۴/۸ درصد نان‌‏آوران خانواده را زنان سرپرست خانوار تشکیل می‌‏دهند

دبیر شورای فرهنگی اجتماعی زنان, گفت: ۶۰ درصد خانوارها دارای یک نفر, ۲۰ درصد ۲ نفر, ۷ درصد ۳ نفر درآمدآور هستند و ۴/۸ درصد نان‌‏آوران خانواده را زنان سرپرست خانوار تشکیل می‌‏دهند.

به گزارش خبرنگار ایلنا, بتول محتشمی, دبیر شورای فرهنگی اجتماعی زنان, در کنفرانس منشور حقوق و مسوولیت‌‏های زنان در جمهوری اسلامی, گفت: زنان همیشه دستخوش بی‌‏مهری‌‏های تفکرات مختلف شده‌‏اند و معتقدان به ضعیفه بودن زن, به فکر محدود کردن, به انقیاد کشیدن و انکار تحولات اجتماعی و فرهنگی توسط زنان بوده و عده‌‏ای نیز با ظریفه دانستن زن در فکر آزادی‌‏های بی‌‏حد و حصر برای آنان بوده؛ تحت تاثیر تفکرات اومانیسم و لیبرالیسم قرار دارند.

وی افزود: منشور حقوق و مسوولیت‌‏های زنان از دیدگاه مترقی حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبری نسبت به زنان، بر اساس موازین دینی و شرعی با نگاهی اعتدال‌‏گرا و همه‌‏جانبه تدوین شده است.

محتشمی خاطرنشان کرد: ۳۱ درصد زنان سرپرست خانوار بیش از ۶۵ سال, ۱۱ درصد بین ۶۰ تا ۶۵ سال, ۹ درصد بین ۵۰ تا ۵۹ سال و سن ۵۰ درصد آنها کمتر از ۵۰ سال است.

دبیر شورای فرهنگی اجتماعی زنان, تصریح کرد: ۳۴ درصد زنان سرپرست خانوار دارای سواد ابتدایی و متوسط, ۳ درصد تحصیلات عالیه و ۶۶ درصد بی‌‏سواد هستند و این در حالی‌‏است که تنها ۶/۱ درصد آنها شاغل بود و ۶/۵ درصد تحت پوشش بیمه‌‏های اجتماعی و بهزیستی قرار دارند.

وی، با تاکید بر شعار دولت جدید پیرامون رفع فقر و محرومیت از جامعه، خواستار توجه جدی به وضعیت زنان روستایی که طبق آمار ۳۰ هزار نفر را تشکیل می‌‏دهند شد و گفت: در حالی‌‏که یک‌‏چهارم تولید ناخالص ملی از درآمدهای کشاورزی است, اما زنان کشاورز که در تولید ناخالص ملی سهم بسزایی دارند؛ در برنامه‌‏ریزی‌‏ها و در آمار به حساب نمی‌‏آیند و فقط ۸/۱۲ درصد زنان کشور شاغل محسوب می‌‏شوند.

محتشمی در پایان، در خصوص منشور حقوق و مسوولیت‌‏های زنان در نظام اسلامی، یادآور شد: منشور سال گذشته در شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب شده و اجرایی کردن مصوبات این شورا، منوط به همت و تلاش دولت و مجلس است تا طرح‌‏ها و لوایحی براساس آنها تصویب شود؛ اما با توجه به اسناد موجود در شورای فرهنگی- اجتماعی زنان, دستگاه‌‏ها دغدغه اجرایی شدن منشور حقوق و مسوولیت‌‏های زنان را ندارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.