دادگاه انقلاب تهران دو معلم را به زندان محکوم کرد

با صدور حکم زندان برای دو معلم دیگر شمار معلمانی که به اتهام فعالیت صنفی و شرکت در تجمعات اعتراضی سال گذشته فرهنگیان، به زندان محکوم شده اند به ۷ تن رسید.

در تازه ترین مورد؛ شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران محمدرضا رضایی گرکانی و رسول بداقی دو تن از معلمان را به حبس های ۲ و ۳ ساله محکوم کرده است.

هوشنگ پوربابایی وکیل مدافع این دو معلم با تائید خبر صدور حکم زندان برای موکلانش، به خبرگزاری ایسنا گفته است: «رسول بداقی به اتهامات «اقدام علیه امنیت ملی»،«‌اخلال در نظم عمومی» و «تمرد در مقابل پلیس»محاکمه شد و در رابطه با اتهام اقدام علیه امنیت ملی به ۲ سال حبس که به مدت دو سال معلق شده محکومیت یافت».

وی گفت که موکلش در رابطه با اتهام اخلال در نظم عمومی و تمرد در مقابل پلیس به لحاظ فقد دلیل قانونی تبرئه شده است.

آقای پوربابایی هم چنین گفت که محمدرضا رضایی گرکانی یکی دیگر از فعالان تشکل های صنفی معلمان به اتهام «اقدام علیه امنیت داخلی» محاکمه و بر اساس رای صادره به ۳ سال حبس محکوم شده است.

حبس هر دو معلم محکوم به زندان براساس ماده ۲۵ قانون مجازات اسلامی برای مدت ۲ و ۳ سال به حالت تعلیق در آمده است.

وکیل مدافع این دو معلم هم چنین گفته که ظرف مهلت قانونی نسبت به احکام صادره در دادگاه تجدیدنظر اعتراض کرده و درخواست تبرئه موکلان خود را مطرح می‌کند. وی اظهار امیدواری کرده که دادگاه تجدیدنظر استدلال وی را پذیرفته و اقدام به صدور حکم برائت معلمان کند.

حکم زندان برای ۷ معلم

با صدور حکم زندان برای این دو معلم، شمار معلمانی که در هفته های اخیر از سوی دادگاه انقلاب به زندان محکوم شده اند به ۷ تن رسیده است.

یکشنبه ۱۵ مهر ماه نیز خبر صدور حکم زندان برای حمید پور وثوق یکی از اعضای هیات مدیره کانون صنفی معلمان انتشار یافت.

شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب آقای پوروثوق را به اتهام«اجتماع وتبانی به قصدبرهم زدن امنیت ملی کشور» به استناد به ماده ۶۱۰ قانون مجازات اسلامی به تحمل ۴ سال زندان محکوم کرد.دادگاه اعلام کرد که حکم زندان حمید پور وثوق به مدت ۴ سال به حالت تعلیق در می آید.

پیشتر نیز چهار تن از فعالان صنفی معلمان به زندان محکوم شده بودند.

به گفته منی‍ژه محمدی وکیل علی صفر منتجبی این فعال صنفی معلمان به استناد ماده ۶۱۰ قانون مجازات اسلامی، به اتهام«اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت کشور» به ۴ سال حبس تعزیری و محمد تقی فلاحی یکی دیگر از معلمان به همین اتهام به ۳ سال حبس تعزیری محکوم شده اند.که حبس هردو بالحاظ نمودن بند (ب) ماده ۲۵ قانون مجازات اسلامی برای مدت ۴ و ۳ سال به تعلیق در آمده است.

علیرضا اکبری نبی عضوهیات مدیره ی کانون صنفی معلمان تهران نیز از سوی دادگاه انقلاب به اتهام فعالیت درهفته نامه «قلم معلم» و شرکت در اعتراضات یک سال گذشته معلمان به ۲ سال زندان محکوم شده است.

علاوه بر این علیرضا هاشمی دبیرکل سازمان معلمان ایران از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ۴ سال حبس تعزیری محکوم شده است. دادگاه انقلاب اتهام آقای هاشمی را «اقدام علیه امنیت ملی»،«اخلال در نظم عمومی» و «تمرد از دستور پلیس» عنوان کرده است.

دبیر کل سازمان معلمان ایران پیش از این نیز به خاطر تجمع هزاران معلم در مقابل مجلس شورای اسلامی در ۲۳ اسفند سال ۸۵ به همراه ده ها معلم دیگر دستگیر و تا ۱۱ فروردین ۸۶ درسلول های انفرادی در زندان اوین نگهداری شدند.

سخنگوی سازمان معلمان ایران نیز چندی قبل با تایید صدور چنین حکمی برای دبیر کل این تشکل گفت که برای علیرضا هاشمی پرونده دیگری نیز به دلیل اعتراض به سوالات آزمومن ضمن خدمت معلمان که در آن به پیامبر اسلام توهین شده بود،تشکیل شده است.

اتهام آقای هاشمی دخالت در نوشتن بیانیه سازمان معلمان است که طی آن اقدام وزارت آموزش و پرورش در طرح سئوالات توهین آمیز محکوم شده بود.

به گفته برخی تحلیلگران، تشابه اتهامات و احکام صادر شده برای فعالان صنفی معلمان با احکامی که طی چند ماه اخیر برای فعالان جنبش زنان صادر شده، حاکی از ادامه دار بودن محاکمه معلمان است.

مقامات جمهوری اسلامی برای مقابله با فعالیت رو به رشد زنان برابری طلب در ایران نیز اغلب رهبران جنبش زنان به زندان محکوم کرده و با به تعلیق در آوردن چنین احکامی تلاش می کنند که از ادامه فعالیت آنان جلوگیری کنند.

اگر چه تاکنون دادگاه انقلاب حکم زندان را برای ۷ تن از فعالان صنفی معلمان صادر کرده اما برای اغلب رهبران اعتراضات صنفی معلمان سال گذشته در تهران و شهرستان ها نیز پرونده قضائی تشکیل شده و احتمال دارد طی هفته های آینده احکام مشابهی برای آنان نیز صادر شود.

سایت کانون صنفی معلمان نیز از ابتدای مهرماه جاری تاکنون اخبار مربوط به آراء کمیته های انضباطی آموزش و پرورش بر علیه صدها معلم شرکت کننده دراعتراضات سال گذشته را منتشر کرده است.این احکام شامل اخراج، تعلیق، تبعید و کاهش حقوق بوده است.

منبع : رادیو فردا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.