ستوده: حتی از ورود همسر ناهید کشاورز به دادگاه ممانعت شد

چهارشنبه گذشته ۲۶ فروردین ماه، جلسه رسیدگی به اتهامات ناهید کشاورز از فعالان جنبش زنان ایران برگزار شد. خانم کشاورز در ۱۳ اسفند ۱۳۸۵ به همراه ۳۲ تن دیگر از فعالان جنبش زنان بازداشت شده بود که پس از مدتی آزاد شد ولی به پرونده او تا روز چهارشنبه رسیدگی نشد.نسرین ستوده، وکیل مدافع خانم کشاورز، در گفت‌وگو با رادیو فردا در مورد روند پرونده موکلش توضیح می‌دهد.

خانم ستوده، در جلسه دادگاه چه اتهاماتی متوجه ناهید کشاورز بود؟

دنسرین ستوده: روز چهارشنبه، جلسه رسیدگی به دو اتهام خانم کشاورز تشکیل شد. اتهام اول شرکت در تجمع مقابل دادگاه انقلاب و اتهام دوم مربوط به زمانی است که در فرودین ماه سال ۱۳۸۶ او را در پارک در حال جمع‌آوری امضا بازداشت کردند.بنابراین هر دو اتهام خانم کشاورز، اقدام علیه امنیت کشور؛ اولی از طریق اجتماع و تبانی در مقابل دادگاه انقلاب و دومی به عنوان تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی مطرح شده است.روند دادگاه به چه صورت بود؟دادگاه وقت کافی برای دفاع از موکل را در اختیار وکلای پرونده یعنی من و خانم نسیم غنوی قرار نداد، اما در زمان بسیار محدودی که در اختیار داشتیم دفاعیات خودمان را ارائه دادیم. شما گفتید که اتهام اول خانم ناهید کشاورز به خاطر شرکت در تجمع مقابل دادگاه انقلاب بوده است.

این دادگاه به چه منظوری برگزار شده بود ؟

ناهید کشاورز در روز ۱۳ اسفند سال ۸۵، برای شرکت در دادگاه پنج تن از فعالان حقوق زنان از جمله خانم‌ها پروین اردلان، نوشین احمدی، شهلا انتصاری و فریبا داوودی مهاجر به دادگاه انقلاب مراجعه کرده بود که مانع ورود او و سایرین شده بودند.آیا دادگاه خانم ناهید کشاورز به صورت علنی برگزار شد؟غیر علنی بودن دادگاه نه از سوی رئیس دادگاه اعلام شد و نه در صورت جلسه ذکر شد. بنابراین اصل براین است که این جلسه علنی برگزار شده، اما حتی از ورود همسر خانم کشاورز هم ممانعت به عمل آمد.آیا در قوانین ایران، جمع‌‌آوری امضا برای طرح یک نامه با مقامات عالی کشور جرم به حساب می‌آید؟در احکام و همچنین حکم‌هایی که از طرف دادگاه انقلاب صادر شده، به صراحت اعلام شده که جمع‌آوری امضا جرم نیست.من با ارائه این احکام، از دادگاه درخواست کردم بابت هر دو اتهام موکلم اعلام برائت کند و امیدورام دادگاه با دقت و بی‌طرفی کامل به این پرونده رسیدگی کرده و حکم برائت موکلم را صادر کند.

منبع :رادیو فردا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.