روانشناس اجتماعی: خودکشی دانشجویان را جدی بگیرید /یک دانشجوی دیگر هم خودکشی کرد

روزنامه سرمایه

ترانه بنی یعقوب

چند روزی بیش تر از خودکشی دانشجوی دکترای شیمی دانشگاه شهید بهشتی نمی گذرد که دیروز خبر خودکشی یک دانشجوی تربیت معلم شهر همدان به گوش رسید.
خبر کوتاه بود: «یک دانشجوی مرکز تربیت معلم شهید مقصودی همدان روز گذشته در محوطه دانشگاه با سلاح گرم، اقدام به خودکشی کرد.»

مجید باقریان، رییس مرکز تربیت معلم شهید مقصودی همدان در گفت وگو با ایسنا گفته است: «او دانشجوی ترم چهارم رشته علوم تجربی مرکز است که ساعت ۲ دیروز پیش از حضور در کلاس در محوطه دانشگاه و در مقابل همکلاسی هایش اقدام به خودکشی کرد.»

گفته می شود دانشجوی دکترای شهید بهشتی نیز پس از مشاجره با استادش و مشکلات مالی تهیه رساله دکترا با خوردن قرص سیانور در میان دانشجویان دیگر به زندگی اش خاتمه داده است.

به گفته باقریان، دانشجوی همدانی که تنها ۲۰ سال سن داشت، به علت عدم قبولی در گزینش و مشکلات استخدامی دست به این اقدام زده است. البته این دانشجو با عدم قبولی در گزینش، می توانست به تحصیل خود در این مرکز همچنان ادامه دهد.

حسن مسلمی نائینی، مدیرکل امور دانشجویان وزارت علوم که از دانشگاه علوم شهید بهشتی خواسته است دلایل خودکشی دانشجوی دکترای این دانشگاه را هر چه زودتر گزارش دهند، به «سرمایه» می گوید: «امروز صبح دوباره این موضوع را پیگیری کردم. وزارت علوم به شدت این موضوع را دنبال می کند چون به هر حال کسی از نخبگان علمی کشور و نه فرد عادی، دست به این اقدام زده است.» او مسوول حراست دانشگاه شهید بهشتی مهندس فخار را مسوول پاسخگویی درباره این موضوع معرفی می کند. هر چند خبرنگار سرمایه با وجود پیگیری های مکرر، موفق به تماس با این مسوول دانشگاهی نشد.

طرح جامع پیشگیری از خودکشی میان دانشجویان چندی است که توسط مدیرکل امور دانشجویان، حسن مسلمی نائینی پیگیری می شود. الهه حجازی، استاد دانشگاه تهران و روانشناس اجتماعی هم نمی تواند نگرانی خود را از این خبرها پنهان کند: «این چنین اتفاقات برای بسیاری دیگر از دانشجویان هم می تواند رخ دهد. چون شرایط برای دانشجویان، به ویژه برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی بسیار دشوار شده است، آن ها اصلا امیدی به ادامه تحصیل و اشتغال ندارند.»
به گفته حجازی، دانشجویان با هزار امید و آرزو وارد دانشگاه می شوند. دانشجویانی که توان فکری بالایی دارند، وقتی تحصیلات و تلاش هایشان به نتیجه نمی رسد، ناامید و سرخورده می شوند.
او افزایش پذیرش دانشجویان و توجه به کمیت گرایی را نیز مشکل دیگری می داند که به این چنین موضوعات دامن می زند: «کمیت گرایی بسیار خطرناک است. این همه دانشجوی تحصیلات تکمیلی وارد دانشگاه می شوند اما کدام شان وارد بازار کار می شوند.»

حجازی از دانشجویان خودش در این مقاطع مثال می آورد: «دانشجویان بسیار با استعدادی دارم که حتی یک کدام شان هم نتوانسته اند وارد بازار کار شوند به جای افزایش تعداد دانشجویان در دانشگاه باید به فکر این همه توان و ظرفیت فکری بود که با بی تفاوتی و سرخوردگی نابود می شوند.»

به گفته حجازی، خودکشی دلایل متفاوتی دارد و یک عاملی نیست و قطعا خودکشی دانشجوی دکترا هم فقط به دلیل جر و بحث با استادش نبوده است و تنها صحبت های استاد جرقه درونش اش را به آتش تبدیل کرده است.
علی خطیبی از دوستان دانشجوی دکترای شهید بهشتی نیز در وبلاگش درباره این حادثه نوشته است: «علت خودکشی دوست من مشکل مالی نبوده است او دو سه سال رتبه یک مدرسه تیزهوشان را به دست آورد. اما در دوره فوق لیسانس توسط استادش دو سال سردوانده شد. بنابراین دوره ارشدش برای تحصیل چند برابر شد. دوره دکترایش هم به این ترتیب افزایش یافت.» او همچنین نوشته است: «این پسر دانشجو دور از چشم دیگران قرص کمپکس سیانور مصرف کرده است.»

تعدادی از دانشجویان شهید بهشتی همچنین خواستار تحصن مقابل دانشگاه علوم و پاسخگویی مسوولان نسبت به این حادثه شده اند.

حسن خالقی معاون آموزشی وزیر علوم هم این موضوع را هشداری برای مسوولان می داند تا مسایل و مشکلات دانشجویان دوره دکترا را که از نخبگان کشور هستند، جدی بگیرند.

او از بنیاد نخبگان کشور هم کمک می خواهد تا هر چه زودتر به موضوع دانشجویان دکترا رسیدگی کنند. در نظر گرفتن مقرری ۵۰۰ هزار تومانی برای این دانشجویان برای احتراز از کار دوم نیز از دیگر تمهیدات است که او برای کاهش فشار بر این دانشجویان اعلام می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.