برای نوزادان متولد ایران که والدین خارجی دارند، از بدو تولد شناسنامه صادر می‌‏شود

تهران- خبرگزاری کار ایران:

مدیرکل امور حقوق ثبت‌‏احوال, گفت: در صورتی که نوزادی در ایران از پدر و مادر خارجی متولد شود و یکی از والدین در ایران باشد، در بدو تولد برای نوزاد شناسنامه صادر می‌‏شود.

احسان پورمنتی, مدیرکل امور حقوق ثبت‌‏احوال, در گفت و گو با خبرنگار ایلنا, گفت: اگر فرزندی از پدری خارجی و مادر ایرانی در ایران متولد شود؛ در صورت داشتن شرایط لازم در سن ۱۸ سالگی شناسنامه می‌‏گیرد.

وی افزود: برای فرزندی که از پدر خارجی و مادر ایرانی متولد شده باشد و اقامت قانونی در ایران داشته باشند, گواهی ولادت اتباع خارجی صادر می‌‏شود و در صورتی که فرزند آنها در فاصله ۱۸ تا ۱۹ سالگی از ایران خارج نشود، تبعه ایران است و برای او شناسنامه صادر می‌‏شود.

پورمنتی خاطرنشان کرد: فرزندی که پدرش خارجی است، باید اعلامیه بنویسد که تابعیت پدرش را قبول ندارد و در سن ۱۸ سالگی شناسنامه ایرانی بگیرد.

مدیرکل امور حقوق ثبت‌‏احوال گفت: رویه ثبت احوال این بوده که برای اطفال دارای پدر خارجی و مادر ایرانی در صورت اقامت قانونی شناسنامه صادر کند, اما از نظر قانونی این افراد باید در سن ۱۸ سالگی صاحب شناسنامه شوند.

وی، در خصوص حل مشکل فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان غیرایرانی از طریق لحاظ کردن نسب مادری اطفال در قانون مدنی، افزود: مرکز پژوهش‌‏های مجلس برای اصلاح قانون مدنی چنین پیشنهادی را مطرح کرده است، اما ظاهراً قانون چنین اجازه‌‏ای نمی‌‏دهد.

پورمنتی تصریح کرد: حقوقدان‌‏های بسیاری نیز مطرح کرده‌‏اند, زمانی که برای فرزند پدر و مادر خارجی که در ایران هستند، شناسنامه صادر می‌‏شود چرا فرزند مادر ایرانی نباید شناسنامه بگیرد.

به گفته وی, در صورتی که ازدواج‌‏ها قانونی و اقامت هم قانونی باشد؛ طفل در ایران با مدارک قانونی زندگی خواهد کرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.