویی شده؟ ومدعی شدند زینب عکس شهدا را در دانشگاه پاره کرده است.اما من پاسخ دادم خودتان این کار را کرده اید ما یک خانواده مذهبی هستیم و زینب هرگز به خود اجازه نمی دهد چنین کاری را انجام دهد.»

او ادامه می دهد:«در زمان گذشته دانشگاه ها حامی دانشجویان بودند ولی امروز حراست دانشگاه با سیستم امنیتی مملکت همکاری می کند و در مقابل دانشجویان می ایستد.»

محمود پیغمبرزاده تاکید کرد:«دختر من هیچ جرمی مرتکب نشده است و تنها دلیل بازداشت زینب عدم مراجعه او پس از احضار تلفنی عنوان شده است.مشکل دخترم این است که با قانون آنقدر آشنایی دارد که بداند احضار تلفنی غیرقانونی است . من به عنوان یک انسان به عقاید دخترم احترام می گذارم.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.