آیت الله یزدی:متهم به طرفداری از خانم ها شده ام

آیت‌الله یزدی رییس جامعه مدرسین حوزه‌ علمیه قم در مورد حضور زنان در جامعه مدرسین حوزه علمیه‌ی قم گفت: ما با توجه به مطالبی که در مورد مساله زنان مطرح کرده‌ایم متهم به طرفداری از خانم‌ها شده‌ایم در صورتی که من تعصبی نسبت به زن یا مرد ندارم بلکه من اسلام را بیان کرده‌ام. طرفدار اسلام هستم و آن‌چه را که اسلام می‌گوید بیان کرده‌ام و تعصبی در مورد زن و مرد ندارم. آن‌چه که در مورد زنان و حقوق زنان بیان کرده‌ام، صحبت‌های اسلام است.

یزدی یادآور شد: زمانی که در دستگاه قضایی بودیم، در یک سیمنار سالانه، هنگام استراحت به من گفتند که خانم‌های قاضی جلسه دارند و دوست دارند که شما چند دقیقه‌ای برای آن‌ها صحبت کنید. وقتی به آن جلسه رفتم تعداد زیادی از خانم‌ها را دیدم که همه‌ آن‌ها گفتند حکم قضاوت دارند و به ما گفتند که با توجه به حکمی که ما داریم درجه‌مان پایین است. از همان‌جا تصمیم گرفتم این زمینه فراهم شود که خانم‌ها در مساله قضا رشد کنند و اکنون نیز می‌بینید که چندین نفر از آن‌ها در دیوان عالی کشور حضور دارند ولی بر اساس حقوق اسلامی زنان نمی‌توانند ریاست دادگاه را برعهده بگیرند و این فتوای مشهوری است که در این ارتباط داده شده است.

رییس جامعه مدرسین حوزه‌ علمیه‌ قم، با بیان این‌که ” زن و مرد برای یکدیگر خلق شده‌اند و نباید یکی ابزاری برای دیگری باشد” درباره عضویت زنان در جامعه‌ مدرسین گفت: محدودیت شرعی برای عضویت زنان در جامعه‌ مدرسین وجود ندارد. زنان در کسب علم محدودیتی ندارند و اکنون حوزه‌های زیادی داریم که در آن زنان مشغول به تحصیل حوزوی هستند و حوزه‌های مخصوص خواهران در اکثر مناطق استان‌ها و حتی شهرستان‌ها وجود دارد.

وی خاطرنشان کرد: اگر زنان بتوانند در مجلس خبرگان حضور داشته باشند در جامعه مدرسین نیز می‌توانند حضور داشته باشند، البته من گفته‌ام که برای حضور زنان در خبرگان منعی وجود ندارد ولی به شرط این‌که امتحان بدهند. ما باید توجه داشته باشیم مجتهد بودن به این معنی نیست که یک آیه یا یک حدیث را تفسیر کنند یا مثلا در مورد یک مساله‌ای نظرشان را بدهند و بگویند که ما باید با توجه به دنیای جدید این‌گونه رفتار کنیم. ما اگر می‌خواستیم متناسب با دنیای جدید حرکت کنیم چیزی از اسلام باقی نمانده بود. این دنیاست که باید خود را با اسلام تطبیق دهد نه اسلام با دنیا.

رییس جامعه‌ مدرسین حوزه‌ علمیه قم، گفت: زنان می‌توانند در جامعه مدرسین حضور پیدا کنند و منعی ندارد ولی همانطور که گفتم ۷ – ۸ شرط برای عضویت در جامعه مدرسین وجود دارد که باید افرادی که می‌خواهند عضو این جامعه باشند این شرایط را رعایت کنند.

یزدی تاکید کرد: مجتهد بودن و مجتهد شدن کار سختی است و یک بار مرحوم سیداحمد خمینی به من گفت که من از امام پرسیدم که برای مجتهد شدن چقدر باید درس خواند؟ امام(ره) در پاسخ به سید احمد خمینی فرمورده بودند که برای مجتهد شدن یک عمر شصت‌ساله احتیاج داریم.

منبع:ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.