پخش مشروط ورزش زنان از تلویزیون

رادیو زمانه: علی اصغر پورمحمدی مدیر شبکه سه تلویزیون ایران اعلام کرد در صورتی که مسابقات ورزشی زنان «مشکل» نداشته باشد از شبکه تلویزیونی ورزش پخش خواهد شد.

شبکه تلویزیونی ورزش قرار است در آینده‌ای نزدیک از سوی صدا و سیمای جمهوری اسلامی راه‌اندازی شود.
آقای پور محمدی که ریاست شورای سیاستگذاری ورزش صدا و سیما را نیز بر عهده دارد در گفتگو با شماره امروز روزنامه اعتماد گفته است که مسابقات ورزشی زنان «اگر با فرهنگ و افکار مردم ایران مطابقت داشته باشد» از این شبکه پخش خواهد شد.

وی در عین حال افزوده که همه مسابقه ورزشی زنان از تلویزیون ایران «قابل پخش نیست.»
پخش مسابقات تلویزیونی ورزش زنان در ایران ممنوع است. صدا و سیمای جمهوری اسلامی تنها در مواردی اقدام به پخش مسابقات شطرنج و تیراندازی زنان در بخش‌های خبری خود می‌کند.

در ایران همچنین از ورود زنان به ورزشگاه‌ها برای دیدن مسابقات ورزشی مردان به خصوص فوتبال جلوگیری می‌شود.

این امر در سال‌های اخیر با اعتراض گروهی از فعالان مدنی و حامیان حقوق زنان در ایران مواجه شده است.

گروهی از زنان ایرانی بارها اعلام کرده‌اند خواستار لغو این قوانین «تبعیض‌‌آمیز» هستند

مراجع تقلید و بسیاری از روحانیون محافظه‌کار حضور زنان در ورزشگاه‌ها را «مخالف آموزه‌های دینی» می‌دانند.
این در حالی است که محمد بن‌همام رئیس کنفدراسیون فوتبال آسیا با تبعیض‌آمیز دانستن ممنوعیت ورود زنان به ورزشگاه‌ها در جمهوری اسلامی، اعلام کرده که در صورت برگزاری مسابقات AFC در ایران، «خانم‌ها حتما باید اجازه ورود به ورزشگاه را داشته باشند.»

محمود احمدی‌نژاد رئیس‌جمهوری محافظه‌کار ایران یک سال پس از روی کارآمدنش در تیرماه سال ۱۳۸۴، وعده صدور اجازه ورود زنان به ورزشگاه‌ها را داد، اما با مخالفت صریح گروهی از روحانیون در شهر قم نتوانست آن را به اجرا بگذارد و از تصمیم خود صرف‌نظر کرد.

براساس قوانین کنفدراسیون فوتبال آسیا، از سال ۲۰۰۹ کشورهایی می‌توانند در رقابت‌های جام باشگاه‌های آسیا نماینده داشته باشند که شرایط داخلی فوتبال آن‌ها با شرایط مورد نظر فیفا مطابقت داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.