۴/۸ درصد نان‌‏آوران خانواده را زنان سرپرست خانوار تشکیل می‌‏دهند

دبیر شورای فرهنگی اجتماعی زنان, گفت: ۶۰ درصد خانوارها دارای یک نفر, ۲۰ درصد ۲ نفر, ۷ درصد ۳ نفر درآمدآور هستند و ۴/۸ درصد نان‌‏آوران خانواده را زنان سرپرست خانوار تشکیل می‌‏دهند.

به گزارش خبرنگار ایلنا, بتول محتشمی, دبیر شورای فرهنگی اجتماعی زنان, در کنفرانس منشور حقوق و مسوولیت‌‏های زنان در جمهوری اسلامی, گفت: زنان همیشه دستخوش بی‌‏مهری‌‏های تفکرات مختلف شده‌‏اند و معتقدان به ضعیفه بودن زن, به فکر محدود کردن, به انقیاد کشیدن و انکار تحولات اجتماعی و فرهنگی توسط زنان بوده و عده‌‏ای نیز با ظریفه دانستن زن در فکر آزادی‌‏های بی‌‏حد و حصر برای آنان بوده؛ تحت تاثیر تفکرات اومانیسم و لیبرالیسم قرار دارند.

وی افزود: منشور حقوق و مسوولیت‌‏های زنان از دیدگاه مترقی حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبری نسبت به زنان، بر اساس موازین دینی و شرعی با نگاهی اعتدال‌‏گرا و همه‌‏جانبه تدوین شده است.

محتشمی خاطرنشان کرد: ۳۱ درصد زنان سرپرست خانوار بیش از ۶۵ سال, ۱۱ درصد بین ۶۰ تا ۶۵ سال, ۹ درصد بین ۵۰ تا ۵۹ سال و سن ۵۰ درصد آنها کمتر از ۵۰ سال است.

دبیر شورای فرهنگی اجتماعی زنان, تصریح کرد: ۳۴ درصد زنان سرپرست خانوار دارای سواد ابتدایی و متوسط, ۳ درصد تحصیلات عالیه و ۶۶ درصد بی‌‏سواد هستند و این در حالی‌‏است که تنها ۶/۱ درصد آنها شاغل بود و ۶/۵ درصد تحت پوشش بیمه‌‏های اجتماعی و بهزیستی قرار دارند.

وی، با تاکید بر شعار دولت جدید پیرامون رفع فقر و محرومیت از جامعه، خواستار توجه جدی به وضعیت زنان روستایی که طبق آمار ۳۰ هزار نفر را تشکیل می‌‏دهند شد و گفت: در حالی‌‏که یک‌‏چهارم تولید ناخالص ملی از درآمدهای کشاورزی است, اما زنان کشاورز که در تولید ناخالص ملی سهم بسزایی دارند؛ در برنامه‌‏ریزی‌‏ها و در آمار به حساب نمی‌‏آیند و فقط ۸/۱۲ درصد زنان کشور شاغل محسوب می‌‏شوند.

محتشمی در پایان، در خصوص منشور حقوق و مسوولیت‌‏های زنان در نظام اسلامی، یادآور شد: منشور سال گذشته در شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب شده و اجرایی کردن مصوبات این شورا، منوط به همت و تلاش دولت و مجلس است تا طرح‌‏ها و لوایحی براساس آنها تصویب شود؛ اما با توجه به اسناد موجود در شورای فرهنگی- اجتماعی زنان, دستگاه‌‏ها دغدغه اجرایی شدن منشور حقوق و مسوولیت‌‏های زنان را ندارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.