دختران نباید ورزش کنند/ خبری از ورزش زنان در میان شعارها نبود

شیرزنان – محمدرضا کاظمی: این همان باوری ست که در اغلب خانواده‌های ایرانی وجود دارد . همان باوری که دختران را به خاطر دختر بودن از خیلی مسائل و فعالیت‌ها باز می‌دارد و باید توجه داشت مسئولی که امروز در مسائل کلان جامعه تصمیم می‌گیرد کودک دیروز همان خانواده‌ای‌ست که دختر را به جرم دختر بودن از ورزش کردن منع کرده است. متاسفانه در میان کاندیداهای ریاست جمهوری به غیر از میرحسین موسوی ، کاندیدای دیگری به بحث ورزش بانوان نپرداخته است در حالی که وضعیت ورزش بانوان در ایران وضعیت بغرنجی است.

سالهاست نیم دیگر جامعه خواستار بهبود حقوق خویش هستند اما در زمینه‌ی ورزش بانوان انگار مطالبات کمتر است . در ایران حدود سیزده درصد زنان ورزش می‌کنند . جالب است در میان مردان این رقم به هشتاد و هفت درصد می‌رسد . می‌خواهم بپرسم چرا زنان خود تمایل به ورزش کردن نشان نمی‌دهند تا امروز صدایشان بلندگویی باشد برای نامزدهای ریاست جمهوری که به جز یکی چرا دیگران به آنها نپرداخته‌اند .

همیشه زنان ورزشکار از کمبود اماکن ورزشی می‌نالند ، از کمبود بودجه گله دارند . از بی‌نظمی‌های موجود در این حوزه سخن ‌می‌رانند . اما شاید چون صدایشان کم‌ آواست به گوش مقامات نمی‌رسد . جالب است بدانیم درصد زنانی که مطالبات سیاسی دارند از زنان ورزشکار بیشتر است .

اما چرا زنان کمتر تمایل به ورزش کردن از خود نشان می‌دهند ؟ ۱.عدم آگاهی زنان از اهمیت ورزش به عنوان یک ابزار فرهنگی ٰ، اجتماعی و بهداشتی در ساختار جامعه ۲.عدم تناسب میان رشد جمعیت و توسعه‌ی فضاهای ورزشی برای زنان ۳.محدودیت‌های اجتماعی و خانوادگی که از آداب و رسوم غلط سرچشمه می‌گیرد . ۴.تفکر غالب در اولویت بودن ورزش مردان ۵.درگیری اکثریت زنان با مسائل روزمره‌ی زندگی به عنوان یک عامل وقت‌گیر به ویژه برای زنان شاغل ۶.بی‌توجهی رسانه‌های جمعی به اشائه‌ی فرهنگ ورزش برای زنان ۷.کمبود نیروی انسانی مجرب برای هدایت زنان به سمت فعالیت‌های ورزشی

فکر می‌کنید با توجه به دلایلی که مطرح شد از رئیس‌جمهور آینده و مسئولین سازمان ورزش آینده چه انتظاری می‌توان داشت ؟ قبل از این که از رئیس‌جمهور آینده توقع داشته باشیم برای زنان خرق عادت کنند ، زنان خود باید خرق عادت کنند . اگر تعداد زنان ورزشکار افزایش پیدا کند به طور قطع و یقین به خود اجازه نخواهد داد تا در برنامه‌های خود به ورزش بانوان نپردازد. ورزش بانوان نیازمند یک جنبش همگانی‌ست . جنبشی که از خود زنان آغاز شود .

بارها و بارها اخبار ورزش بانوان در خبرهای ورزشی نیمروزی شبکه‌ی سوم سیمای جمهوری اسلامی ایران به دلیل پخش زنده‌ی مسابقات ورزشی قطع شده است . ( آخرین بار بین ایران و کره‌ی شمالی ) اما به اندازه‌ی سه تا پنج برابر زمان پخش اخبار بانوان پیامهای بازرگانی پخش کرده‌اند . چه کسی اعتراض کرده است ؟ چه کسی گله کرده است ؟ بهتر بگویم به کدام بخش از جامعه‌ی ایران برخورده است ؟ باور می‌گوید دختر نباید ورزش کند ، علم می‌گوید دختران بیش از پسران باید ورزش کنند . تو دختر ایرانی ، زن خانه‌دار ، همسر باردار … تو چه می‌گویی و چه می‌کنی ؟ اگر شما هم ورزش کنید مسئولین ناچارند بیاندیشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.