رفعت بیات اعلام کاندیداتوری کرد

ایونا: رفعت بیات فعال سیاسی ائتلاف زنان اصولگرا با اعلام اینکه خود نیز کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری خواهد شد خواستار تلاش متفکران و فعالان سیاسی اعم از زن و مرد برای تغییر دیدگاه شورای نگهبان در تعریف رجل سیاسی در قانون اساسی شد .

به گزارش سرویس سیاسی خبرگزاری زنان ایران “ایونا” ، بیات با بیان اینکه تفسیر کنونی شورای نگهبان از این واژه مطابق با دیدگاه مجلس خبرگان قانون اساسی نیست، گفت: به نظر می رسد اگر این بار کاندیداهای زن با تفسیر معمول شورای نگهبان مورد تایید قرار نگیرند ، بخش زیادی از آرای زنان در انتخابات از دست خواهد رفت و این با رویکرد افزایش مشارکت حداکثری کشور مخالف است .

وی ادامه داد: عدم تعیین کاندیداهای زن در انتخابات در عرصه بین المللی نیز برای کشور مناسب نیست .

این عضو ائتلاف زنان اصولگرا تاکید کرد که در انتخابات قطعا ثبت نام خواهد کرد و ائتلاف زنان نیز خواستار افزایش تعداد کاندیداهای زن در انتخابات پیش رو است .

این فعال سیاسی اصولگرا همچنین معتقد است اگر محسن رضایی کاندیدای انتخابات شود ، بخش اعظم اصولگرایان از بلاتکلیفی در خواهند آمد و این کاندیدا به احتمال زیاد به همراه یکی از کاندیداهای اصلاح طلب به دوره دوم انتخابات ریاست جمهوری دهم راه خواهد یافت .

رفعت بیات دبیر اجرایی نیروهای مستقل انقلاب اسلامی در گفتگو با خبرنگاران ، در تشریح فضای انتخابات دوره دهم ریاست جمهوری ، به احتمال ورود محسن رضایی دبیر کنونی مجمع تشخیص مصلحت نظام به عرصه انتخابات اشاره کرد و گفت : اگر وی در ورود به عرصه جدی باشد و فرآیند اجرایی حضور خود را در عرصه به صورت موثر و منسجم مدیریت کند به احتمال زیاد با یکی از کاندیداهای جناح اصلاح طلب به دوره دوم راه خواهد یافت .

نماینده مردم زنجان در مجلس هفتم ، اعلام شفاف مواضع رضایی نسبت به همه امور کشور ، همچنین نحوه ورود و تعدد کاندیداهای جناح اصلاح طلب را از دیگر شرایط تاثیر گذار در موفقیت رضایی در انتخابات آتی خواند و تاکید کرد: عامل دیگر مهم در انتخاب رضایی آن است که اصولگرایان جناحی و غیر جناحی ورود یک اصولگرای مستقل را چگونه و با چه مناسبات و شرایطی تبیین کنند .

وی اصولگرایان غیر جناحی را اصولگرایانی تعریف کرد که در تصمیمات خود بدون توجه به “عرصه قدرت” و به صورت مستقل تصمیم می گیرند.

رفعت بیات همچنین تاکید کرد : اگر کاندیداهای اصولگرای دیگری نیز وارد عرصه انتخابات شوند ، نتیجه متفاوت خواهد بود.

این فعال سیاسی درباره موفقیت احتمالی کاندیداهایی با شعار دولت ائتلافی در انتخابات آتی گفت: اگر فردی که شعار دولت ائتلافی می دهد بدون آنکه برنامه ای ارائه کرده باشد صرفا بخواهد از جناح ها و تفکرات مختلف و پراکنده همراهان خود را انتخاب کند ، موفق نخواهد شد چرا که تغییرات زیاد در دولت فعلی هم نتیجه چنین تفکری بود

وی توضیح داد: از آنجا که مشکلات کشور را ناشی از سوءمدیریت بر منابع انسانی داند ، معتقد است اگر کاندیدای دوره دهم ریاست جمهوری برنامه دولت خود را تشریح کند و همزمان اعلام نماید که برای برخورداری کشور از مدیریت عالی و توانمندی و تجربه ، نگرش جناحی را کنار خواهد گذاشت این روش قابل بررسی و تامل است

نماینده مجلس در دوره هفتم با ابراز تاسف از اینکه تاکنون این شیوه مدیریت در کشور حاکم نشده است و مدیریت ها صرفا بر اساس دیدگاههای جناحی و تعاملات پشت پرده سیاسی دیده است ، خاطرنشان ساخت : ائتلافی که در نهایت منجر به سهم خواهی جناحها و افراد شود ، رئیس جمهور را گرفتار خواهد کرد .

دبیر اجرایی نیروهای مستقل انقلاب اسلامی درباره آرایش آرا در انتخابات ۲۲ خرداد نیز ابراز عقیده کرد : ورود میر حسین موسوی به صحنه انتخابات معادلات جناح دوم خرداد و همین طور بخشی از اصولگرایان مستقل را عوض کرد .

وی با بیان اینکه بسیاری از نیروهای نسل اول انقلاب موسوی را ارزشمدار و انقلابی می دانند گفت: با این حال سئوالاتی در ذهن نیروهای مستقل درباره مواضع وی دربرابر زایش تشکلهایی چون مشارکت و رویدادهای دوران هفتم و هشتم ریاست جمهوری ، همچنین رویکرد اقتصادی میر حسین باقی است که باید شفاف شود .

بیات معتقد است : اگر کاندیدای دیگری از اصولگرایان از جمعه محسن رضایی وارد عرصه انتخابات نشود و در نتیجه رای بخشی از اصولگرایان و نیروهای مستقل بلاتکلیف بماند ، یکی از کاندیداهای جناح مقابل به همراه احمدی نژاد به مرحله دوم انتخابات راه خواهد یافت که در این میان شانس کروبی و میر حسین تقریبا برابر است .

وی در عین حال افزایش رویکرد نیروهای مستقل به موسوی و افزایش رای وی را در انتخابات، به شفاف شدن برنامه های اقتصادی وی موکول دانست .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.