مدارس کابل به روی دختران بسته است

سرمایه: گلالی حبیب روزنامه نگار و عضو کمیته مشارکت سیاسی زنان افغانستان یکی از سخنرانان اولین روز نشست منطقه ای «چالش های فراروی زنان مسلمان برای دسترسی به صلح و امنیت پایدار» است که سخنان او همه حاضران را تحت تاثیر قرار داد. او از افغانستان و زنان کشورش گفت: «هنوز کشور های دیگر به خاطر منافع استراتژیک به مشکلات کشورم دامن می زنند و درست است که ۳۸ کشور جهان برای ایجاد امنیت آمده اند ولی ما امنیت نداریم حتی در پایتخت افغانستان مدارس به روی دختران بسته است. بگذریم از اینکه رئیس جمهور می گوید شش میلیون دانش آموز داریم. آنها در کلاس بدون سقف درس می خوانند.» او ادامه داد: «من می خواهم جهان را از وضعیت کشورم باخبر سازم تا به کمک مردم افغانستان بشتابند. ما یک دوره شوم و تاریک طالبان را سپری کردیم. زنان با وجود چالش های زیاد به پای صندوق های رای آمدند و امروز آزادی بیان وجود دارد ولی گوشی برای شنیدن نیست. من فریادم را بلند می کنم و می گویم دیگران به آتش بی عدالتی در کشورم دامن می زنند.»
حبیب از کوله باری بدبختی و فقروفحشای اجباری گفت که روی شانه زنان سنگینی می کند: «زنان دیگر توان بردن این کوله بار را ندارند، با وحدت کشورهای منطقه جهان باید تصمیم بگیریم برای جنگی که ما را از هستی ساقط کرده است. افغانستان با وجود منابع زیرزمینی وافر و تاریخ کهن به نام کشور فقرزده، مورد تجاوز قدرت های بزرگ است که ادعای دموکراسی و عدالت ندارد. بعد از ۱۱ سپتامبر هزاران انسان سرزمین من قربانی موشک و بمب و مردم بی گناه زیادی بازداشت شدند اما رهبران القاعده و طالبان به جای امنی از افغانستان بیرون شدند. آسمان و زمین با بمب و موشک آمریکا در انحصار است.»

او ادامه داد: «با وجود اینکه قانون اساسی از حقوق زن می گوید و ما در پارلمان ۶۸ زن داریم اما باز خود را اسیر می دانم. من فریاد ملت پابرهنه را که با وجود میلیون ها دلار کمک باز گرسنه اند و منابعشان غارت می شود به گوش جهان می رسانم. جنگ امروز با دیروز فرق دارد؛ دیروز شش میلیون مهاجر و دو میلیون شهید و چهار میلیون بیوه و یتیم داشت و امروز همه ثروت معنوی ما از بین می رود.

به گفته او در حمله چند روز پیش در شهر هرات ۹۰ کودک و زن کشته شده اند حتی یک نظامی هم در میان کشته شدگان نبود. ما قربانی رقابت کشورهای دیگر هستیم. حمله انتحاری هر روز جان انسان های بی گناه را می گیرد؛ این جنایت سازمان داده شده است. آنها در افغانستان پایگاه نظامی ساخته اند و عزیزان ما را گرفته و آتش به دامان ما زده اند. شش سال اخیر برای ما به اندازه شش قرن گذشت و ما سیاه ترین دوره تاریخ افغانستان را می گذرانیم.»

معصومه ابتکار عضو شورای شهر تهران نیز با بیان این «جنگ ها به نام صلح و مبارزه با تروریسم انجام می شود»، گفت: «با همه پیشرفت های علم بشری، دنیا هنوز جای امنی برای انسان ها نشده اشت.»

به گفته او بررسی ها نشان می دهد ناامنی و دوری از صلح در زندگی حس می شود و صلح و امنیت هنوز حاصل نشده است. گرچه تلاش های انجام شده با ارزش بوده است ولی نتایج فراگیر به دست نیامده و دنیا در تب و تاب بی عدالتی و تخریب محیط زیست می سوزد.
او به وجود سوءمدیریتی در جهان اشاره دارد که بیشترین آسیب آن متوجه زنان و کودکان است.
ابتکار اولین زنی است که به عنوان معاون رئیس جمهور در دولت خاتمی در سال ۷۷ منصوب شد. او به پیام خود به اجلاس مزار شریف اشاره می کند: این رفتارهای طالبان نسبتی با نگاه های مترقی اسلام به زنان ندارد. این پیام ابتکار در آن دوران مورد توجه زنان افغانستان قرار گرفت.

ابتکار می گوید: «در قطعنامه امسال شورای امنیت هرگونه تعرض علیه زنان محکوم و جنایت علیه بشریت تعریف شده است.»

ابتکار در سخنان خود از نهادهای مدنی دعوت کرد با وجود تنوع فرهنگی و قومیتی برای دستیابی به صلح و زندگی مسالمت آمیز تلاش کنند.

پیتر جی اشتوکر رئیس دفتر نمایندگی کمیته بین المللی صلیب سرخ دیگر سخنران این نشست گفت: «زنان گاه مانند مردان در جنگ ها بازداشت و اسیر می شوند و حتی در این شرایط هم وضعیتی بد تر از مردان بازداشت شده دارند.»
او با اشاره به نقش کمیته صلیب سرخ در شرایط جنگ گفت: «گاه زنان دچار آوارگی و بی خانمانی و گاه مورد خشونت جنسی قرار می گیرند که نقض حقوق بشر است. براساس بررسی ها همواره تعدادی از زنان بازداشت شده مورد تجاوز قرار می گیرند. پس وظیفه ملت هاست که مانع از این اتفاقات شوند.»

او ادامه داد: «گاه زنان در اثر جنگ بیوه می شوند و مجبورند نقش هایی را بپذیرند که به آن عادت ندارند. آنان به این شرایط پاسخ داده و با اثرات جنگ مقابله می کنند تا خود و خانواده شان زنده بمانند. »

کمیته صلیب سرخ ۱۰ سال پیش اعلام کرد وضعیت وخیم زنان و قربانیان باید مورد بررسی قرار بگیرد. به گفته اشتوکر کمیته بین المللی صلیب سرخ سعی کرد برنامه هایی را برای حمایت از خانواده ها در کشور های درگیر جنگ آماده کند و آموزش های لازم را به آنها بدهد. انتشار نشریه و چاپ مطالعات انجام شده نیز یکی از این اقدامات بود.
او افزود: «براساس قوانین بین المللی زنان حقوق برابر با مردان دارند که در کنوانسیون ها نیز تاکید شده است.»
به گفته او هدف کمیته صلیب سرخ کاهش عواقب جنگ برای افراد غیرنظامی است: «اگر تمامی کشورها درگیر جنگ به قوانین احترام گذاشته و شرایط زنان و غیر نظامیان را درک کنند این آسیب ها کمتر خواهد شد.»
واعظ مهدوی معاون هماهنگی و برنامه ریزی شهرداری تهران و رئیس موسسه گفتمان اجتماعی مسلمانان نیز با اشاره به محور های مطرح شده در اجلاس گفت: «این موضوع ها نشان دهنده چالش های مشترک حوزه های زنان است؛ چالش هایی که شرایط جنگ و عدم امنیت برای جامعه ایجاد می کند.»

او روند تحولات جهانی را به سمت رشد اختلافات طبقاتی در میان کشور ها دانست که در این چارچوب زنان در معرض آسیب بیشتر هستند.

در برخی کشور های اروپایی شیوه مدیریتی باعث کاهش فاصله طبقاتی شده ولی با توجه به ارزش افزوده مبتنی بر دانایی و توسعه و اقتصاد دانایی محور اختلاف بین کشور های برخوردار از دانش امروزه دستیابی به صلح و امنیت پایدار در سطح جهانی و منطقه ای به هدفی تبدیل شده است که اگرچه تحقق آن دشوار به نظر می رسد اما دور از دسترس نخواهد بود. با این حال ادامه سیاست های جنگ طلبانه، تجاوز و اشغال خارجی و دامن زدن به اختلافات سیاسی، مذهبی، قومی و نژادی در سراسر دنیا از جمله منطقه خاورمیانه تاکنون نه تنها حاصلی به جز ویرانی بیشتر، آوارگی و بی خانمانی و از دست رفتن آرامش و ثبات در کشورهای منطقه نداشته بلکه تحقق این خواست مسلم همه آحاد انسانی را به یک رویا تبدیل کرده و کشورهای فقیر در حال افزایش است.

همچنین فاطمه اشرفی دبیر این اجلاس گفت: «در تقویم پنج ساله عراق جنگ داخلی و درگیری های موجود نه تنها هر روزه جان مردم بی گناه را می گیرد بلکه دامنه این آشوب ها به ایجاد ناامنی برای هر گونه حضور اجتماعی زنان و حتی از بین رفتن حریم خصوصی آنان نیز منجر شده است.

از سوی دیگر در افغانستان نیز نه تنها جنگ و آشوب و ناامنی کماکان برقرار است بلکه بحران های ناشی از نابسامانی های اجتماعی و سیاسی داخلی و شش سال حضور همه جانبه نیروهای بین المللی فشارهای غیرقابل انکاری بر سرنوشت مردم این کشور وارد کرده است. از سویی دیگر فقر و نابسامانی حاصل تاریخ ۳۰ ساله جنگ در این کشور است که حتی استقرار دولت جدید با رویکردهای دموکراسی خواهانه هم نتوانسته است برای آن چاره اندیشی کند؛ جنگی که زنان و کودکان قربانیان اصلی اند.»

«نقش زنان در تحولات سیاسی و اجتماعی پس از جنگ»، «حفاظت از محیط زیست و مدیریت جوامع شهری»، «زنان قربانیان اصلی در مناقشات مسلحانه»و «همبستگی منطقه ای زنان برای ایجاد صلح» از محورهای این اجلاس است.

چالش های فراروی زنان مسلمان برای دسترسی به صلح و امنیت پایدار در نشست منطقه ای در روز های پنجم و ششم شهریور در خانه هنرمندان ایران برگزار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.