بیا دختر عزیز

عاطفه نبوی

کانون زنان ایرانی:شبنم مدد زاده، فعال دانشجویی همین روزها پس از گذراندن پنج سال حبس بدون مرخصی آزاد می شود.به همین مناسبت عاطفه نبوی از زندانیان سابق سیاسی که نزدیک به سه سال با او هم بند بوده، مطلبی خطاب به او نوشته است:

شبنمِ جانم سلام

میدونم این روزها چه حال عجیبی داری، نمیدونی از مریم فرار کنی یا همه روزت رو با او بگذرونی؟ با فریبا کتاب بخونی و یا بنشینی و بافتن‌اش رو تماشا کنی؟ شوخی صدیقه عوض خنده اشک به چشمت میاره، صبح زود بیدار میشی و همینجور که تو تختت نشستی و بساط زبان خوندنت پهنه، به خطوط چهره نوشین دقیق میشی و سعی میکنی به خاطر بسپاریش، مهوش توی آشپزخونه بیمقدمه و مهربانانه بغلت میکنه و بعد دستتو می‌گیره که: شبنم جانم، بیا بریم تو تختم شعر بخونیم و تو به شعر گوش نمیدی و نگاهت روی صورت مهربونش و موهای جوگندمی بلند و زیباش میمونه، بهار که داره سعی میکنه که تو رو برای کنده شدن از اونجا و رفتن به بیرون آماده کنه، از اشتیاق دیدن فرزاد در پوستت نمی‌گنجی و …

موقع غذا قاشق به دهانت می‌مونه و ذهن در گردش بی پایانش تو را از 209 به رجایی‌شهر، از آنجا به قرچک و اوین می‌بره، انگار نشستی و از روی تختت فیلمی به بلندی 5 سال را تماشا میکنی، با خودت میگی: “5 سال! این واقعا 5 سال بود؟! ”

ولش کن، یادت که هست، هیچوقت نتونستیم تصور درستی از زمان درون زندان به دست بیاریم، اینکه بالاخره اونجا زمان کش میاد یا زود میگذره، زمانی که گذشت کوتاه به نظر میاد و اونکه باقی مونده طولانیه…
به شب آخر فکر میکنی، و به همه گفتگوهای شبانه با مریم.

شب آخر من رو که یادته؟!

کف خوابیدیم، من و تو مریم و راحله، مهدیه رفته بود… قول و قرار و گریه و خنده و سفارش، رو کردن آخرین رازهایی که مونده بود و…یه چیزی هم خوردیم ساعت 3 اینا، درباره آزادی تو که حرف میزدیم کاملا جدی میگفتی: که من بی مریم نمیام، حالا میبینین!!

اما ما مجبوریم، میبینی؟

صبح که شد از چشمامون از گریه های شب قبل باز نمی‌شد…

شبنم

بیا دختر عزیز، منتظرتیم، نمیتونم بگم که “شادی آزادی” ات اندوهی توی خودش نداره، که میدونم داره. اما هر چی باشه، آزادیه دیگه، اصلا کل داستان هم سر همین بود و ما گاهی فراموشش می‌کردیم! بیا خودت مزه اش کن و برامون بگو که به نظرت واقعا انتظارش می‌ارزید؟!

پ.ن: چند روز تا آزادی شبنم مددزاده از پی محکومیت 5 ساله و بدون مرخصی اش باقی مونده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.