هیلاری “رودام” کلینتون” ،عفت ماهباز

عفت ماهباز

[email protected]

دیروفت شب است ، زل زده ام به صفحه تلویزیون، خبر لحظه به لحظه کارزار انتخابات “سه شنبه بزرگ”* امریکا را از اخبار ۲۴ ساعته BBC. لندن پی می گیرم اینکه نتیجه این انتخابات چه می شود گویی که به سرنوشتم گره خورده! در این روز بیشتر از چهل میلیون از شهروندان آمریکا، در انتخابات مقدماتی حزبی در ۲۴ ایالت شرکت کردند تا داوطلبان مورد نظر خود را برای نامزدی یکی از دو حزب جمهوری خواه یا دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری انتخاب کنند. خبر ها حاکی از رقابت تنگاتنگ هیلاری رودام کلینتون و باراک اوباما، دو داوطلب باقی مانده حزب دموکرات در مبارزات انتخاباتی خبر می دهد.

“هیلاری رودام کلینتون” اولین سناتور زن در سنای امریکا و در صورت موفقیت در این رقابت ها اولین رییس جمهوری زن آمریکا خواهد بود .هیلاری در آمریکا در زمینه حمایت از حقوق زنان، اشتغال زایی و بیمه درمانی. شخصیتی شناخته شده است. او درطی سناتور بودنش در سنا و همچنین در طول تبلیغات انتخاباتی اش تلاش کرده خود را به عنوان فردی با تجربه در زمینه های مختلف نشان دهد آنگونه که بتواند رهبری دشوار کشوری چون امریکا را به دست بگیرد. او همجون همه فمنیست ها، همواره نام خانوادگی خود “رودام” را پیش از نام فامیلی همسرش در معرفی خود به کار می برد در یکی از این مناظره های تلویزیونی از هیلاری پرسیده شد آیا می خواهد از زن بودن خود در این انتخابات استفاده کند؟ او جواب داد: ” حمله به من به دلیل زن بودنم نیست به این خاطر است که از دیگران پیشم.”

پیش بینی می کنند تا ۴ صبح همه چیز معلوم شود. ، به این همه ازادی و شور مردم غبطه می خورم، بالا و پائین رقتن آرای نگرانم می کند هنوز از اینکه سناتور “هیلاری رودام کلینتون” بانوی اول پیشین آمریکا زنی که می داند کجا تاریخ این جهان ایستاده در رقابت های انتخاباتی حزب دموکرات پیش تر است خوشحالم، در شهر بزرگ نیویورک که خانم کلینتون نماینده آن شهر در سنای آمریکا است، توانست ۵۷ درصد آرا را از آن خود کند. یکی از و غیر منتظره ترین نتایج رای گیری”سه شنبه بزرگ” پیروزی خانم کلینتون در ایالت ماساچوست در حالی صورت گرفت که هر دو سناتور این ایالت که از دموکرات های ارشد حزب محسوب می شوند جان کری و ادوارد کندی، و نیز فرماندار دموکرات ماساچوست از باراک اوباما حمایت کرده بودند.

انچه از گزارشات لحظه به لحظه به نظر می رسد، تنها من نیستم که مشتاقانه اینگونه موضوع را پی می گیرم، .مردم امریکا را نیز بیش از هر انتخابات دیگر با شور حال دیگری در صحنه حضور دارند. تلفنی از دوستی در کالیفرنیا از چگونگی شور حال مردم را جویا می شوم. حرفم را تائید می کند و می گوید: آنجه می گویی درست است یکبار دیگر در سال ۱۹۶۸ مردم همینگونه با شور اشتیاق در صحنه انتخابات حضور داستند. این بار حضور یک زن (هیلاری کلینتون) و یک سیاهپوست (باراک اوباما) ویژگی خاصی به این دور از رقابتهای انتخاباتی بخشیده ویا شاید بخاطر تعویض ریئس جمهور بوش،هم باشد که مردم .چنین با علاقه به خیابان ها آمده اند .

هیلاری رودام، بعد از پیروزی اش در نیویورک خطاب به مردم می گوید:

در اینجا می خواهم از مادرم تشکر کنم. مادری که زمانی مرا به دنیا می آورد هنوز ازداشتن حق رای محروم بود. در واقع شصت سال پیش از این زنان امریکا حق رای نداشتند. از این سخن اشک در چششمم می نشیند، در دنیایی که هنوز مرد سالاری در بسیاری نقاط جهان حرف اول را می زنذ. این پیروزی کمی برای ما نیست این پیروزی همه زنان چهان است حوشجالم از این پیروزی .

حوشجالم از این پیروزی اگر چه: در سرزمین مان، برای رسیدن به برابری صد سالی است می دویم و هنوز دنیا به کام ما نمی چرخد. هنوز باید به بهانه “یک میلیون امضا” تلاش کنیم تا حرف و صدای مان را به گوش و جان ها برسانیم. گرچه در این دنیا حتی روزنه ها ی کوچک را هم از ما دریغ می کنند . مجله «زنان» نشریه ایی که بخشی از فعالیت های جنبش زنان، را منعکس می کرد و زنان بسیاری اولین آموزهای فمنیستی خود را از آنجا آغاز کردند. و تنها مجله زنانه کاغذی در ایران به سردبیری شهلا شرکت پس از شانزده سال کار مداوم پی گیرانه ، را بستند. گرچه برای اینکه صدای زنان به هیچ گونه به گوش نرسد در طی یکسال گذشته چند سایت انترنتی زنان از جمله تغییربرای برابری سایت کمپین یک میلیون امضا برای تغییر قوانین تبعیض آمیز را طی مدت یک سال هشت بار فیلتر کردند.گرچه در این سالها دخترکان مان را به جرم بی حجابی ،کم حجابی و آرایش و چکمه و پوشش …، به شلاق بستند. گرچه هنور یاران دیگرمان،هانا و روناک به جرم جمع آوری یک ملیون در زندانند.و زنان ذیگر منتظر …گرچه با این سنفونی ناساز حکومتیان در ایران، در این سوی مرز ظاهرا ازاد برخی از فعالین زن در خارج از کشور، از همه فعالیت های زنان در داخل کشور، هیچ را نمی بینند ! بند کردند به ملاقه آش نذری مادری که دخترش در زندان بود و خدای ناکارده ملاقه به دست یکی از فعالان جنبش یک میلیون امضا هم می خورد او هم همش هم می زند. و ان ملاقه و امروز سر همه ما را می شکند! اگرچه مردم ما در کشوری زندگی می کنند که رتبه نخست اعدام کودکان را به خود اختصاص داده است. گرچه اعدام عاطفه ها بر دار حکم سنکسار پا برجاست .اما با وجود همه این ها خوشحالم که هیلاری رودام در این مرحله در آنجا در بالا ایستاده، سخن او سخن پیروزی است. “ما همیشه بازنده نیستیم*” اگرچه به نظر می رسد نتیجه رقابت این دو به ادامه روند برگزاری انتخابات مقدماتی در سایر ایالت ها موکول شود و یا حتی دیگری برنده این بازی باشد

عفت ماهباز، لندن

زیرنویس

امتیاز مجله زنان به سردبیری شهلا شرکت لغو شد.

: http://www.we-4change.info/تغییربرای برابری سایت کمپین یک میلیون امضا برای تغییر قوانین تبعیض آمیز برای هشتمین بار فیلتر شد. از آغاز به کار سایت کمپین در شهریور۱۳۸۵ تا کنون (آذر ۱۳۸۶ )که بیش از یک سال می گذرد

به خاطر گستردگی کارزار انتخابات “سه شنبه بزرگ” نامیده شد..

خانم کلینتون در سال ۲۰۰۳ به اشغال عراق رای مثبت داد اما از آن زمان تلاش کرده از این جنگ فاصله بگیرد وخواستار آغاز بازگشت سربازان آمریکایی از عراق شده است. / منتقدان او می گویند او تنها سابقه سناتوری دارد و هیچ گاه نقشی اجرایی نداشته است. این منتقدان در عین حال توانایی او در ارتباط برقرار کردن با رای دهندگان را زیر سئوال می برند و معتقدند او چهره ای اختلاف برانگیز در میان دموکرات هاستبا این همه منتقدان او، که برخی از درون حزب دموکرات هستند کماکان استدلال هایی را در مخالفت با شرکت او در رقابت ریاست جمهوری مطرح می کنندگفته می شود او شخصیتی اختلاف برانگیز است که برخی آمریکایی ها به هیچ وجه حاضر به رای دادن به او نیستند، با این همه این نکته ای است که تقریبا درباره هر سیاستمداری صادق است.

*ما همیشه بازنده نیستیم /مفاله به قلم نویسنده پس از دریافت جایزه صلح نوبل توسط شیرین عبادی/ شنبه ۱۹ مهر ۱۳۸۲

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.