نقش‌های گسترده‌تری در نیروهای مسلح عراق به زنان سپرده می شود

زنان و نظامی گری در عراق تهران، خبرگزاری جمهوری اسلامی ‪۸۴/۰۵/۲۴‬

خارجی. سیاسی. عراق. زنان.

یک گروه ‪ ۲۹‬نفره از زنان نوآموز، دوره آموزشی پایه ارتش عراق را در اردوگاه عدالت در بغداد، به پایان رساندند.

به گزارش روز دوشنبه یک پایگاه اینترنتی، اگر چه پیش از این نیز زنانی این دوره آموزشی را به پایان رسانیده و به ارتش عراق پیوسته بودند، اما در این هفته، جشن پایان دوره آموزش اولین گروه زنان نوآموزی که توسط مربیان زن آموزش دیده بودند، برگزار شد.

پیش از این، گروه‌های کوچک‌تری از زنان در اردن آموزش دیده و مشاغل ارتشی و پلیسی را بر عهده گرفته بودند، اما آموزش های جدید، نشان‌دهنده این است که نقش‌های گسترده‌تری در نیروهای مسلح عراق به زنان سپرده خواهد شد.

سخنگوی سپهبد “دیوید پتراوس”، فرمانده آمریکایی مسئول تجهیز و تربیت نیروهای امنیتی عراق، گفت: ارتش عراق فعالانه در حال آموزش زنان است، زیرا در ارتش مشاغلی وجود دارد که در آنها واقعا به زنان، احتیاج است.

او افزود: زنان مسئولیت های زیادی از جمله مشاغل اجرایی، پزشکی و امور اجتماعی را بر عهده خواهند گرفت.

این زنان همچنین در ماموریت‌های جنگی به ویژه عملیات تجسس برای جست وجوی مظنونین زن در خانه‌های تیمی همکاری کرده و از متهمین زن در بازداشتگاه ها بازجویی و مراقبت خواهند کرد.

ارتش عراق زنان را به طور کلی از حضور در قسمتهای جنگی مانند قسمت پیاده نظام و توپ خانه باز می‌دارد و حقوق آنها در آغاز به کار، مانند سربازان مرد ماهی ‪ ۳۳۰‬دلار است.

این سخنگو همچنین افزود: در زمان “صدام حسین”، زنان نقش کمتری در ارتش داشتند و به بیشتر آنها، مشاغلی در گروه‌های پزشکی و یا مقامهای اجرایی در وزارت دفاع واگذار می‌شد.

سربازان زن از سال ‪ ۲۰۰۳‬اندکی پس از فروپاشی رژیم صدام، به ارتش عراق پیوستند.

در ژوئیه ‪ ۲۰۰۳‬تحت حمایت حکومت موقت ائتلافی، ارتش عراق اولین گروه ‪۲۰‬ نفره از سربازان زن را استخدام کرد.

منبع:ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.