شهلا فروزانفر،مادر صلح: تشویق به چند همسری خانواده را مبدل به میدان جنگ می کند

شهلا فروزانفر مادر صلح : هر بار که خانواده ای جدید بنیان نهاده می شود فساد وکژ یها چند گام به عقب می نشیند لذا حمایت از خانواده و تلاش برای دوام آن از اهداف متعالی جامعه انسانی است.

تجربه تلخ سالهای تلاش برای نجات زنان وکودکان که ناخواسته مرتکب عمل شنیع قتل شده اند به ما آموخته است که خشونت و بی عدالتی در خانواده موجبات استیصال فرد را فراهم کرده و از خود رفتارهای ناهنجار وغیر قابل جبران نشان می دهند.

آحاد خانواده با مرد وزن ونهایتا با حضور کودکان تعریف می شود
در صورتی که حقوق زن ومرد که ارکان اصلی خانواده هستند روشن و عادلانه از جانب قانون حمایت شود می تواند باعث ایجاد قوت قلب گردیده و فرد را از احساس بی پناهی برهاند و مانع از اتخاذ تصمیمات غیر عاقلانه و بی بازگشت شود .

بیشترین تمرکز لایحه خانواده روی طلاق و آثار ناشی از آن و سهولت چند همسری متمرکز است اساسا به حقوق زنان وکودکان نمی پردازد یا اگر در مواردی اندک مطرح می شود نسبت به قانون قبلی پس رفت است.

در مقدمه قانون اساسی حمایت از زنان به عنوان آسیب پذیرترین افراد جامعه تاکید شده است اما لایحه مزبور نسبت به این درخواست قانون اساسی بی اعتنا می ماند.

از طرفی کمک به زنان تنها ، بیوه و نیازمند، ازدواج با مردان متاهل نیست بلکه راه حل در کارآفرینی و حمایت بیمه ای و تعیین مستمری برای ایجاد یک زندگی انسانی است.

تشویق به چند همسری خانواده را مبدل به میدان جنگ می کند و حرمت پدری زوال می یابدو تربیت و هدایت کودکان ( که به فراخورسن شان با آزمون وخطا پیش می روند) دشوار می گردد.

تشتت و ناامنی درخانواده پدیده کودکان فراری و بزهکار را در پی دارد و البته از خانواده های نا به سامان وازهم گسیخته انتظار بروز ناهنجاریهای بسیار می رود .

در درجه اول حفظ حرمت و کرامت زن و به تبع آن تامین امنیت و آسایش و رفاه کودکان. مورد درخواست جامعه است
در غیاب قوانین حمایتی و عادلانه از زنان تنها راهکار توسل به مهریه می باشد که قانون مزبور برای محدود سازی آن نیز تلاش می نماید وعملا زنان را تنبیه می کند. موضوع صیقه و کودکان بدون شناسنامه و هویت انسانی همچنان در این لایحه مسکوت می ماند.

لذا من ایمان داریم برای تحکیم بنیان خانواده و و توسعه اخلاق در خانواده یکی از راه کارها تصویب قوانین عادلانه انسانی که در انطباق با شرایط احتماعی ، اقتصادی ، فرهنگی و متناسب با نیازهای امروز باشد، ضرورت دارد. ایجاد کار و حمایت از تسهیم عادلانه مشاغل بین زنان ومردان جامعه کاری اساسی تر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.