تمایل دختران و پسران جوان به حضور در پارتی های مرگ

سینا:افزایش حضور جوانان دختر و پسر در پارتی های دوستانه ، زنگ خطری را برای برخی خانواده ها به صدا در آورده است. به عقیده بسیاری از جوانانی که در این مهمانی ها حضور می یابند، فرار از مشکلات و گذراندن لحظاتی شاد با حضور در میهمانیهای موسوم به rave به دست می آید. ساعتهای متمادی رقص با موسیقی الکترونیکی در پارتی های مختلطی که امروزه در گوشه و کنار تهران و شهرهای بزرگ با حضور دختران کم سن و سال با بزک های تند عروسکی و پسران جوانی که شادی را با اکس تجربه می کنند، جوانان را به سمت دنیای خیالی می کشاند.

بنابه اعلام پژوهشگران اجتماعی، تشدید اختلاف سنت و مدرنیسم و تمایل جوانان به زندگی کردن با مد روز موجب شده است، روابط بعضا نامتعارفی در حوزه تعاملات اجتماعی جوانان مشاهده شود.

پارتی های شبانه که اغلب در اواخر هفته و در مناطق دور افتاده شهر برگزار می شود، دغدغه برخی جوانان ایرانی شده است و حتی آنهایی که تمایلی به حضور در این گونه جشن ها ندارند، آماده اند که برای یک بار آن را امتحان کنند.

“مونا کاشفی،” پژوهشگر اجتماعی با تحقیقی بر روی ۲۳۰ جوان و نوجوان دختر و پسر دریافته است که نزدیک به ۵۶ درصد جوانان علاقه دارند که همراه با دوستانشان در میهمانی های شبانه شرکت کنند. همچنین ۶/۴۳ از این عده، بیش از یکبار در میهمانی های مختلط به همراه دوستانشان شرکت کرده اند.

یافته های این تحقیق نشان می دهد، ۸۸ درصد از افرادی که حضور در پارتی های مختلط را تجربه کرده اند، بدون اطلاع خانواده هایشان در چنین جشنهایی شرکت کرده اند.

۳۱ درصد از جوانان پاسخ داده اند که از ترس خانواده هایشان در چنین جشن هایی شرکت نمی کنند.

این یافته ها همچنین بیانگر آن است که ۱۲ درصد جوانان اصلا تمایلی به حضور در میهمانی های مختلط ندارند با این حال به نظر می رسد که صرفنظر از یافته های پژوهشگران، آمارهای تکان دهنده از حضور جوانان در میهمانی های مختلط تا حدود نسبتا زیادی نگران کننده به نظر می رسد.

“روزبه ص” دانشجوی مهندسی صنایع می گوید: اصولا چند نوع مختلف از میهمانی های اینچنینی حائز اهمیت است. نخست جشن هایی است که در سلامت انجام می شود و همه چیز در افراطی ترین شکل ممکن به دست دادن روبوسی و رقص ختم می شود.

وی می افزاید: اکس پارتی، نوع هیجان انگیزتر این پارتی ها است که در این گونه جشن ها غالبا میهمانان به وسیله قرص های اکس مورد پذیرایی قرار می گیرند تا با انرژی مضاعف در میان دوستان خود ظاهر شوند و نوع سوم و خطرناک اینگونه پارتی ها “سکس پارتی” است که در آن همه چیز از کنترل افراد خارج است و هر نوع حادثه زیان باری محتمل به نظر می رسد.

روزبه می افزاید: کسانی که در میهمانی های نوع اول و دوم شرکت کرده باشند به تدریج می توانند در پارتی های نوع سوم نیز حضور یابند.

وی در خصوص حالات ناخوشایند جوانان در میهمانی های نوع سوم می افزاید: طبعا برای شاد بودن در میان دوستان به انرژی خارق العاده ای نیاز است که قرص های اکس و حشیش برای این کار بسیار موثرند.

روزبه، پارتی های خطرناک را به نمایشنامه هایی زیبا از عقده های فرو خورده جوانان تشبیه می کند و می افزاید: مصرف اکس و مشروب، دنیای خیالی جذابی برای جوانان ایجاد می کند، برخی از آنها پس از مصرف قرص ها به نقاشی بر روی دیوارها می پردازند یا اینکه تمایل پیدا می کنند در مکان های بلند بایستند.

“پوریا مفیدی”، دانشجوی الکترونیک که سابقه مصرف حشیش در میهمانی های مختلط را داشته می گوید: یکی از شب ها که با دوستانم از پارتی بر می گشتیم، یکی از بچه ها در حالی که ماشین سرعت زیادی داشت، در اتومبیل را باز کرد و قصد داشت خود را به پائین پرتاب کند که ما مانع شدیم.

وی می گوید: اکس پارتی ها سالم ترین محیط برای لذت بردن از دنیای جوانی است!

مفیدی می گوید: جوانانی که اکس مصرف می کنند، قبل از مصرف و در عالم هوشیاری خود را متقاعد می کنند که در مصرف زیاده روی نکنند تا امکان لذت بردن بیشتر و بدون عوارض را در میهمانی های بعدی پیدا کنند.

وی با اشاره به مدت زمان ماندگاری اثرات لذت پس از مصرف اکس می گوید: میزان ماندگاری اثرات لذت بخش ۶ تا ۸ ساعت است که در این فاصله کمتر کسی تا قبل از پایان میهمانی لحظات تلخ پس از سرخوشی را آغاز می کند.

“پیام ذاکری” دانشجوی رشته هنر، پارتی های مختلط را واکنش طبیعی جوانان به احساس نیاز درونی دانسته و می افزاید: مانع شدن از حضور جوانان در میهمانی های لذت بخش در آینده آنها را عقده ای بار می آورد.

وی می افزاید: ریشه همه خیانت های زناشویی و لجام گسیختگی های اجتماعی در عدم برآورده کردن موثر نیازهای دوران جوانی نهفته است.

یک متخصص بیماریهای آمیزشی، افزایش روابط غیر متعارف جوانان در پارتی‌ها را که با مصرف انواع مواد مخدر و لذتهای خطرناک همراه است، هشدار بر انگیز می داند.

“مهیار فروغی” می افزاید: بیماریهای مقاربتی و آمیزشی و عفونتهای تناسلی به علت افزایش روابط غیر متعارف جنسی در بین نوجوانان در حال افزایش است، که مهمترین این بیماریها ایدز، هپاتیت B، تب خال و زگیل تناسلی است که موارد آن در سالهای اخیر قطعا افزایش یافته است.

وی با اشاره به اینکه بسیاری از مبتلایان به این بیماریها اصلا به پزشک مراجعه نمی کنند و به طور کلی مراجعه به پزشک در مورد بیماریهای مقاربتی در جامعه فرهنگ نشده است، می گوید : تا زمانی که علایم بیماری در حد بالایی بروز نکند مسئله آشکار نمی شود و بنابراین نمی توانیم آمار دقیقی از افزایش این نوع بیماریها در جامعه ارائه کنیم.

این متخصص عامل اصلی بروز چنین مسائلی در میان جوانان و به خصوص نوجوانان، را افکار لجام گسیخته و عدم آموزش صحیح روابط اجتماعی و پایببند نبودن به اصول اخلاقی دانسته و می افزاید : اکثر والدین نیز از وضعیت فرزندان نوجوان خود بی اطلاع هستند و اصلا نمی دانند که فرزندان آنها کجا می روند با چه کسانی حشر و نشر دارند .

وی افزود: جمعیت جوان کشور ما که یک پتانسیل بزرگ محسوب می شود متاسفانه در حال گرفتار شدن به مسائل جدیدی است که باید مسئولان جامعه و به خصوص خانواده ها نسبت به آن هشیار باشند.

این پزشک متخصص خاطر نشان کرد: ۱۴ درصد جمعیت کشور در گروه سنی ۱۵ تا ۱۹ سال قرار دارد و افزایش رفتارهای پر خطر جنسی و بیماریهای مقاربتی ناشی از آن مسئله ای است که روز به روز افزایش آن در جامعه محسوس تر می شود.

وی گفت: نوجوانان با شرکت در پارتی ها و میهمانی های مختلط به مصرف الکل، انواع قرصهای اکستازی و مواد مخدر مبادرت می کنند، سی دی های مبتذل در این پارتی ها به نمایش در می آید و محفلهایی با نام sex پارتی در حال افزایش است.

“حسین عمادی “یکی دیگر از متخصصان بیماری های آمیزشی می افزاید: این نوع مجالس به طور کلی در شهرهای بزرگ و حاشیه آنها بیش از نقاط دیگر است و به خصوص در اقشار بسیار مرفه و خیلی فقیر چشمگیرتر است بنابراین باید هر چه زودتر برای کنترل تبعات غیر قابل جبران آن هر چه زودتر وارد عمل شویم.

وی گفت: نمی توان همه مشکل را در خانواده ها دانست و والدین را مسئول اصلی آن بدانیم جامعه نیز در مورد چنین مسائلی مسئولیت دارد در همه دنیا نیز چنین مسائلی وجود دارد که دولت و وزارت آموزش و پرورش با آموزش مهارتهای زندگی نوجوانان و جوانان را نسبت به خطراتی که مصرف مواد مخدر،‌قرصهای روانگردان و شرکت در مجالس غیر متعارف دارد، نوجوانان و خانواده های آنها را نسبت به خطرات چنین اقداماتی آن هشیار می کنند در حالی که در کشور ما وزارت آموزش و پرورش همواره در مقابل آگاه سازی نوجوانان به این مسائل مقاومت نشان داده است.

عمادی افزود: سال ۸۲ قرار بود مبحثی با عنوان مهارتهای زندگی در کتابهای درسی مقطع تحصیلی اول دبیرستان گنجانده شود و آموزشهایی در این زمینه به خصوص درمورد پیشگیری از ایدز به دانش آموزان داده شود اما در نهایت با این کار مخالفت شد و اجازه انتشار این آموزشها را در مدارس ندادند.

بیشتر جامعه شناسان فقدان درک صحیح از تحولات اجتماعی از سوی سیاستگذاران را مانع اصلی دستیابی جوانان به شادی های مشروع می دانند .

احمد حضرت زاده ، پژوهشگر اجتماعی در این باره می گوید: جدی گرفته نشدن بحث اوقات فراغت در کشور خواه ناخواه به تغیراتی اساسی از جمله روی آوردن افراطی به مد روز و الگوهای غیر ایرانی منجر گردیده است.

وی معتقد است که روی آوردن جوانان به پارتی ها و الگوهای غیر ایرانی و غربی نتیجه طبیعی فقدان برنامه ریزی اصولی در حوزه اوقات فراغت جوانان است.

تهران، خبرگزاری سینا ـ امیررضا پرحلم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.