تداوم و افزایش تبعیض نسبت به زنان در عربستان سعودی

یاکن اتورک ـ گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور زنان ـ با انتشار گزارشی در مورد وضعیت زنان در عربستان سعودی می‌نویسد: همه امکانات و قوانین در این کشور برای تداوم تبعیض بین زنان و مردان طراحی و حتی مکانیزم کنترل زنان تندتر هم شده است.

به گزارش سرویس «زنان» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، وی در مصاحبه با روزنامه «ترکیش دیلی» ترکیه، گفت: زنان و مردان در عربستان در کلاس‌های جداگانه حضور می‌یابند و در ساختمان‌های جداگانه کار می‌کنند.

یاکن اتورک افزود: بر اساس سیستم نظارتی شدیدی که برای کنترل زنان در عربستان وجود دارد، زنان نمی‌توانند هر کاری را بدون اجازه شوهر و پسران‌شان انجام دهند.

وی همچنین گفت: سطح مشارکت زنان در عربستان به عنوان نیروی کار همچنان حدود ۵ درصد است و زنان فقط در زمینه‌های پزشکی و علوم اجتماعی می‌توانند، فعال باشند.

گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور زنان در ادامه، تصریح کرد: نبود قانون مکتوب برای حمایت از زنان، مانع دیگری در قبال زنان در مسیر تلاش برای حقوق اجتماعی و زندگی خصوصی آن‌هاست. وقتی زنان حق خود را پیگیری می‌کنند، با تصمیمات و اقدامات قضات و پلیس مذهبی زیر نظر دولت مواجه می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.