مریم ضیا از بازداشت شدگان تجمع ۲۲ خرداد :امیدوارم دختران ما از تبعیض های قانونی رها شوند

کانون زنان ایرانی-فخری شادفر :

مریم ضیا، فعال اجتماعی و یکی از شرکت کنندگان تجمع ۲۲ خرداد زنان در میدان هفت تیر تهران است.هفته پیش وکیل مدافع وی، از محکومیت موکلش به شش ماه حبس تعلیقی و ۱۰ ضربه شلاق تعلیقی به مدت ۲ سال از سوی دادگاه انقلاب خبر داد. اتهام او اقدام علیه امنیت ملی ، اخلال در نظم عمومی و شرکت در تجمع غیرقانونی عنوان شده بود.

با مریم ضیا گفتگوی کوتاهی در باره ماجرای بازداشت و همینطور حکم دادگاهش انجام داده ایم که می خوانید

– چه شد که در تجمع ۲۲ خرداد شرکت کردید؟

– از طریق دوستانم مطلع شدم که چنین تجمعی قرار است در میدان هفت تیر برگزار شود. من و خواهرم تصمیم گرفتیم که در این تجمع شرکت کنیم و شرکت کردیم.

– چرا چنین تصمیمی را گرفتید؟

– همیشه در زندگی ام می دیدم که به عنوان یک زن مورد تبعیض قرار می گیرم و حقوقم پایمال می شود. برایم این سوال مطرح بود که چرا باید همیشه مورد تبعیض قرار بگیرم. وقتی خبر تجمع زنان را در اعتراض به قوانین نابرابر شنیدم برایم جالب بود که دراین حرکت شرکت کنم چون خودم را در آن سهیم می دانستم. می خواستم جواب چراهایم را بیابم.

– چه شد که دستگیر شدید؟

وقتی ما به میدان رسیدیم پلیس در حال متفرق کردن جمعیت بود. ما آرام گوشه ای در میدان ایستادیم. پلیس آمد و در حالی که اصرار داشت پراکنده شویم شروع به فحاشی کرد. خواهرم ( معصومه ضیا) به طرف او برگشت و خیلی آرام گفت چرا اینجوری برخورد می کنید. او چنان با مشت به صورت خواهرم کوبید که خواهرم به عقب برگشت. بعد هم هردومان را بازداشت کردند.

– در شکایت زنان از نیروی انتظامی معصومه ضیا هم از شاکی ها بود ؟

– بله. به همراه خواهرم به دفتر خانم شیرین عبادی رفتیم و ایشان به عنوان شاکی و من هم به عنوان شاهد شرح ماجرا را نوشتیم و به همراه دیگر زنان شاکی شکایت نامه ای را تقدیم دادگاه کردیم.

– حکم خواهرتان هم اعلام شده است ؟

– دادگاه خواهرم یک ماه قبل از من برگزار شد اما هنوز حکمی نداده اند. وکیل ایشان خانم غیرت هستند. حکم من را هم به صورت رسمی ابلاغ نکرده است. گویا غیررسمی به وکلای من آقایان مولایی و خورشید گفته اند.

– اتهام و حکم شما دقیقا چه بود؟

– در شعبه ۱۳ دادگاه که به ریاست قاضی محمدی تشکیل شد، ابتدا سه اتهام برای من اعلام کردند: اقدام علیه امنیت ملی، اخلال در نظم عمومی، تشویش اذهان عمومی از طریق رفتار غیرمتعارف. برای تبلیغ علیه نظام منع تعقیب زدند اما برای اتهامات دیگر به ۶ ماه حبس تعلیقی تا دوسال و ۱۰ ضربه شلاق محکوم شدم.

– منظور از رفتار غیرمتعارف چه بوده ؟ رفتار پلیس یا شما !؟

– خودم هم نمی دانم (می خندد ).

– اخیرا حکم شلاق را به حکم های دیگر زنان افزوده اند به نظر شما دادن چنین حکم هایی برای مدافعان حقوق برابر زن ومرد برای چیست ؟

– من فکر می کنم این سیاست جدیدی است که حاکمیت برای فرهنگ سازی در پیش گرفته است. به نظرم آنها می خواهند با دادن حکم هایی مانند شلاق ، حرکت زنان را غیر اخلاقی و از مفاسد اجتماعی جلوه دهند .

– همسر شما یکی ار فعالان سندیکایی است، و شما در یکی ازبرنامه های جنبش زنان چنین حکمی را گرفتید. پشیمان نیستید که در حمایت از فراخوان فعالان جنبش زنان در این تجمع شرکت کردید ؟

– اصلا. حتی یک لحظه هم پشیمان نشدم. تا دقیقه آخر هم از کارم دفاع کردم. یکی از عللی که من به عنوان یک از آخرین نفرها آزاد شدم همین لجاجتم بود. من تبعیض را تا مغز استخوانم لمس کرده ام. خودم دو دختر ۱۰ و۱۶ ساله دارم و نمی خواهم دخترانم مثل من زندگی کنند. حتی در جلسه دادگاه هم از حضور خودم در تجمع مصرانه دفاع کردم. به نظرمن حرکت های جنبش های زنان و جنبش های سندیکایی و به طور کلی جنبش های مدنی حرکت هایی عدالت خواهانه و لازمه جامعه هستند. من حتی در دادگاه هم گفتم که شما نمی توانید ما را مانع یا در ضدیت با نظام بدانید چون حرکت های ما در جهت اصلاح قوانین است و به جای برخورد باید مورد حمایت قرار بگیرد.

– و سخن آخر ؟

– امیدوارم لااقل دختران ما از تبعیض های قانونی رها شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.