لغو مراسم زنان اکنون توسط پلیس

کانون زنان ایرانی

فریده غائب

پلیس و لباس شخصی ها از برگزاری نشست “زنان اکنون” جلوگیری کردند و به مجوزی که مسئولان برگزاری مراسم در دست داشتند توجهی نشان ندادند و روی در ورودی سالن برگزاری مراسم نوشتند: ” این برنامه مجوز ندارد”.

امروز همزمان با روز جهانی زن قرار بود کمیته آموزش و پژوهش کمیسیون حقوق بشر کانون وکلای دادگستری مرکز ، نشستی تحت عنوان ” زنان اکنون” در سالن آمفی تئاتر پارک ورشو برگزار کنند و به پاس قدردانی از تلاش های یک سال اخیر زنان برای رفع نابرابری ها از آنان با کیک و شیرینی پذیرایی کنند ؛ اما مداخله پلیس نه تنها کیکی را نصیب این زنان نکرد که حتی آنها از ورود به داخل پارک نیز ممنوع شدند و تا ساعتی پس از لغو مراسم هم لباس شخصی ها آنها را تعقیب کردند.

محمد مصطفایی یکی از وکلایی که در گرفتن مجوز برای برگزاری مراسم حضور داشته؛ می گوید:”
هیچ مانعی برای برگزای این نشست نبود. بدون هیچ دلیل قانع کننده ای از طرف مسئول تالار ورشو اعلام شد که نشست کنسل شده است. با مسئولان شهرداری صحبت کردم ولی به نتیج مثبتی نرسیدم. حتی آقای ارزنی سخنگوی شهرداری نیز اعلام کرد که نمی تواند کاری برای برگزای نشست انجام دهد. ”

حضور پلیس مقابل پارک و تالار ورشو و نیز ون ها و خودرو های سبز رنگ پلیس در خیابان ویلا به حدی پررنگ بود که عده ای از وکلا با تعجب اشاره می کردند که مگر این جلسه بررسی حقوقی مسائل زنان نیست؟ زنی نام سخنرانان این مراسم را که روی کاغذ نوشته دوباره مرور می کند تا ببیند آیا این برنامه مشکلی دارد و یکی از مسئولان برگزاری مراسم هم تاکید می کند که اصلا قرار نبود در این مراسم بحث سیاسی شود این جلسه صرفا جلسه ای تخصصی برای حقوق دانان بود.

پلیس بیشتر از چند دقیقه به حاضران مقابل پارک اجازه ایستادن نمی دهد و آنها را نه تنها متفرق می کند که تا سر خیابان ویلا و حتی خانه هنر مندان به تعقیب و به قول خودشان به مشایعت آنها می پردازد.در همراهی نیروهای لباس شخصی عکس برداری زنان ممنوع بود اما لباس شخصی ها به راحتی از جمعیت فیلمبرداری می کردند و از تک تک حاضران عکس می گرفتند.

یکی از حاضران در جمع این زنان می گوید:” برای خوردن نهار عده ای از ما به خانه هنرمندان رفتیم اما آنجا هم نیروهای لباس شخصی اجازه حضور ندادند و همه را متفرق کردند.”

در این نشست حقوقدانان و وکلای دادگستری از جمله بهشید ارفع نیا عضو هیات مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز و وکیل دادگستری، رزا قراچورلو استاد دانشگاه و وکیل دادگستری، زهره ارزنی وکیل دادگستری، شهیندخت مولاوردی، نسرین ستوده و شادی صدر وکلای پایه یک دادگستری دعوت شده و قرار بود پس از سخنرانی به سئوالات حقوقی شرکت کنندگان پاسخ دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.