دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس :هیچ حمایت مالی از جشنواره بین‌المللی مد و لباس نداشته‌ایم

خبرگزاری فارس: دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس با بیان اینکه هیچ گونه حمایت مالی از جشنواره بین المللی مد و لباس نداشته‌ایم، گفت: فعالیت جشنواره متناسب با مجوز و انتظاری که داشته‌ایم، نبود.

علیرضا حسین‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی باشگاه خبری فارس «توانا»، با بیان اینکه هدف از برگزاری جشنواره بین المللی مد و لباس، ارائه نمادهای ایرانی و اسلامی بود، اظهار داشت: وزارت ارشاد با شرط ترویج فرهنگ اسلامی و ایرانی، اجازه برگزاری جشنواره بین‌المللی مد و لباس را به یک شرکت خصوصی داد.

وی ایجاد فرصت برای بخش خصوصی به منظور فعالیت در عرصه مد و لباس را از ویژگی‌های این جشنواره برشمرد و گفت: باید مطابق تمدن ایرانی و اسلامی به مردم جامعه الگو ارائه دهیم؛ تا بتوانیم اشاعه مد را در جامعه بومی کنیم.
حسین‌زاده ضمن انتقاد از عملکرد مسئولان برگزاری جشنواره بین المللی مد و لباس بیان داشت: فعالیت جشنواره متناسب با مجوز و انتظاری که داشتیم، نبود و مشکلات طی برگزاری جشنواره به برگزار کننده تذکر داده ‌شد.

وی افزود: گویا امکان انجام کار فرهنگی برای مسئولان برگزاری جشنواره وجود نداشت و نمایشگاه بیشتر جنبه تجاری و تبلیغی پیدا کرده بود.

وی در مورد فلسفه برگزاری جشنواره‌های مد و لباس در کشور بیان داشت: فلسفه برگزاری چنین جشنواره‌هایی در این است که طراحان مطابق با فرهنگ اسلامی ایده‌‌های خود را مطرح کنند و از این طریق با تولیدکننده در ارتباط باشند؛ سپس ایده طراحان وارد بازار مصرف شود.

دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس تاکید کرد: نمایشگاهی که نتواند چنین اثری داشته باشد، موفق نخواهد بود.
وی در خصوص عدم نمایش زنده مد و لباس در این جشنواره گفت: زمانی که وضعیت جشنواره بین المللی مد و لباس موردبررسی قرار گرفت و مشخص شد که منطبق با جهت‌گیری‌های مد نظر ما نیست، از اجرای نمایش زنده صرف نظر کردیم.

حسین‌زاده با بیان این مطلب که مجوز برپایی جشنواره صرفاً برای مد، آن هم در قالب فرهنگ اسلامی ایرانی داده شده بود، اظهار داشت: از آنجا که کیف و کفش را نیز جزو مد می‌دانستیم، در این جشنواره علاوه بر ارائه مدهای مختلف لباس، کیف و کفش نیز به نمایش گذاشته شد؛ این در حالی است که مسئولان برگزاری جشنواره مجوزی برای ارائه لوازم بهداشتی، آرایشی و زیور آلات نداشتند.

وی تصریح کرد: مسئولیت نمایشگاه به بخش خصوصی داده شد؛ تا بتوانیم علاوه بر ظرفیت بخش دولتی از ظرفیت بخش خصوصی هم استفاده کنیم؛ در واقع تلاش کردیم ارگان خصوصی را از ورود به این حوزه محروم نکنیم؛ تا از این طریق از انگیزه‌های نهادهای مردمی در بخش خصوصی نیز حمایت شود.

دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس علت حضور نیافتن کشورهای خارجی در این جشنواره را عدم برنامه‌ریزی صحیح و اطلاع‌رسانی به موقع دانست.

وی با اشاره به حمایت وزارت ارشاد از طراحان چادر عنوان کرد: اگر ایده‌ طراحان چادر منطبق با هنرهای ایرانی و اسلامی باشد، با ثبت ایده به نام طراح و حمایت صدا و سیما، آن طرح قیمت‌گذاری و خریداری می شود و سپس برای تولید و تبلیغ مورد حمایت قرار می‌گیرد.

حسین‌زاده در خصوص برگزاری جشنواره مد و لباس در سال آینده گفت: از آنجا که نمایشگاه صنایع نساجی و صنعت کیف و کفش با مد ارتباط دارد، از برگزارکنندگان این نمایشگاه درخواست کردیم که منطبق با قانون ساماندهی مد و لباس، برای مد نیز برنامه‌ریزی کنند؛ تا در سال آینده این دو نمایشگاه با هم برگزار شوند.

وی به دلیل عدم اشاعه فرهنگ ایرانی و اسلامی در جشنواره بین المللی مد و لباس از مردم عذرخواهی کرد.
دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس گفت: منظور از حمایت وزارت ارشاد از نمایشگاه‌های مد و لباس این است که وزارت ارشاد از سازمان‌ها و ارگان‌های دیگر درخواست می کند که از جشنواره‌هایی از این دست حمایت کنند؛ که ما این کار را برای جشنواره «زنان سرزمین من» و جشنواره بین المللی «مد و لباس» انجام دادیم و حمایت مالی از جشنواره مد و لباس نداشته‌ایم.

حسین زاده همچنین در پایان به مسئولان «جشنواره زنان سرزمین من» توصیه کرد که به یک مؤسسه فرهنگی و هنری تبدیل شوند تا از این طریق بتوانند از تمامی مزایای این مؤسسه بهره‌مند شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.