زهرا شجاعی مطرح کرد: میشل اوباما، رهنورد آمریکا

جمهوریت- احسان مازندرانی: زهرا شجاعی مشاور رییس جمهور و رییس دفتر امور زنان نهاد ریاست جمهوری در دوران اصلاحات بود. گفتگو با شجاعی حول محور زنان و حضور آنها در عرصه سیاسی انجام شد. شجاعی با انتقاد از برخی تعبیرها که دکتر زهرا رهنورد را میشل اوبامای ایران لقب می دهند، گفت: من می خواهم بگویم میشل اوباما، زهرا رهنورد آمریکا است.

خانم شجاعی! چرا زنان ایران علیرغم تلاش هایی که در عرصه مدنی و اجتماعی انجام می دهند هنوز نتوانسته اند به جایگاه اصلی خود در جامعه برسند و روز به روز هم در حال دور شدن از آن هستند؟

به نظرم ما نیازمند شکستن برخی انگاره های غلط ذهنی که هیچ پایه و اساسی در بینش اعتقادی ما ندارد، هستیم. شما اگر به تاریخ نگاهی بیندازید در چهره های فراز مکتب و اسوه های خودمان شاهد همراهی و مشارکت زنان برگزیده و برجسته ای هستیم که در کنار بزرگان تاریخ به ایفای نقش پرداخته اند.

نکته ای که کم کم در حال تبدیل شدن به آرزویی دیرینه برای زنان ایرانی است، حضور در انتخابات ریاست جمهوری است. به نظرتان این آرزو چگونه باید تبدیل به حقیقت شود؟

به نظرم بازتعریف یا بهتر بگویم تعریف دقیق و علمی از واژه رجل سیاسی را در اظهارات اخیر سخنگوی محترم شورای نگهبان مشاهده کردیم.

اما این بازتعریف منجر به تغییری در وضعیت زنان نشد.

بله! اما ایشن با ذکر این مسئله که منعی برای حضور خانم ها در انتخابات ریاست جمهوری نیست، در واقع رجل سیاسی را به همان شخصیت سیاسی معنا کردند.

شما می فرمایید اظهارات سخنگوی شورای نگهبان مسئله حضور زنان در رقابت ریاست جمهوری را حل کرد؟

نه! خوب تفسیر این اصل از قانونی به تنهایی کافی نیست بلکه ظهور، بروز و حضور موثر بانوانی که از مصادیق بارز رجل سیاسی و مذهبی باشند خود کمک به شسکتن تابوهای غلط و حذف انگاره های ناردستی است که در ذهن جامعه به وجود آمده است.

پس از حضور مهندس میرحسین موسوی در عرصه انتخابات ریاست جمهوری جمهوری دهم، ایشان یک سنت شکنی کردند. برای اولین بار در تاریخ جمهوری اسلامی همسر یک کاندیدا، در عرصه عمومی حاضر می شود، سخنرانی می کند و حتی در برخی اظهار نظرها پیشگام تر از مهندس موسوی هستند. نظر شما درباره این اتفاق نو در تاریخ سیاسی ایران چیست؟

به نظر من اگر آقای موسوی چهار سال پیش هم کاندیدا می شدند همین اتفاق می افتاد.

چرا؟

چون شخصیت خانم رهنورد چیزی نیست که تازه برای جامعه ما شناخته شده باشد.

مگر سابقه ایشان به چه زمانی برمی گردد؟

خوب نسل اول انقلاب وروشنفکران جامعه ما با شخصیت خانم رهنورد به زنام “زینب بروجردی” زودتر از مهندس موسوی آشنا شد. ایشان نوشته ها و آثار هنری فراوانی داشته و دارند.

خانم شجاعی! برخی از لقب “میشل اوبامای ایران” برای خانم رهنورد استفاده می کنند. شما با آن موفق هستید؟

نخیر! من می خواهم بگویم میشل اوباما، زهرا رهنورد آمریکا است! بنابراین بهتر است الگوهای جامعه خود را مستقل و بدون وام گرفتن از مدل های خارجی مطرح کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.