آمار سوختگی زنان زاهدان کاهش یافته است

کانون زنان ایرانی- نوشین حسابی مقدم: پزشکی قانونی زاهدان گاه شلوغ است و گاه خلوت . داخل سالن اصلی می روم.

بگو مگوهای مرد و زنی را از فاصله ای دور می شنوم.زن یک طرف چادر نازکش را روی شانه اش انداخته بود و به زحمت از پله ها بالا می آمد. بعد رو به مرد فربه گفت: دستت رو روی دخترم دراز می کنی الان پزشکی قانونی مشخص می کند، چندوقت که آب خنک خوردی می فهمی! ناگهان برادرش رسید. صدایشان بالا گرفت. با هم گلاویز شدند…

اعلام نظر دادگاه آنها را به پزشکی قانونی کشانده بود. مرد فربه گفت: زنی که به دادگاه و پزشکی قانونی برود دیگر زن زندگی نیست، طلاقت می دهم…

لحظه ای بعد تابلوهای معاینات بالینی زنان و مردان. دکترعبدی در حال معاینه بیمارش است.

پسر ۱۲ ساله ای در یکی از چاله های حفاری شده شهرداری یا آب و فاضلاب افتاده و آسیب دیده. پدرش بناست….

درسالن تشریح، بوی کافور می آید. فضای سفید رنگ اما نه دلچسب! مرد مسن و لاغری با موهای سفید که به سارانی معروف بود با لباس سبز و دستکشی داخل سالن می رود. چند مرد ایستاده اند. یکی به دنبال دستمال کاغذی در جیبش می گردد…

محمد حسین رخشانی‘راهنمای من در پزشکی قانونی می گوید: با من بیا چیزی نشانت بدهم. در آلومینیومی را باز می کند… جسدی سوخته افتاده‘ انگار از شدت درد دستش را روی شکمش گذاشته بود .

هوای سردی می آید رخشانی با دندانهای مصنوعی اش به من می خنددو می گوید: ترسیدی! … چه بوی کافوری!

مقایسه آماری پنج ماهه ابتدای سال ۸۴ نسبت به پنج ماهه ابتدای سال ۸۳ نشان می دهد زنان در چهار مورد – معاینات عمومی، معاینات اختصاصی، معاینات روانپزشکی و سوختگی زنان به پزشکی قانونی مراجعه کرده اند.

درمعاینات عمومی و روانپزشکی تعداد مراجعه زنان از یک هزار و پانصد و پنجاه و دو نفر در سال ۸۳ به یک هزار و هفتصد و نود نفر می رسد که بیانگر افزایش ۳۴/۱۵% آن است.

همچنین معاینات روانپزشکی زنان در سال ۸۳ از ۳۰نفر به ۴۲ نفر در سال ۸۴ می رسد. که این موارد هم ۴۰% افزایش نشان می دهد. بر عکس معاینات اختصاصی زنان و سوختگی بانوان با کاهش روبرو بوده به طوری که معاینات اختصاصی زنان از ۷۱نفر در سال ۸۳ به ۶۵نفر در مدت مشابه سال ۸۴رسیده که ۵/۸% کاهش یافته است.

همچنین آمار سوختگی زنان در پنج ماهه اول سال ۸۳ از ۲۶ نفر به ۱۵ نفر در سال ۸۴ کاهش یافته که نسبت به سال قبل ۴۲درصد کاهش نشان می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.