منتظر اجرای حکم های بعدی و بازداشت های مستمر زنان باشید

کانون زنان ایرانی-فریده غائب: اجرای حکم زندان برای عالیه اقدام دوست نخستین حکم قطعی شده برای یکی از فعالان زن در پرونده ۲۲خرداد ‏میدان هفت تیر تهران است.‏ نسرین ستوده یکی از وکلای عالیه اقدام دوست است که نسبت به شیوه زندانی کردن موکلش اعتراض دارد و آن را غیر قانونی می داند. اجرای حکم سه سال زندان برای «عالیه اقدام دوست» به جرم شرکت در تجمع قانونی و مسالمت آمیز ۲۲ خرداد سال ۱۳۸۵ در میدان هفت تیر، و روانه کردن او به زندان اوین، خبر تکان دهنده ای بود؛ چرا که طبق اصل ۲۷ قانون اساسی تجمعات آرام و مسالمت آمیز، قانونی اعلام شده است و صدور حکم ۳ سال حبس تعزیری برای عالیه اقدام دوست که تنها و تنها در این تجمع حضور داشته است، اساسا فاقد وجاهت قانونی است، چه برسد به آن که چنین شتابزده مورد اجرا قرار بگیرد. نسرین ستوده درباره پرونده عالیه اقدام دوست و نگرانی هایش برای سایر فعالان جنبش زنان می گوید:

عالیه اقدام دوست به چه جرمی به سه سال حبس قطعی محکوم شده است؟

عالیه اقدام دوست به دلیل شرکت در تجمع اعتراض آمیز زنان در ۲۲ خرداد در میدان هفت تیر بازداشت شد در حالی که بر اساس اصل ۲۷ قانون اساسی شرکت در اجتماعات قانونی و آزاد است و عالیه بر اساس حق قانونی خود در این تجمع شرکت کرده بود اما متاسفانه به جرم اقدام علیه امنیت ملی از ‏طریق اخلال در نظم عمومی و تبانی و اجتماع به سه سال و چهار ماه حبس و ده ضربه شلاق محکوم شد. هرچند با اعتراض وکلای این پرونده یعنی شیرین عبادی ، نسیم غنوی ، لیلا علی کرمی و بنده این پرونده به شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر رفت و در آنجا بخشی از مجازات ها و شلاق حذف شد که نهایتا به سه سال حبس قطعی محکوم شد.

چند روز پیش عالیه اقدام دوست را تحت الحفظ به شعبه اجرای احکام منتقل کردند. گفته می شود بدون اطلاع قبلی با وکلا، اقدام دوست را به زندان منتقل کرده اند، آیا این شیوه بازداشت قانونی است؟

بر اساس قانون ابتدا هر حکمی باید به وکلای پرونده ابلاغ شود وگرنه قابلیت اجرایی ندارد . در پرونده عالیه اقدام دوست گفته می شود حکم ابلاغ شده، اما چگونه است که این حکم به دست هیچ یک از وکلا نرسیده مگر اینکه به دفتر خانم عبادی این حکم را ارسال کرده باشند که باید منتظر شد تا خانم عبادی از سفر بازگردند. در غیر این صورت قبل از ابلاغ حکم به وکلا، ماموران برای اجرای حکم به منزل اقدام دوست مراجعه و او را بازداشت و روانه زندان کردند. اگر اینطور باشد ما نسبت به این شیوه غیر قانونی اعتراض داریم.

پی گیری هایتان تا کنون به کجا رسیده است؟

منتظریم ببینیم ایا حکم به دست خانم عبادی رسیده است یا نه. و قطعا این پرونده را پیگیری می کنیم.

خانم ستوده ! در حال حاضر بسیاری از پرونده های زنان فعال در جنبش زنان ایران در دادگاه های تجدید نظر باز است که موجب نگرانی آنها شده است. چقدر از این نگرانی ها به جاست؟

اجرای حکم عالیه اقدام دوست نا منتظره بود و به نظرم اولین اقدام در به اجرا گذراندن احکام صادره علیه جنبش زنان در ایران به شمار می آید. این درحالی است که فعالان جنبش زنان، به دفعات از برخوردهای غیرقانونی و خشونت آمیز نیروهای انتظامی به دادگاه شکایت برده اند ولی حتا در یک مورد، دستگاه های قضایی مملکت ما، نسبت به شکایت های فعالان مدنی، توجهی نشان نداده و هیچ یک از ماموران خاطی را به پای میز محکمه نخوانده است.

بسیاری از پرونده های این فعالان جنبش زنان هم اکنون در دادگاه تجدید نظر است که پس از صدور حکم و قبل از ابلاغ حکم به متهم می تواند به طور غیر قانونی اجرا شود .بدین ترتیب بسیاری از فعالان در معرض اجرای حکم و بازداشت های مستمر قرار خواهند گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.