روایتی بحث‌انگیز از نابرابری‌های موجود بین زنان و مردان سوئدی

ترجمه: آیدین فرنگی

هرگاه سخن از برابری زن و مرد به میان بیاید، سوئد جزو کشورهایی است که نام‌شان سریع به ذهن متبادر می‌شود؛ اما به تازگی انتشار کتاب Bitterfittan نوشته «ماریا سولند» تردیدهایی را در اینباره ایجاد کرده است.

اگرچه سوئد، هم از نظر نظامنامه‌های قانونی و هم از لحاظ سطح شعور جمعی حتی در بسیاری از کشورهای اروپایی به عنوان الگو شناخته می‌شود، کتاب این روزنامه‌نگار ۳۴ ساله نشان می‌دهد برابری زن و مرد در سوئد نیز به طور کامل تحقق نیافته. نویسنده با تشریح مشکلاتش به عنوان یک مادر شاغل، با نقد شرایط موجود در سوئد باعث مطرح شدن بحث‌های بسیاری در مطبوعات و محافل اجتماعی شده. نمایشنامه‌ای را هم بر اساس متن کتاب فوق تنظیم کرده‌اند که در حال تمرین برای اجرای صحنه‌ای است: دکور ساده‌ای با غلبه رنگ سیاه. «سارا» روی مبل چرمی تک نفره‌ای نشسته و با چهره‌ای غمگین و لحنی رنجور دیدگاه‌های فلسفی‌ای را درباره زندگی مطرح کرده و گاه ترانه‌هایی را زیر لب زمزمه می‌کند؛ ترانه‌هایی که نشانگر ناامیدی و دلخوری‌اش هستند. سارا عصبانی است؛ چراکه همسرش به دلیل سفرهای شغلی، مدام به کشورهای خارجی می‌رود و او مجبور می‌شود با پسر کوچک‌شان در خانه تنها بماند. سارا ناراحت است؛ چراکه دیدگاه‌های مطرح درباره برابری و زن و مرد و نظامنامه‌های قانونی موجود، در زندگی واقعی‌اش بازتابی پیدا نکرده‌اند.

سوئد جزو کشورهایی است که برابری زن و مرد را در بسیاری از عرصه‌ها تامین کرده، اما نویسنده کتاب بحث انگیز Bitterfittan با طرح این مساله که در مقوله تقسیم کار مدام بین زنان و مردان سوئدی اختلاف نظر پیش می‌آید، تاکید دارد: «اگرچه وقتی از بیرون به کشورهای اسکاندیناوی نگاه شود به نظر خواهد رسید در این کشورها زنان و مردان تفاوتی با یکدیگر ندارند، حتی در سوئد هم دیدگاه مردسالار نحوه تقسیم وظایف روزانه را تحت تاثیر قرار می‌دهد. مثلا زنان علاوه بر اینکه نصف روز را در سر کار حاضر می‌شوند،‌ انجام بخش مهمی از کارهای منزل را نیز بر عهده می‌گیرند. موقع بیماری بچه‌ها هم این زن‌ها هستند که با ماندن در خانه به مراقبت از کودکان می‌پردازند. در واقع ۸۰درصد مرخصی‌های پیش‌بینی شده برای انجام وظایف والدینی توسط مادران سوئدی گرفته می‌شود.»

کتاب Bitterfittan روایت تجربه‌ها و دشواری‌های مادر شاغلی است که اکنون موفق شده زندگی برابری را به معنای کامل کلمه با همسرش به وجود بیاورد.

منبع: ۱۴ می ۲۰۰۹/ DW.TURKISH

نوشته: اگنس بوهریگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.