ورزش زنان و کاندیداهای ریاست جمهوری آمریکا

شیرزنان: در طول سالیان اخیر، ورزش و سیاستهای مربوط به مسائل اجتماعی در ایالات مختلف امریکا مورد توجه قرار گرفته و یکی از پرحاشیه ترین و مهمترین از بین آنها، مباحث مربوط به تفسیر و اجرای قانون Title IX است که در سال ۱۹۷۲ به تصویب مجلس این کشور رسید و به موجب آن اِعمال هرگونه تبعیض جنسیتی در خصوص استفاده از بودجه دولتی در برنامه های آموزشی و ورزشی ممنوع اعلام شد.

یو اس آ تودِی در خصوص ورزش زنان و قانون Title IX پرسشی مشترک را برای هیلاری کلینتون، جان مک کلین و اوباما، سه نامزد باقیمانده برای انتخابات ریاست جمهوری امریکا مطرح کرده و پاسخ آنها را به صورت زیر منتشر کرده است:

قانون Title IX فاکتور مهمی در افزایش مشارکت زنان و دختران در فعالیتهای ورزشی داشته است. نظر شما در مورد نحوه اجرای این قانون توسط دفتر حقوق بشر در بخش آموزش و پرورش دولت بوش چیست؟ آیا دولت آینده شما این قانون را به گونه ای متفاوت از دولت قبلی اجرا خواهد کرد؟ اگر چنین است، چه برنامه ای در این خصوص دارید؟

هیلاری کلینتون:

سناتور کلینتون از قانون Title IX حمایت کرد و از تاثیر مثبت آن درجهت افزایش فرصتهای مناسب برای مشارکت بیشتر و فعالتر دختران و زنان در برنامه های ورزشی ابراز خرسندی کرد. با تصویب این قانون در سال ۱۹۷۲ مشارکت دختران در فعالیت های ورزشی دبیرستانها و دانشگاهها به ترتیب با رشد ۸۰۰ و ۴۰۰ درصدی روبرو شد. این قانون برای زنان و دختران، فرصت رقابت در سطوح بالاتر و نیز دریافت بورس های ورزشی در دانشگاهها را فراهم کرد، چیزی که تا پیش از آن تقریباً غیرممکن بود. سناتور کلینتون تمام تلاش خود را خواهد کرد تا با بکارگیری سیاستهای عادلانه و منعطف، این قانون به طور کامل و عادلانه به اجرا در آید و این راه تا رسیدن کامل میلیونها زن و دختر به فرصتهای برابر در عرصه ورزشی ادامه پیدا کند. او همچنین نسبت به سیاستهای اجرایی دلوت بوش در خصوص این قانون، انتقادهایی را نیز وارد دانست.

جان مک کلین:

در سال ۱۹۷۲ و در زمان تصویب قانون Title IX زنان در سطوح مختلف اجتماعی با مشکلات متنوعی روبرو بودند. این قانون برای فراهم ساختن فرصتهای برابر دختران و پسران در زمینه های تحصیلی و ورزشی طراحی شد تا زنان و دختران از طریق بکارگیری سهمی برابر از بودجه دولتی، بتوانند در عرصه های تحصیلی و ورزشی حضور پیدا کنند. اما وزارت آموزش و پرورش در دوران ریاست جمهوری کلینتون آزادانه از این قانون تفسیر خود را داشته و بدون هیچ بحث و مناظره ای، حکمی را صادر کرد که به موجب ان تمام دانشگاهها موظف بودند بودجه برنامه های ورزشی مردان و زنان خود را متناسب با تعداد دانشجویان دختر و پسر خود تعیین کنند که در غیر این صورت بودجه و کمکهای دولتی را از دست خواهند داد. اما متاسفانه این اقدام عملاً نتایج منفی زیادی را در پی داشت که یکی از آنها حذف بسیاری از برنامه های محبوب ورزشی بود زیرا میزان کلی بودجه مورد نظر برای بکارگیری کاملاً برابر برای زنان و مردان در تمام رشته های ورزشی کافی نبود.

جام مک کلین اثرات مثبت قانون Title IX را غیر قابل انکار دانست و حمایت خود را از مفاد این قانون اعلام داشت به شرط آنکه به فراهم آوردن فرصتهای برابر برای تمام دانشجویان بیانجامد و نه اینکه به گونه ای اجرا شود که فرصتهای هر دانشجو را ناعادلانه محدود کند. وی درصدد است اصل این قانون را به گونه ای به اجرا درآورد که به حذف برخی برنامه های ورزشی منجر نگردد.

اوباما:

در طول ۳۶ سال قانون Title IX سدی بود در مقابل هرگونه تبعیض جنسیتی در سطوح مختلف تحصیلی و ورزشی اما میزان بالای شکایات مربوط به اِعمال تبعیض جنسیتی در مورد تیم های زنان که به دفتر حقوق بشر در بخش آموزش و پرورش دولت امریکا وارد شده، نشان از این دارد که مشکل همچنان باقی است. با این حال حتی در دولت بوش دیدیم که چه تفسیری از این قانون ارائه شده و به اجرا در آمد به گونه ای که علی الظاهر دولت او درصدد حذف کامل این برنامه و سیاست مهم و موثر بود.

من تلاش بیشتری برای مقابله با تبعیض جنسیتی خواهم کرد و موارد کاربرد قانون Title IX را با کمک افراد حرفه ای در این زمینه دنبال خواهم کرد. من برای اجرای این قانون در سطح دبیرستانی، از قانون گردآوری اسناد ورزشی دبیرستانها حمایت کرده و مدارس را موظف به ارائه آمار، گزارشات و برنامه های اجرایی سیاستهای برابری جنسیتی خود می کنم. این روش برای دانشگاهها نیز اعمال خواهد شد چراکه مدارس و دانشگاهها بیش از هر زمینه دیگری می بایست در اجرای این قانون چه در سطح تحصیلی و آکادمیک و چه در سطح ورزشی فعال باشند. من همچنین وزارت آموزش و پرورش دولت خود را به همکاری کامل با مدارس و دانشگاهها در جهت ارزیابی و همچنین افزایش موقعیت ها و فرصتهای ورزشی برای زنان و دختران موظف می دانم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.