زایمان در کشورهای فقیر ۳۰۰ برابر خطرناک‌تر از کشورهای ثروتمند است

خبرگزاری فارس: صندوق کودکان سازمان ملل متحد اعلام کرد احتمال مرگ زنانی که در کشورهای فقیر زندگی می‌کنند در اثر بارداری یا زایمان ۳۰۰ برابر بیش‌تر از زنانی است که در کشورهای ثروتمند زندگی می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری فارس، این سازمان در گزارشی که در ژوهانسبورگ پایتخت آفریقای جنوبی منتشر کرده آورد: “تفاوت میان کشورهای صنعتی و در حال توسعه در زمینه میزان مرگ و میر مادران تقریباً بیش از هر تفاوت دیگری است و در هر زمینه دیگری اینگونه نابرابری در میزان مرگ و میز دیده نمی‌شود.”

این سازمان در گزارش سالانه خود امسال متمرکز بر بهداشت مادران و نوزادان بوده است و بر این اساس اعلام کرده که خطر مرگ یک زن در اثر بارداری یا زایمان در نیجر یک نفر در هر ۷ نفر است که این میزان در ایسلند ۱ نفر در ۴۷ هزار و ۶۰۰ نفر است.

بر اساس این گزارش روزانه به طور میانگین ۱۵۰۰ زن در اثر بارداری یا زایمان جان خود را از دست می‌دهند که برابر حدود نیم میلیون نفر در سال است که ۹۵ درصد آن‌ها در آفریقا یا آسیا زندگی می‌کنند. هند به تنهایی ۲۲ درصد از کل این آمار را به خود اختصاص می دهد.

یک چهارم این زنان در اثر خونریزی بعد از زایمان، ۱۵ درصد در اثر عفونت، ۱۳ درصد در اثر پیچیدگی‌های هنگام زایمان، ۱۲ درصد در اثر غش آبستنی و ۸ درصد در اثر انسداد جان خود را از دست داده‌اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه مرگ و میر مادران همچنین بر تلفات نوزاردان هم به ویژه زمانی که نوزاد در ۲۸ روز بسیار خطرناک ابتدای عمرش هست تأثیر می‌گذارد. نوزادانی که مادرشان طی ۶ هفته اول تولد مرده است بسیار بیش‌تر قبل از دومین جشن تولدشان فوت کرده‌اند.

یونیسف اعلام کرده که حدود ۸۰ درصد مرگ و میرهای مادران اگر دسترسی به بهداشت اولیه و مراقبت‌های اساسی موجود باشد قابل پیشگیری است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.