پارادکس عشرت شایق

بانوی راه یافته از سرزمین زادگاه پروین اعتصامی اکنون عضو هیات مدیره باشگاه استقلال تهران است. خود خبر آنچنان جذاب و بهت برانگیز است که حتی نام شخص را نیز به حاشیه می راند.حضور یک زن در هیات مدیره پر طرفدارترین تیم ورزشی ایران آن هم از نوع مردانه فوتبالی اش…

کانون زنان ایرانی

محمد معماری

ایران سرزمین غریبی است.ویژگیهای منحصر به فردی که ساکنان این “گربه سان” نقشه جغرافیایی دارا هستند این اعجاب را خلق نموده است.ملتی که از بسیاری جهات خارق العاده و حیرت انگیزند.شاید در هیچ کجای سیاره زیست گاه انسانی مردمانی یافت نشود که همچون مردم ایران جمع مسالمت آمیز نقیضین باشند. مردمی که سرشار از ایده ها، رفتارها و حتی احساسات پارادوکس گونه و متناقض هستند اما در یک محدوده جغرافیایی زندگی اجتماعی خود را ادامه می دهند.

ملتی که حافظه تاریخی اش همیشه ایام تحت الشعاع کنش های رمانتیک بوده است و در تقابل احساس و عقلانیت اغلب دوران ها سیطره احساس را تجربه کرده است تا در شکلی حیرت انگیز همزیستی مسالمت جویانه ای را در ویترین تاریخ بشری به تماشا گذارده باشد. یکی از عجایب بهت برانگیز این مردمان که تبدیل به عادتی معمولی در زندگی شان شده است تضاد و تناقض در گفتار و رفتارهایشان است.

ایرانیان اغلب مردمانی هستند که احساسشان کلامی بر زبانشان می راند که حکم عقل در مقام عمل نقض گفته شان را آشکار می سازد. حتی سیاسیون این دیار نیز که علی القاعده باید منطق و تدبیر پشتوانه عملشان باشد خارج از این دایره قرار نمی گیرند و پارادوکسیکال زیستن را تجربه می کنند. نگاهی گذرا به تاریخ حیات ایران مثالهایی پر شمار و متنوع را برای این ادعا عرضه خواهد کرد.اما برای اینکه زحمت سیر در تاریخ را نیز تحمل نکنیم نمونه ای امروزی و معاصر از یکی از این پدیده های حیرت انگیزمتناقض را در همین روزگار خودمان معرفی می کنیم.

عشرت شایق بانوی راه یافته از سرزمین زادگاه پروین اعتصامی به ساختمان مجلل خیابان بهارستان پایتخت یکی از این پدیده های ایرانی است.زنی که در مجلس مردانه هفتمی ها برای خود شهرت و قدرتی تدارک دیده است. نظریه پرداز دانش آموخته حوزه که از همان دوران ریاستش بر بخش رادیو تلویزیونی جوان تبریز اسباب حیرت بسیاری را فراهم آورده بود تا در نخستین روز واپسین ماه سال ۸۲ در همراهی مشفقانه گزینش گران شوران نگهبان در جشنواره ای از مظلوم نمایی که برای اقوام زیر آوار مانده بمی اش راه انداخته بود یکی از شش نماینده تبریزیان در مجلس هفتم لقب گرفته باشد.

اگرچه وی در زمان حضور در صدا و سیمای تبریز نیز کم خبر ساز نمی شد اما حضور در مجلس اشتهای خبر سازی ایشان را نیز افزایش داد.زمانی که در فضای مرد سالارانه مجلس هفتم انتظار می رفت این نماینده پر نفوذ زنان صدای اقلیت خاموش مجلس باشد پارادوکس هاس ایرانی وی به اوج شکوفایی رسید.

وقتی که وی در تبین نظریه ای راه گشا و انسانی! تز اعدام چند زن خیابانی برای حل بحران کلی زنان خیابانی را مطرح فرمود تا در مقام مدافع حقوق زنان از تریبون خانه ملت رسالت نمایندگی اش را انجام داده باشد بسیاری بر این باور به یقین رسیدند که این بانوی خوش بیا، نماد امروزی پارادوکس رمانتیک ایرانی است.

حتی وقتی در یکی از نطق هایشان چنان به یکی از دو زن عضو شورای شهر تبریز حمله کرد که نایب رئیس پر قدرت مجلس را مجبور به وساطت کرد تا یادآور شود که مجلس محل تصفیه حساب های شخصی نیست باز کمتر کسی پیش بینی می کرد که این بانوی چادری چند ماه بعد سر از هیات مدیره پر افتخارترین باشگاه فوتبال آسیا در خواهد آورد.

درست است، عشرت شایق اکنون عضو هیات مدیره باشگاه استقلال تهران است. خود خبر آنچنان جذاب و بهت برانگیز است که حتی نام شخص را نیز به حاشیه می راند.حضور یک زن در هیات مدیره پر طرفدارترین تیم ورزشی ایران آن هم از نوع مردانه فوتبالی اش.

به نظر می رسد روح جامعه ایرانی برای اینکه از آلمان و شیلی و لیبریا که عالی ترین مقام کشوری شان را به دست زنان سپرده اند عقب نماند در اقدامی نمادین این حرکت فمینیستی! را انجام داده است. البته اینکه چرا ایشان مدیر عامل نشده اند خود بحثی است متفاوت در اجحاف به حقوق زنان در عصر جهانی مهرورزی که حکایتش بماند برای اهلش.

تا اینجای کار نفس وجود مساله به خودی خود جذاب و سوال برانگیز است. اما این رویداد کم نظیر وقتی جذاب تر خواهد شد که فرمایشات چند وقت پیش سر کار خانم عشرت شایق را در مورد حضور زنان در ورزشگاهها به یاد آوریم. ((رعشه)) و ((عشق)) پدیده هایی است که از نظر ایشان واکنش طبیعی مردان نسبت به حضور زنان در ورزشگاهها خواهد بود که نتیجه محتوم آن نیز …

فقط اندکی تامل برای روشن ساختن پارادوکس گیج کننده این فرمایش خانم شایق و سپس عملکرد ایشان در پیوستن به هیات مدیره یک تیم فوتبال کافی خواهد بود.

اینکه چگونه می شود حضور زنان در استادیوم رعشه برانگیز باشد اما حضور ایشان در جمع مردانه هیات مدیره استقلال این خاصیت را در پی نداشته باشد ابهامی است که شاید برای توجیهش منطق چندان کاربرد نداشته باشد.شاید هم چندان به درازا نکشد تا جواب این پرسش بر مبنای منطق عالیجناب شایق از صحن مجلس شنیده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.