مبنای حقوقی اسلام برابری زن و مرد است ،رفعت حسن

رفعت حسن، اسلام شناس پاکستانی، پژوهشگر معروف مسائل زنان و استاد تحقیقات اسلامی در دانشگاه لوئیس ویل (کنتاکی) در آمریکاست.

وی در مصاحبه ای با روزنامه اتریش استاندارد می گوید: «مبنای قرآن بر برابری حقوق است. من در قرآن جایی ندیده ام که گفته باشد مردان بر زنان برتری دارند.» متن این مصاحبه را در پی می خوانید: ¦ شما درباره فمینیسم در اسلام تحقیق می کنید. این به نظر خیلی ها یک تناقض است. من قرآن را خوانده ام تا ببینم درباره حقوق بشر به طور عام و درباره حقوق زن و مرد به طور خاص چه می گوید. من به این نتیجه رسیدم که بنای قرآن بر برابری حقوق است.

بدین معنا من یک فمینیست دینی هستم. این برابری را در کجای قرآن دیده اید؟ من سه تز (نهاده) را مورد بررسی قرار دادم که فرض برتری مردان بر زنان متکی بر آنهاست. اینها عبارتند از آفرینش زن از دنده مرد، رانده شدن مرد از بهشت به خاطر یک زن و این تز که نه تنها از مرد بلکه برای او آفریده شده است. در واقع این اندیشه ها از آن مسیحیان و یهودیان است که در سنت اسلامی نیز پذیرفته شد اما در قرآن تنها سخن از آفرینش انسان است نه ابتدا مرد و پس از آ ن زن. همچنین مسوولیت رانده شدن از بهشت نیز بر عهده زنان گذاشته نمی شود. من با این سخن نمی خواهم ادعا کنم تبعیض نسبت به زنان در فرهنگ های اسلامی وجود ندارد بلکه فرقی هست بین آموزه های قرآن و واقعیت موجود در جوامع اسلامی. اما در برخی کشورهای اسلامی برای تبعیض نسبت به زنان استدلال مذهبی می شود؟ پایه همه مذاهب بزرگ متونی هستند که در زمینه جامعه پدرسالار تکامل یافته اند. مفسران این متون هم مردها بوده اند.

چرا این تبعیض ها در کشورهای اسلامی چنین گسترده اند؟ چون انسان ها معمولاً ادعا می کنند مذهب برای آنها مهم ترین چیز در زندگی است اما در حقیقت فرهنگ پدرسالارانه شان، برای آنها مهم تر است. شما روابط اسلام و غرب را چگونه می بینید؟ من اغلب دچار شگفتی می شوم از اینکه می بینم دانشجویانم چقدر از نقش مسلمانان در تکامل مدنیت غرب به خاطر حضور طولانی مسلمانان در اروپا بی خبرند. با وجود این از قرن هفتم به این سو اروپایی ها بوده اند که به مسلمانان به چشم دشمن نگریسته اند. رابطه بین مسلمانان با اروپایی ها امروزه بهتر از رابطه آنان با آمریکایی ها ست. اروپایی ها درباره اسلام بیشتر می دانند. آمریکایی ها البته بازترند چرا که مهاجرنشین اند. اما از ۱۱ سپتامبر به بعد وضع عوض شده است. مسلمانان به ویژه از سوی رسانه های آمریکایی به عنوان خطر بزرگ تصویر می شوند.

منبع: خبرگزاری اتریش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.