ایران ۷۳۰۰ساله، سی وهفتمین سال تولد شیخ نشین امارات متحد عربی را تبریک می گوید

روزنامه سرمایه

توسط نیروی انتظامی و در تجمع آرام نهادهای مدنی مقابل سفارت امارات متحده عربی

معترض به تغییرنام خلیج فارس بازداشت شد

گروهی از انجمن های غیردولتی در اعتراض به درخواست امارات متحده عربی برای تصاحب سه جزیره تنب کوچک و بزرگ و ابوموسی و تحریف نام خلیج فارس در مجامع بین المللی پنجشنبه گذشته روبه روی سفارت امارات متحده عربی تجمع کردند.این تجمع آرام که با حضور بیش از ۲۰۰ نفر برگزار شد؛ حدود یک ساعت ادامه داشت و با دستگیری بهرام آبتین، دبیر انجمن لر بختیاری ایران که یکی از برگزارکنندگان این تجمع بود، پایان یافت.

به گفته دوستان او روز گذشته وی پس از یک شب بازداشت در کلانتری خیابان گاندی به زندان اوین منتقل شده است. تعدادی از معترضان که با لباس های محلی خود مقابل سفارت امارات متحده عربی تجمع کرده بودند کیک بزرگی را به همراه داشتند که روی آن نوشته شده بود: «ایران هفت هزار و ۳۰۰ ساله، سی وهفتمین سال تولد شیخ نشین امارات متحد عربی را تبریک می گوید.»

این کیک به سفیر امارات متحده در ایران هدیه شد و نیروی انتظامی کیک را به داخل سفارت فرستاد. در بین تجمع کنندگان تعدادی از اعراب جنوب ایران نیز حضور داشتند که با لباس عربی یعنی دشداشه و لچک به این تجمع آمده بودند.در این تجمع بیانیه ای نیز خوانده شد. تجمع کنندگان پرسیده بودند: «دولت های حاشیه خلیج فارس به کدامین پیمان معتقدند؟ طبق معاهده های مرزی که حتی قاعده «ربوس» (قاعده تغییر بنیادین اوضاع و احوال) نیز بر آن ها تاثیر نمی گذارد.این جزایر متعلق به ایران است و طبق کنوانسیون ۱۹۸۷ وین که ۱۹۰ دولت عضو سازمان ملل به آن متعهد هستند باید به پایبندی این عهدنامه ها در جهت حفظ صلح و آرامش تاکید شود.کانون فرهنگی لربختیاری، ایرانیان معتقد است که می توان از طریق گفت وگو و مذاکره منطقی که متکی بر اسناد تاریخی و بین المللی است، این توهم از تفکر اعراب حاشیه خلیج فارس زدوده شود.

لینک مطلب

http://www.sarmayeh.net/webfa/default.aspx?IssueType=1&IssueDate=1387/01/24&Group=50#63905

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.