زنان ، مشتریان اصلی فالگیرها

کانون زنان ایرانی -پویه مددی :

ترس از ناشناخته ها همیشه همراه آدمی بوده و گاهی اسباب افسردگی و برهم زدن آرامش او را فراهم ساخته است. ترس از آینده و اتفاقاتی که ممکن است بی خبر برای انسان به وقوع بپیوندد یکی از موارد آن است. به همین علت است که علاقه انسان به سحر و جادو و فالگیری، جنبه جدی و مهمی را در زندگی به خود گرفته است. به گونه ای که تا قرنها پیش و حتی در بعضی از قبیله های امروزی درآفریقا، ساحران، جادوگران و فالگیران از توجه و احترام خاصی برخوردار بوده و هستند. در گذشته تاریخی ما نیز به پیشگویی و ستاره شناسانی که آینده را با دیدن ستارگان پیش بینی می کردند، اشاره شده است که مهترین آنها جام جهان نمای جمشید جم است.

ولی متاسفانه در جامعه پیشرفته امروزی با توجه به پیشرفتهای رایج و تغییرات بوجود آمده در نوع تفکر انسانها، توجه به مقوله پیشگویی ماهیتی متفاوت گرفته است اما این تغییر در راستای حذف اینگونه خرافات از زندگی مردم نبوده، بلکه باعث رشدی چشمگیر در شکل های متفاوت شده است.

تا چند دهه پیش، این امر مختص زنانی بود که از سطح پایین جامعه و سطح سوادشان نیز پایین بود. اینان با توسل به طلسم و فالگیری سعی داشتند تا شوربختی خود را به خوشبختی بدل کنند. اما امروزه با توجه به رشد روز افزون زنان در عرصه های کاری و درسی، توجه همین زنان تحصیل کرده به موضوع فالگیری، خود جای بسی تعجب و توجه دارد. فالگیران امروزی نه در گوشه و کنار خیابان بساط می کنند و نه در هیات کولی کسی را وادار می کنند تا به کف بینی شان توجه کند. فالگیر امروز در اعیان ترین نقطه شهر سکونت دارد و تنها میتوان با وقت قبلی از او دیدن کرد. گاه نیز در معابر و حتی مجلات اقدام به تبلیغ و جلب مشتری می کند.

” میم” در آرایشگاهی در یکی از نقاط اعیان نشین شهر فال قهوه و تاروت می گیرد. در لحظه ورود تنها چیزی که در آرایشگاه دیده نمی شود، آراستن رایج زنانه است. در عوض زنانی را می بینی که گوش تا گوش سالن نشسته اند تا او برایشان از آینده بگوید. کمی که می گذرد، به علت طولانی بودن صف زنان کم کم با یکدیگر آشنا شده و شروع به درد دل با هم می کنند. یکی شوهرش دل به دختری جوان سپرده. دیگری دوست پسرش مدعی است که زنی را صیغه کرده، و زنی دیگر که طلاهایش را گم کرده و از اینکه شوهرش بفهمد هراسان است. ولی موضوع به اینجا ختم نمی شود. تمامی این زنها برای حل مشکلشان باید وارد مرحله دیگری شوند و مبلغی برای دریافت طلسم بپردازند که از ۵۰ هزار تومان شروع و به ۴۰۰ هزار تومان و شاید هم بیشتر ختم می شود، که این مبلغ به زیبایی چهره، نوع برخورد و پوشش زن(که موقعیت مالی او را مشخص کند) مربوط است. این مراجعه کنندگان بدون اینکه خود بخواهند، گوشه ای از زندگی و مشکل خود را در اتاق انتظار و با درد دل به گوش میم می رسانند!

زنان مشتریان اصلی فالگیرها هستند. با مراجعه به چند محفل فالگیری متوجه می شویم که به ندرت مردی برای فال مراجعه می کند. هر چند این آمار چندان هم قابل اعتماد نیست. زیرا به علت زنانه بودن محیط، مردان توسط زنان اقدام به فال گرفتن می کنند. با این همه باز هم زنان بیشترین آمار مشتریان فالگیری را تشکیل می دهند، که این موضوع به فرهنگ سنتی کشور بر می گردد.

شاید این روحیه حساس زن است که ترس از آینده را در او تشدید کرده و همیشه برای حل مشکلات خود به ماوراء توجه می کند. بنا بر روانشناسی جنسیتی، این موضوع در مردان بسیار کمتر است و شاید هم ریشه در مسائل فرهنگی دارد.

د. اهل یکی از شهرهای جنوبی است که به صورت حضوری و تلفنی فال قهوه، تاروت، نخود و … می گیرد. بعد از بیان آینده ای روشن، از زنانی می گوید که برای رفع فساد اخلاقی شوهرشان به او مراجعه می کند. همینطور زنانی که در پی همخوابگی با مردانی متعدد، خسته از این روند به او مراجعه کرده تا با طلسمی و دعایی یکی از افراد برای همیشه از آن او شود. جالب این که مثل یک کارشناس از فساد رایج می گوید و به این موضوع اشاره می کند که خیانت و صیغه، رواج قابل ملاحظه ایی یافته است.

این پیشگویی ها و بیان آینده بیشتر بر اساس احتمال و شانس بیان می شود. اگر شخص مخاطب دختری جوان باشد، مطمئنا” داشتن همسری مناسب و کاری ایده آل، برایش بهترین آینده نگری است، و اگر بر حسب اتفاق، پیشگو نشانه هایی از مرد مورد نظر او بدهد، چه بهتر! که در بیشتر مواقع اگر سن دختر بالای ۲۵ سال باشد مدعی می شوند که بخت وی بسته شده و باید برای باز کردن آن به دعا نویس مراجعه کند و اگر مخاطب زنی جا افتاده و متاهل باشد مطمئنا” شوهرش یا همسری دیگر اختیار کرده و یا به او توجهی نمی کند. در بسیاری از موارد این پیشگویان با کسان دیگری در ارتباطند که مراجعین برای دریافت طلسم و دعا به آنان معرفی می شوند و پورسانتی نیز از آن دعا نویس ها دریافت می گردد.

سین. زنی مطلقه است که به خاطر نداشتن هیچ گونه منبع درآمدی، برای گذران زندگی (به گفته خودش) با طی یک دوره نزد فالگیری دیگر، برای همسایه ها و دوستان فالگیری می کند و برحسب تصادف، مرگ یکی از همسایه ها را پیش بینی می کند و همین نکته باعث بالا رفتن تعداد مشتری هایش می شود. به گفته خودش اگر از سر تفنن هم کار کند، روزی بیش از ۵۰ هزار تومان در آمد دارد. با خنده ادامه می دهد: هر چه باشد در آمدش از یک دکتر که بیشتر است! و صحت ادعیش هم زنگهای تلفنی بود که هر دقیقه برای گرفتن نوبت به صدا در می آمد.

با توجه به رواج اینگونه رمالی یا خرافات، در قوانین مدون ما برای رمالی و پیشگویی مجازات تعیین شده است، اما متاسفانه ضمانت اجرایی محکمی برای آن قرار داده نشده است. هرچند به نظر بعضی از حقوقدانان، این موضوع جنبه شخصی داشته و نمی توان به راحتی برای آن مجازات تعیین کرد.

در ماده سوم آیین نامه خلافی بیان شده: “کسانی که رمالی، جفر، تعبیر خواب، کف بینی، افسونگری، جادوگری، جن گیری، فال گیری، پیشگویی، چله نشینی، بخت گشایی و امثال آنها را وسیله معرکه یا دوره گردی قرار داده یا با باز کردن دکان و خانه، اعمال مزبور را پیشه و وسیله کسب و استفاده خود قرار می‌دهند، به مجازات حبس و غرامت محکوم می شوند”. اما پس از مدتی مجازات حبس حذف شده و تنها جریمه پابرجا باقی مانده است.

اما در قانون تشدید مجازات مرتکبین اختلاس و ارتشاء و کلاهبرداری، فالگیری در زمره کلاهبرداری آمده و مطابق قانون مذکور مرتکب به حبس از دو تا ده سال و انفصال ابد از خدمات دولتی و پرداخت جزای نقدی معادل مالی که اخذ کرده است، محکوم می‌شود.

هرچند با تدوین چنین قوانینی نه تنها از تعداد این افراد کاسته نشده، بلکه روز به روز در شکل و چهره جدیدتر نیز بر تعدادشان افزوده می گردد و هنوز آمار مشخصی از تعداد افرادی که توسط پیشگویان مورد کلاهبرداری قرار گرفته اند وجود ندارد. زیرا غیر از مواردی که با هزینه گزاف شخص گمراه گردیده (در موردی در کرج، دختری برای بخت گشایی دو میلیون تومان به شخص رمال داده که به خاطر طولانی شدن مدت و خلف وعده، برای شکایت به دادگاه مراجعه کرده است) در بیشتر موارد که مبلغی نازل از فرد گرفته شده، حتی پس از افشا دروغ بودن ادعای وی، چندان ارزش پیگیری و مراجعه به دادگاه را نداشته و در بسیاری از موارد پس طی مدتی، فرد فراموش می کند که چه حرفهایی به او گفته شده است.

به نظر می رسد تنها راه برای رفع این موضوع فرهنگ سازی است. چون با زندان و جریمه به هیچ عنوان از تعداد اینگونه افراد کاسته نخواهد شد و آنان فقط محتاط تر شده و در انتخاب مشتری خود ملاحظه بیشتری به خرج خواهند داد.

[email protected]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.