بیانیه جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران -جنوب کالیفرنیا

در آستانه دومین سالگرد کمپین یک میلیون امضاء، لایحه “حمایت از خانواده” که در میان کنشگران جنبش زنان به “لایحه ضد خانواده ” شهرت یافته است از سوی کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس نهم مورد تصویب قرار گرفت. در این لایحه نه تنها ابتدایی ترین حقوق انسانی زن ایرانی نقض گردیده است در همین حال توهینی به کرامت انسانی مردان جامعه ما شده است که در کنار فعالان حقوق بشر و حقوق زنان برای زدودن هر گونه تبعیضی از زنان مبارزه می کنند
فعالین جنبش زنان از سال گذشته که طرح این لایحه در مجلس شورای اسلامی مورد بحث قرار گرفت به لایحه ضد خانواده یکصدا اعلام کردند.

نه !

زیرا:

در این لایحه نه تنها بصورت کامل بر قانون چند همسری صحه گذاشته شده است بلکه شرایط تشویق کننده ای نیز برای چند همسری در نظرگرفته شده است.

در لایحه “ضد خانواده” نه تنها ازدواج موقت منع نشده بلکه لزوم ثبت آن نیز منتفی گردیده است.

در لایحه “ضد خانواده” نه تنها برابری حقوقی زن و مرد در امر طلاق در نظر گرفته نشده است، بلکه زنان ایران را بار دیگر در پروسه طولانی طلاق مورد آزار قرار می دهد.

در لایحه “ضد خانواده” نه تنها فرصت های اقتصادی برابر برای زنان در نظر گرفته نشده بلکه مهریه این پشتوانه شکننده اقتصادی زنان نیز شامل مالیات گردیده است .

لایحه “ضد خانواده” نه تنها پاسخگوی مشکلات اجتماعی جامعه ایران نبوده بلکه بنیان خانواده راهم متزلزل کرده است، به نقض حقوق انسان زن ایرانی ابعاد نوینی می بخشد، خشونت در خانواده و اذیت و آزار کودکان را دامن خواهد زد و هیچ ثمری برای جامعه ایرانی جز تحکیم مناسبات قدرت نابرابر در خانه و جامعه رابه دنبال نخواهد داشت.

جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران (جنوب کالیفرنیا) مخالفت شدید خود را با این “لایحه زن ستیز و ضد خانواده” که نقض جدی موازین حقوق بشر می باشد را اعلام می دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.